Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydenta

29.11.2022 | Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydenta
29.11.2022 | Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydenta
Maciej Knapik | Fakty TVN
29.11.2022 | Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydentaMaciej Knapik | Fakty TVN

Ponad 170 wybitnych prawników, karnistów i profesorów uczelni wyższych apeluje do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. "Cofa nasze prawo do czasów PRL-u" - czytamy w liście do Andrzeja Dudy. Przekonują, że w konsekwencji nowelizacji sprawcy przestępstw częściej będą unikać kar.

Zbigniew Ziobro chce zaostrzenia Kodeksu karnego. W myśl nowego prawa 14-latek będzie mógł trafić nawet na 30 lat do więzienia, z dorosłymi przestępcami. Co się będzie działo i kim będzie, gdy wyjdzie na wolność w wieku 44 lat? Prawnicy mówią, że tu chodzi nie tylko o dobro tej osoby, ale i jej otoczenia.

- W naszym dobrze pojętym interesie jest, żeby ta osoba wyszła zresocjalizowana - podkreśla doktor Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

- Poprawczak, resocjalizacja, a nie jedna cela z wyrokowcami - mówią eksperci. - Mi się to nie mieści w głowie. To jest tak gigantyczna hipokryzja, że to wywołuje wręcz zgorszenie - ocenia Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.

Ponad 170 prawników i ekspertów apeluje o weto prezydenta. Przekonują, że ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u. Podobne zmiany prezydent już raz skierował do Trybunału Konstytucyjnego i nie weszły one w życie. Eksperci wskazują na ślepe zaostrzanie represji. Piszą też, że wprowadzane bezwzględne dożywocie jest zakazane na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. - Państwa, w których ta kara jest stosowana, te państwa są wyłączone ze współpracy sądowej - zauważa Włodzimierz Wróbel.

- To może spowodować, że najgroźniejsi sprawcy przestępstw po prostu nie będą wydawani Polsce - ostrzega doktor habilitowany Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Głosy ekspertów i opozycji

Ministerstwo problemów nie dostrzega. - Funkcja kary to też izolacja sprawców przestępstw od obywateli - przekonuje Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski.

Eksperci twierdzą, że skazany na bezwzględne dożywocie, nie mając już nic do stracenia, stanowi tym większe zagrożenie dla współwięźniów i Służby Więziennej. Drastyczne zaostrzenie kar - za rozboje czy gwałty - ma odstraszać, ale tworzy ryzyko, że sprawcy mogą bezwzględnie zabijać świadków czy ofiary - ze strachu przed wyrokiem. Minister widzi to inaczej. - Chodzi o bezpieczeństwo, chodzi też o sprawiedliwość, chodzi o skuteczną karę - mówi Ziobro.

Karniści pytają o sprawiedliwość. - Jakiś drobny złodziejaszek może w ramach kary łącznej usłyszeć taką karę 30 lat więzienia. Tylko dlatego, że popełnił wiele drobnych kradzieży - uważa doktor habilitowany Mikołaj Małecki.

- Nie ma powodów, by zaostrzać kary - twierdzą eksperci. - Zagrożenie przestępczością w Polsce, liczba przestępstw spada od lat - zapewnia doktor Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ustawa zmieniająca Kodeks karny została odrzucona przez Senat. - Apelowałbym do pana prezydenta, aby poważnie to wezwanie karnistów i weto Senatu potraktował - alarmuje Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

- PiS-owi nie chodzi o to, żeby kogoś karać. Oni chcą pokazać, że Ziobro jest prawdziwym szeryfem - uważa Barbara Nowacka, posłanka Inicjatywy Polska.

Słynna konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu odstraszy - jak mówią eksperci - jeśli auto jest w miarę nowe i coś warte.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN