Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Gala wręczenia Fryderyków 2021. Transmisja w serwisie Player i TVN
  • Same nastolatki na olimpijskim podium. 19-latka zdobyła złoto, 12-latka srebro, 13-latka brąz
Badanie na odległość

Lekarze mogą osłuchiwać pacjentów na odległość. Polscy pacjenci testują e-stetoskop

E-stetoskop to elektroniczny stetoskop, z którego pacjent może korzystać w domu - sam lub z pomocą bliskich. Urządzenie przesyła dane do aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wgląd do danych ma również przychodnia, dzięki czemu lekarz może zdalnie osłuchać pacjenta. E-stetoskopy są wydawane w ramach pilotażowego programu uruchomionego przez Ministerstwo Zdrowia.

Pani Karolina Kacprzak przeszła COVID-19, co, niestety, odbiło się na jej zdrowiu. Kobieta ma kłopoty z oddychaniem, dlatego lekarz zalecił jej badanie e-stetoskopem. Urządzenie wygląda jak krążek. E-stetoskop wychwytuje szumy w płucach i za pomocą bluetootha przesyła informację do aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Jak wyjaśnia pani Karolina, e-stetoskop przykłada do wyznaczonych przez aplikację punktów na klatce piersiowej i do sześciu punktów na plecach - pomaga jej w tym córka.

Z urządzenia również korzysta pan Józef Walah z Łodzi oraz pani Wiesława Jabłońska z Tczewa. - Uczestniczę w tym programie e-stetoskop i jako osoba, która ma choroby współistniejące: astmę, inne schorzenia, nadciśnienie, jestem w tym programie - mówi pani Wiesława.

Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator

Chirurg Andrzej Jabłoński choruje na Parkinsona. Nie liczy na to, że wróci do operowania...

Wydano już ponad tysiąc e-stetoskopów do ponad 30 przychodni w całej Polsce w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Urządzenia zostały przekazane między innymi do placówek w Warszawie, w Łodzi oraz w Tczewie.

- W naszej przychodni docelowo będzie to w pierwszej fazie 35, a potem 50 takich urządzeń - informuje Wojciech Chmielak, lekarz rezydent medycyny rodzinnej w Przychodni "Rogowscy".

Jak działa e-stetoskop?

E-stetoskop powoduje, że każdy może się zbadać w domu bez potrzeby chodzenia do przychodni, zapisywania się, stania w kolejce i narażania się na ryzyko zakażenia koronawirusem, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

Aplikacja zainstalowana w telefonie pacjenta, która monitoruje e-stetoskop, łączy się również z komputerem lekarza. - Maszynka zamienia nam dźwięki akustyczne na sygnały zapisywane w komputerze i mam je w postaci takiej fali, która pokazuje, czy jest okej, czy nie - wyjaśnia Monika Piecuch-Kilarowska, lekarz medycyny rodzinnej z CMP Żoliborz.

Urządzenie umożliwia lekarzowi odsłuchanie pacjenta na odległość. - Niewątpliwą zaletą jest to, że pacjent w chwili, w której czuje duszność, albo czuje, że w jego organizmie coś się dzieje z płucami lub sercem, jest w stanie od razu badanie wykonać i je nam przesłać - podkreśla Marcin Strumiłło, lekarz medycyny rodzinnej z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Poradnia Łodzianka".

Minus e-stetoskopu jest taki, że pacjent musi mieć smartfona i musi go umieć obsługiwać. Pan Józef Walah radzi sobie z techniką pod czujnym okiem wnuczki. Jednak bardzo ceni sobie niezależność i mobilność. - Nie muszę bez przerwy niepokoić i zawracać głowy swoją osobą w przychodni - mówi pan Józef.

Pilotaż ma potrwać kilka miesięcy. Jeżeli e-stetoskop się sprawdzi, to zostanie upowszechniony w kraju. E-Stetoskopy pacjenci zwracają do gabinetu po tym, jak zakończą się ich badania.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix