Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
  • Puchar Świata w Zakopanem. Piątkowe kwalifikacje odwołane
  • Udało się zebrać środki na leczenie pani Patrycji. "Jestem ogromnie wdzięczna"
Nadzieja na zmiany

Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"

Endometrioza to choroba, o której wciąż nie wiemy wszystkiego. Przez lata chora kobieta może potwornie cierpieć, chodzić na kolejne badania i nie usłyszeć trafnej diagnozy. Dzięki reportażowi "Taka twoja uroda" jest nadzieja, że to się zmieni, bo resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy jeszcze w tym roku.

"Zdarza się, że leją się łzy albo po prostu krzyczę". Historie kobiet chorych na endometriozę

Endometrioza jest zaliczana do 20 najbardziej bolesnych chorób. Ból jest nie do zniesienia, jak...

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zajmie się endometriozą, co ogłosili przedstawiciele resortu na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. - Chciałbym zadeklarować, że postaramy się nowe wytyczne wprowadzić w bieżącym roku - przekazał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Na deklarację resoru czekały dwa miliony Polek - My, kobiety chore na endometriozę, staramy się o to od lat - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji "Pokonać endometriozę".

Organizacje od lat apelowały o to, by poważnie potraktować chorobę, na którą choruje jedna na dziesięć kobiet.

- Rzeczywiście dobrze, że zajmujemy się tym problemem - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Także opozycja była zgodna w sprawie podjęcia działań. - Ograniczą ból, cierpienie, życiowe dramaty kobiet i całych rodzin - argumentował Marek Rutka, poseł Lewicy.

Dramat kobiet chorych na endometriozę

O dramacie życia w potężnym bólu i o latach błędnych diagnoz opowiadał reportaż Katarzyny Górniak i Magdy Łucyan "Taka twoja uroda" w "Czarno na białym" TVN24. To po jego emisji odezwały się do nas setki kobiet, a tysiące podpisały petycję z żądaniem, by władza zajęła się ich zdrowiem.

- Ten reportaż bardzo mocno pomógł w przekonaniu naszego rządu i ministerstwa, że to jest bardzo potrzebne - podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji "Pokonać endometriozę".

Endometrioza to choroba ze źródłem w macicy, która odpowiada za połowę przypadków niepłodności i którą w Polsce źle się leczy, błędnie diagnozuje i powszechnie ignoruje.

- O endometriozie mówi się, że jest to choroba niewidzialna, więc każdy przejaw tego, że w jakimś środowisku jesteśmy widzialne, w moim odczuciu jest bardzo optymistyczny - ocenia pacjentka Katarzyna Gieroba z grupy "Endopolki".

- W końcu zarówno krajowy konsultant, jak i przedstawiciele ministerstwa przyznali, że problem istnieje - mówi pacjentka, edukatorka Weronika Łuczak-Łeszyk z grupy "EndoPozytywne".

Specjalistyczne ośrodki dla chorych na endometriozę

Kobiety skarżą się na ból, wielu im nie wierzy. Endometrioza dotyka co dziesiątą Polkę

Kobiety chorujące na endometriozę doskonale wiedzą, jak to jest cierpieć, błagać o pomoc i...

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe standardy leczenia i lepszą wycenę świadczeń, tak by lekarze umieli chorobę rozpoznać i by szpitalom opłacało się ją leczyć.

- Pod całym kątem - od rozpoznania poprzez leczenie - będziemy to na nowo organizować - deklaruje Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

W planach jest stworzenie specjalistycznych ośrodków, by kobiety zamiast latami szukać pomocy u dziesiątek różnych lekarzy, trafiały od razu w ręce specjalistów.

- Na zasadzie takiej, że będą to ośrodki takie, które mają już jakieś doświadczenie i coś w tym kierunku robią - wyjaśnia prof. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Pacjentki do tych obiecujących, ale jednak tylko deklaracji, podchodzą ostrożnie.

- Pełną ocenę tych deklaracji będziemy mieć wtedy, kiedy otrzymamy jakieś procedury lub też dokumentację - zaznacza Weronika Łuczak-Łeszyk.

Do zrobienia jest o wiele więcej - endometrioza w programie studiów medycznych, czy finansowanie in vitro, bez którego wiele chorych na endometriozę nigdy nie zajdzie w ciążę.

- Potrzebujemy - poza tym, żeby ktoś nas zauważył - to żeby ktoś nas zrozumiał - podkreśla Katarzyna Gieroba.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix