Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie partii prokuratora generalnego
  • Jak "dbać o dziecięcy mózg"? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"
Pseudoterapia

Episkopat chce tworzyć poradnie "pomagające odzyskać orientację płciową". "Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody"

Polscy biskupi chcą tworzyć "poradnie pomagające odzyskać zdrowie seksualne i orientację płciową". Brzmi jak żart, ale to oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi o tak zwane terapie konwersyjne, których ONZ zakazało w swojej rekomendacji.

Poradnie specjalistyczne - a w nich świeccy i duchowni, psycholodzy i seksuolodzy - mają powstać w każdej diecezji. Mają przekonwertować na przykład homoseksualistów na heteroseksualistów. Biskupi krytykują stanowiska naukowe i poprawność polityczną.

- Obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów, ale też w pełni przyjmujemy wolność każdego człowieka - mówi ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Wyzwiska, groźby i ataki na osoby LGBT. "Otworzono puszkę Pandory"

Zaczynał od obrażania, zarzucał odmienność seksualną i brutalnie bił. 28-latek z Wałcza został...

"Ruchy LGBT+ proponują stosowanie metody małych kroków mających na celu wymuszenie powolnej transformacji obyczajowo-kulturowej (...) Kościół (...) na miarę swoich możliwości i posiadanych w swoim depozycie nadprzyrodzonych środków chce wychodzić naprzeciw tym osobom i pomagać im w zrozumieniu istoty grzechu oraz wystrzeganiu się okazji do grzechu" - brzmi stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+.

Nadprzyrodzone środki mają wesprzeć zakazane w wielu krajach po rekomendacji ONZ tak zwane terapie konwersyjne.

Niefortunny moment

- To tak samo, jak byśmy powiedzieli do osób heteroseksualnych "hello, od dzisiaj zmieńcie swoją orientację na homoseksualną, bo przecież to jest takie proste" - uważa profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog.

- Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody, obłożył lodem i powiedział "pomalutku" - mówi ojciec Paweł Gużyński.

Dominikanin ojciec Paweł Gużyński patrząc na polską rzeczywistość z perspektywy tolerancyjnej Holandii uważa, że w kontekście ujawnionych informacji o biskupie Wiktorze Skworcu, który przenosił z parafii do parafii księdza pedofila, rozliczanie się z LGBT teraz to moment niefortunny.

- Chłopaki, spróbujcie siebie najpierw naprawić. Ogarnijcie problem pedofilii, a potem nam mówcie, co my mamy zrobić z naszą seksualnością. Z takimi reakcjami się na pewno spotkamy i to nie ma dwóch zdań - uważa ojciec Paweł Gużyński.

Stanowisko biskupów na pewno poruszy niejedno środowisko, bo jest w nim też o tym, że obecne wychowanie dzieci i młodzieży prowadzi do seksoholizmu, a skupianie uwagi na antykoncepcji to nadużycie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix