Likwidacja przez rozbudowę
Działanie Okęcia "nie ma żadnego sensu". Ale ma zostać rozbudowane
Jest nowy pomysł - by rozbudować lotnisko na Okęciu. I byłby świetny, gdyby nie plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Na konferencji poświęconej rozwojowi Okęcia dyrektor Portów Lotniczych przyznał, że działanie lotniska w Warszawie nie będzie miało sensu po powstaniu CPK.
Stacja kolejowa, terminal autokarowy, nowy węzeł komunikacyjny i dwupasmówka łącząca Okęcie z obwodnicą - wszystko wybudowane raptem kilka lat temu. Do tego hotele, parkingi - i wszystko traci sens.
- Funkcjonowanie lotniska Chopina po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), które będzie lepiej skomunikowane niż obecnie lotnisko Chopina, ze względów ekonomicznych nie ma żadnego sensu - mówi Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa państwowego Porty Lotnicze.
Takich słów nikt się nie spodziewał. Konferencja dotyczyła bowiem rozbudowy Okęcia.
Ekspertyza dotycząca Lotniska Chopina ma ostatecznie rozstrzygnąć o jego przyszłości - zapowiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że podejmując decyzję odnośnie...Co z Lotniskiem Chopina? Zdecyduje ostatnia ekspertyza
Rozbudowa krótkoterminowa?
Rozbudowa rozłożona jest na trzy lata i przewiduje, że Okęcie będzie miało więcej stanowisk dla różnych typów samolotów. Będą też nowe budynki i zostanie zwiększona przepustowość. I sześć lat później - to wszystko będzie już bez sensu. Jaki jest sens rozbudowy lotniska, które ma zostać zamknięte?
- Fundamentalnym błędem było zaniechanie tej inwestycji kilka lat temu. Teraz staramy się gonić uciekający rynek w wysoce niekomfortowej sytuacji - stwierdza Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Sytuacja jest niekomfortowa, bo mieszkańcy Baranowa nie chcą tam lotniska. Niekomfortowy jest też pomruk niezadowolenia warszawiaków, gdy słyszą o zamknięciu Okęcia.
Po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego lotnisko na warszawskim Okęciu powinno dalej funkcjonować jako wielkomiejskie lotnisko warszawskie - powiedział podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Nowego Dworu Mazowieckiego wiceminister...Wiceminister o przyszłości Lotniska Chopina: powinno nadal funkcjonować
Lotnisko lokalne?
Niekomfortowo musi czuć się też Patryk Jaki - kandydat PiS-u na prezydenta Warszawy; PiS-u - który forsuje te zmiany. Kandydat więc kluczy.
- Okęcie powinno zostać, jeśli powstanie Centralny Port komunikacyjny, ale jako lotnisko lokalne – mówi Patryk Jaki. Jakiemu w sukurs idzie premier, mówiąc, że "znajdzie się miejsce zgodnie z wolą mieszkańców". Dlaczego więc Dyrektor Polskich Portów Lotniczych twierdzi, że to nie będzie miało ekonomicznego sensu? Co dalej z lotniskiem w Warszawie?
- Zdecyduje ekspertyza, nad opracowaniem teraz pracujemy - odpowiada Wild.
- Okęcie zostaje. Zobaczymy, z którego lotniska mieszkańcy będą korzystać. Jestem przekonany, że z Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Patryk Jaki, kandydat na prezydenta Warszawy. Dzień wcześniej minister Jacek Sasin w wywiadzie..."Do wygaszenia" czy "funkcja lokalna"?
Dwugłos w rządzie w sprawie lotniska
Gra na zwłokę
Tyle że rząd, skoro przygotowuje się do budowy CPK, już powinien mieć ekspertyzy. Zwłaszcza, że w sprawie lotnisk pojawiają się różne opinie ekspertów. Część z nich twierdzi, że wielkie lotnisko centralne to jedyne wyjście dla rozwijającego się ruchu lotniczego w Polsce. - Wydaje mi się, że na dłuższą metę Okęcie powinno być zamknięte - ocenia Mariusz Rutz z JSK Architekci.
Inni twierdzą, że i lotnisko, takie jak te planowane w Baranowie, za kilkadziesiąt miliardów złotych i docelowo na sto milionów pasażerów, to gruba przesada. - Sto milionów pasażerów to największe lotnisko świata w Atlancie, więc to jest mrzonka, która nie ma uzasadnienia w rzeczywistości - ocenia Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.
Na konferencji nie dowiedzieliśmy się, ile ma kosztować planowana rozbudowa Okęcia.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Długa historia megalotniska. Opozycja krytykuje, ale sama miała podobne plany
- To ma być polskie superlotnisko. Jak wypada na tle czołowych portów Unii Europejskiej i świata?
- Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
- Trzaskowski i Wojciechowicz bronią Okęcia. Jaki popiera budowę nowego lotniska
- Rząd będzie przekonywał do superlotniska. "Będziemy bronić naszych pozycji"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
"fachowcy" ciekawe co preziowi PPL obiecał prezio J.K. - kolejną ciepłą posadkę ?
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
CPK to taki peron we Włoszczowej w wersji XXXL
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Warszawiacy juz wiedzą, pis=brak Okęcia.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »