Przywódcy ponad 100 państw zgodzili się skończyć z niszczeniem lasów


W Glasgow przywódcy ponad 100 państw zgodzili się za dziewięć lat skończyć z niszczeniem lasów. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat przeznaczy na ten cel miliard euro. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

Przywódcy ponad 100 państw w Glasgow zgodzili się za 9 lat skończyć z niszczeniem lasów i na poważnie zająć się ich ponownym zalesianiem.

- Nigdy wcześniej tak wielu przywódców nie zaangażowało się w ochronę lasów - państwa Północy i Południa z lasami strefy umiarkowanej i tropikalnymi - w tym najbardziej zalesione kraje na świecie jak Chiny, Rosja i Brazylia - mówił podczas trzeciego dnia szczytu klimatycznego Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

To pierwsza i - jak mają nadzieję ekolodzy - nie ostatnia dobra wiadomość ze szczytu w Glasgow - tym lepsza, że za deklaracjami idą pieniądze. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat ma przeznaczyć na ochronę lasów miliard euro.

- To porozumienie brzmi miło, brzmi jak jakiś sukces, ale znowu to może być kolejny przykład tego, że mamy miłe obietnice, które brzmią dobrze, ale za nimi nie stoją realne działania - podkreśla Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przywódcy zgodzili się na przyjazne klimatowi budowle. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

- Stany Zjednoczone chcą pracować z każdym, by osiągnąć ten cel - zmniejszenia emisji o 30 procent. Zachęcam kolejne kraje, by przyłączyły się do nas - mówił na szczycie prezydent USA Joe Biden.

Apel królowej Elżbiety II

W poniedziałek, na zakończenie drugiego dnia szczytu w Glasgow, odbył się bankiet wydany przez królową Elżbietę II. 95-letnia monarchini ze względów zdrowotnych nie mogła być na przyjęciu. W nagranym oświadczeniu zaapelowała, by w czasie szczytu politycy stali się prawdziwymi, patrzącymi w przyszłość przywódcami.

- Nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Działać musimy nie dla samych siebie, ale dla naszych dzieci i ich dzieci oraz kolejnych pokoleń - mówiła na nagraniu królowa Elżbieta II.

W czasie wieczornego spotkania premier Mateusz Morawiecki miał okazję chwilę porozmawiać w kuluarach z amerykańskim prezydentem. Szef rządu w mediach społecznościowych relacjonował, że z Joe Bidenem mówił o bezpieczeństwie - także energetycznym - i wyzwaniach klimatycznych.

- Transformacja musi być sprawiedliwa dlatego, aby Polska mogła w porównywalny sposób, jak inne kraje, partycypować w osiąganiu ambitnych celów klimatycznych, musimy być także zasilani w odpowiednie środki - mówił w trakcie szczytu premier Mateusz Morawiecki.

Klimatyczni aktywiści ostrzegają, że dobrze może być tylko, jeśli przyjęte na szczycie w Glasgow porozumienia staną się czymś więcej niż słowami na papierze.

Prezydenci i premierzy wyjeżdżają ze szczytu w Szkocji, ale na miejscu zostawiają swoich ekspertów i negocjatorów. To od ich ciężkiej pracy i tego, co uzgodnią, zależeć będzie, czy 26. spotkanie w sprawie klimatu będzie tym, po którym wreszcie się coś zmieni.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS