Lekarze mogą osłuchiwać pacjentów na odległość. Polscy pacjenci testują e-stetoskop

05.08.2021 | Lekarze mogą osłuchiwać pacjentów na odległość. Polscy pacjenci testują e-stetoskop
05.08.2021 | Lekarze mogą osłuchiwać pacjentów na odległość. Polscy pacjenci testują e-stetoskop
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.08.2021 | Lekarze mogą osłuchiwać pacjentów na odległość. Polscy pacjenci testują e-stetoskopMarek Nowicki | Fakty TVN

E-stetoskop to elektroniczny stetoskop, z którego pacjent może korzystać w domu - sam lub z pomocą bliskich. Urządzenie przesyła dane do aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wgląd do danych ma również przychodnia, dzięki czemu lekarz może zdalnie osłuchać pacjenta. E-stetoskopy są wydawane w ramach pilotażowego programu uruchomionego przez Ministerstwo Zdrowia.

Pani Karolina Kacprzak przeszła COVID-19, co, niestety, odbiło się na jej zdrowiu. Kobieta ma kłopoty z oddychaniem, dlatego lekarz zalecił jej badanie e-stetoskopem. Urządzenie wygląda jak krążek. E-stetoskop wychwytuje szumy w płucach i za pomocą bluetootha przesyła informację do aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Jak wyjaśnia pani Karolina, e-stetoskop przykłada do wyznaczonych przez aplikację punktów na klatce piersiowej i do sześciu punktów na plecach - pomaga jej w tym córka.

Z urządzenia również korzysta pan Józef Walah z Łodzi oraz pani Wiesława Jabłońska z Tczewa. - Uczestniczę w tym programie e-stetoskop i jako osoba, która ma choroby współistniejące: astmę, inne schorzenia, nadciśnienie, jestem w tym programie - mówi pani Wiesława.

Wydano już ponad tysiąc e-stetoskopów do ponad 30 przychodni w całej Polsce w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Urządzenia zostały przekazane między innymi do placówek w Warszawie, w Łodzi oraz w Tczewie.

- W naszej przychodni docelowo będzie to w pierwszej fazie 35, a potem 50 takich urządzeń - informuje Wojciech Chmielak, lekarz rezydent medycyny rodzinnej w Przychodni "Rogowscy".

Jak działa e-stetoskop?

E-stetoskop powoduje, że każdy może się zbadać w domu bez potrzeby chodzenia do przychodni, zapisywania się, stania w kolejce i narażania się na ryzyko zakażenia koronawirusem, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

Aplikacja zainstalowana w telefonie pacjenta, która monitoruje e-stetoskop, łączy się również z komputerem lekarza. - Maszynka zamienia nam dźwięki akustyczne na sygnały zapisywane w komputerze i mam je w postaci takiej fali, która pokazuje, czy jest okej, czy nie - wyjaśnia Monika Piecuch-Kilarowska, lekarz medycyny rodzinnej z CMP Żoliborz.

Urządzenie umożliwia lekarzowi odsłuchanie pacjenta na odległość. - Niewątpliwą zaletą jest to, że pacjent w chwili, w której czuje duszność, albo czuje, że w jego organizmie coś się dzieje z płucami lub sercem, jest w stanie od razu badanie wykonać i je nam przesłać - podkreśla Marcin Strumiłło, lekarz medycyny rodzinnej z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Poradnia Łodzianka".

Minus e-stetoskopu jest taki, że pacjent musi mieć smartfona i musi go umieć obsługiwać. Pan Józef Walah radzi sobie z techniką pod czujnym okiem wnuczki. Jednak bardzo ceni sobie niezależność i mobilność. - Nie muszę bez przerwy niepokoić i zawracać głowy swoją osobą w przychodni - mówi pan Józef.

Pilotaż ma potrwać kilka miesięcy. Jeżeli e-stetoskop się sprawdzi, to zostanie upowszechniony w kraju. E-Stetoskopy pacjenci zwracają do gabinetu po tym, jak zakończą się ich badania.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS