Fakty - oglądaj online

Poważne zarzuty

"Operacja SODA" i przelewy z konta firmy. Opublikowano stenogramy w sprawie Piniora

Były senator Platformy Obywatelskiej Józef Pinior miał brać pieniądze od biznesmena Tomasza G. - tak wynika ze stenogramów rozmów telefonicznych opublikowanych przez "Fakt". W akcie oskarżenia czytamy o zarzucie przyjmowania łapówek przez Piniora. Proces rusza za miesiąc.

- Jestem niewinny - powtarza Józef Pinior, który prawie dokładnie dwa lata temu został zatrzymany. Nie pierwszy raz w swoim życiu.

Ale nigdy wcześniej nie był oskarżany o korupcję. - Agenci pod koniec 2016 roku zatrzymali 11 osób, wśród nich był były senator Józef P., a także jego asystent - przypomina Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Józef Pinior, obok dolnośląskiego biznesmena Tomasza G., to według CBA i prokuratury osoby kluczowe w całej sprawie. Biznesmen - jak donosi "Fakt", którego dziennikarze dotarli do materiałów z podsłuchów - miał problem, z którym zwrócił się właśnie do senatora. Ten - według prokuratury - pomocy nie odmówił.

- Korzystając ze swoich znajomości wymusił zezwolenie na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych przy inwestycji realizowanej w Jeleniej Górze - podaje Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Józef Pinior z aktem oskarżenia o korupcję

Prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia w sprawie Józefa Piniora, oskarżonego o popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym – podała we wtorek Prokuratura Krajowa. Wraz z byłym senatorem oskarżeni zostali jego asystent oraz trzy inne...

SMS-y do asystenta

Samo to - nawet zwrócenie się do znajomych w ministerstwie - nie byłoby tak naganne, gdyby za wszystkim nie stały pieniądze, a senatorowi postawiono zarzuty przyjęcia dwóch łapówek. Za czterdzieści tysięcy złotych miał załatwić korzystną decyzję budowlaną dla biznesmena. Za kolejnych sześć miał obiecać pomoc w zdobyciu koncesji na wydobycie kopalin.

- Nigdy w mojej biografii politycznej nie przyjąłem łapówki, nie działałem ze względu na korzyść materialną - mówi Józef Pinior.

Stenogram z esemesów, jakie zabezpieczyło CBA podczas operacji o kryptonimie "SODA", pokazuje, że biznesmen Tomasz G. informuje asystenta Józefa Piniora o tym, że przelał już pięć tysięcy złotych na konto senatora. Chwilę później ta informacja trafia też do samego senatora.

Dwie kolejne osoby zatrzymane w sprawie Piniora

Jeszcze w poniedziałek dwie osoby zatrzymane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze sprawą byłego senatora Józefa Piniora usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym – poinformował naczelnik wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w...

"Manipulacja"

- To jest jedna wielka manipulacja i interpretuję to jako kolejny atak ze strony rządu "dobrej zmiany" - zapewnia Józef Pinior.

Senator twierdzi, że cała sprawa ma charakter polityczny. Przed sądem chce udowodnić, że zapisy
jego rozmów z asystentem dotyczące finansów są wyrwane z kontekstu, że  upominanie się o pieniądze, o przelew, który - jak w esemesie napisał oskarżany biznesmen "poszedł z konta spółki" - jest nielogiczny. Przypomina też, że sąd dwukrotnie odrzucił wniosek o jego tymczasowy areszt.

- Wierzę, że pan Józef Pinior zmierzy się z tymi zarzutami i je wyjaśni - mówi Jacek Protasiewicz z klubu poselskiego Unii Europejskich Demokratów.

Politycy i byli opozycjoniści, ci, którzy murem stali za Piniorem gdy został zatrzymany, przypominają, że zawsze - w czasie gdy walczył o wolną Polskę, gdy ukrywał pieniądze "Solidarności" - był wzorem, był doceniany i odznaczany.

- Zarzuty nie dotyczą przeszłości, czyli tej legendy, której nikt nie skreśli - mówi Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej.

Józef Pinior przed sądem stanie za miesiąc. - Reżimowi autorytarnemu nie dam się skazać - podkreśla.

Oskarżenia przeczyły "zasadom zdrowego rozsądku". Sąd uniewinnia byłego wiceministra

Warszawski sąd rejonowy uniewinnił byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Witolda Drożdża. Stawiane mu zarzuty dotyczyły jednego z wątków tak zwanej infoafery. Sąd uzasadniając wyrok powiedział, że oskarżenia stawiane przez...

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Jasiek Wędrowniczek
Jasiek Wędrowniczek

Ale to nasz senator więc Pisowi go nie oddamy

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Jacekuyu0
   Jacekuyu0

   KODstytucja - KODstytucja - KODstytucja

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     johnny75

     Wszędzie sami "dobrodzieje"...PiS i PO to jedna banda tylko mające różnych hersztów.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 11 grudnia

        Fakty z 11 grudnia

        W Gdańsku radni wciąż nie wiedzą, co robić w związku ze skandalem wokół prałata Henryka Jankowskiego. Rada miasta nie podjęła żadnych decyzji w sprawie odebrania mu tytułu honorowego obywatela miasta. W "Faktach" TVN także Wojciech Kwaśniak i jego wyjaśnienia dotyczące działań, jakie podejmował w związku ze SKOK-iem Wołomin. Powiemy również o podwyżce cen energii i pojawiających się pytaniach - skoro spółki mają miliard oszczędności, to po co podwyżki? Urząd Regulacji Energetyki zakwestionował wnioski operatorów i czeka na wyjaśnienia. Powiemy również o "masnym" i "prestiżowym" słowie "dzban", które wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Prałat Jankowski wciąż honorowym obywatelem Gdańska. "Dajmy czas na refleksję"

        Prałat Jankowski wciąż honorowym obywatelem Gdańska. "Dajmy czas na refleksję"

        Radni Gdańska - jeszcze - nie pozbawili prałata Jankowskiego honorowego obywatelstwa. Mówią, że potrzebują więcej czasu na refleksję. Pomnik kapelana "Solidarności" w Gdańsku, niedawno oblany czerwoną farbą, stał się miejscem częstych demonstracji. To skutki publikacji relacji o molestowaniu seksualnym dzieci przez prałata. Kuria Gdańska po wielu dniach milczenia wydała oświadczenie wyrażające "gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy".

        czytaj więcej »
       • "Ja jestem najlepszym przykładem na to, jak z ofiary próbuje się zrobić przestępcę"

        "Ja jestem najlepszym przykładem na to, jak z ofiary próbuje się zrobić przestępcę"

        Był pierwszym państwowym urzędnikiem, który zajrzał w dokumenty SKOK-u Wołomin. Był pierwszym, który w tej sprawie donosił do prokuratury. Był uważany za pierwszego państwowego urzędnika, który wypowiedział wojnę kryminalistom z tego SKOK-u. Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach" TVN24 tłumaczył swoje działania wobec SKOK Wołomin, kiedy był zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. PiS zarzuca mu bezczynność, ale najlepszą recenzją jego pracy są ślady na ciele, które zostawili mu wynajęci przez kierownictwo SKOK Wołomin bandyci.

        czytaj więcej »
       • PiS zarzuca KNF bezczynność. Kto rozpiął parasol ochronny nad SKOK-iem Wołomin?

        PiS zarzuca KNF bezczynność. Kto rozpiął parasol ochronny nad SKOK-iem Wołomin?

        - Mam nadzieję, że opinia publiczna w którymś momencie dowie się o wszystkich sprawach związanych z działalnością tej kasy. W tej grupie przestępczej byli przedstawiciele byłych służb specjalnych, jak i świata polityki - mówił o SKOK-u Wołomin w "Faktach po Faktach" TVN24 były zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak. Jedyny, który deptał bandytom po piętach. Kto ich naprawdę rozzuchwalał, rozpinając nad SKOK-ami potężny parasol ochronny?

        czytaj więcej »
       • Funkcjonariusze u dziennikarzy OKO.press. Żądali nagrań, grozili przeszukaniem

        Funkcjonariusze u dziennikarzy OKO.press. Żądali nagrań, grozili przeszukaniem

        Policjanci odwiedzili mieszkania dwóch dziennikarzy portalu OKO.press. Przyszli w sobotę i zażądali wydania filmu. Chodziło im o nagrany przez dziennikarzy protest przeciw agresji Rosji na Ukrainę, do którego doszło podczas występu chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy. Grozili przeszukaniem. Teraz policja nie potrafi przekonująco wyjaśnić, czemu tak postąpiła, chociaż chodzi o czyn, który jest najwyżej wykroczeniem.

        czytaj więcej »
       • Theresa May gra na zwłokę, ale szykuje się brexit bez umowy

        Theresa May gra na zwłokę, ale szykuje się brexit bez umowy

        Co dalej z brexitem, co z Wielką Brytanią i co z premier May? Sporo tych znaków zapytania. Brytyjska premier wyruszyła na kontynent, by prosić unijne kraje o pomoc. Obecna umowa brexitowa w brytyjskim parlamencie nie przejdzie, a jej renegocjacji - jak mówi Unia Europejska - nie będzie. Klamka zapadła, tylko nikt nie wie, po której stronie drzwi jest Wielka Brytania. Brytyjski parlament musi podjąć decyzję do 21 stycznia. W razie braku zgody na umowę brexitową 29 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez żadnego porozumienia.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na środę 12 grudnia

        Prognoza pogody na środę 12 grudnia

        W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami słabe opady śniegu do 1-2 cm, na Pomorzu opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie, 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północny, słaby i umiarkowany.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 10 grudnia

        Fakty z 10 grudnia

        Wiceszef KNF po ataku bandyty miał być niezdolny do pracy - tak wynika z aktu oskarżenia w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka, do którego dotarły "Fakty" TVN. W programie także burza po słowach ministra Ziobry o urzędniku kontrolującym SKOK-i, o kulisach wyjazdowego posiedzenia PiS w Jachrance, a także o wyroku na policjantów, którzy bili i szarpali 82-letnią kobietę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       tvnpix