Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
 • Dwa dni, trzy wypadki. Dzieci na quadach to coraz większy problem
 • Pięć lat temu uratował bociana. Teraz prowadzi niezwykły ośrodek dla dzikich zwierząt
Likwidacja przez rozbudowę

Działanie Okęcia "nie ma żadnego sensu". Ale ma zostać rozbudowane

Jest nowy pomysł - by rozbudować lotnisko na Okęciu. I byłby świetny, gdyby nie plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Na konferencji poświęconej rozwojowi Okęcia dyrektor Portów Lotniczych przyznał, że działanie lotniska w Warszawie nie będzie miało sensu po powstaniu CPK.

Stacja kolejowa, terminal autokarowy, nowy węzeł komunikacyjny i dwupasmówka łącząca Okęcie z obwodnicą - wszystko wybudowane raptem kilka lat temu. Do tego hotele, parkingi - i wszystko traci sens.

- Funkcjonowanie lotniska Chopina po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), które będzie lepiej skomunikowane niż obecnie lotnisko Chopina, ze względów ekonomicznych nie ma żadnego sensu - mówi Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa państwowego Porty Lotnicze.

Takich słów nikt się nie spodziewał. Konferencja dotyczyła bowiem rozbudowy Okęcia.

Co z Lotniskiem Chopina? Zdecyduje ostatnia ekspertyza

Ekspertyza dotycząca Lotniska Chopina ma ostatecznie rozstrzygnąć o jego przyszłości - zapowiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że podejmując decyzję odnośnie...

Rozbudowa krótkoterminowa?

Rozbudowa rozłożona jest na trzy lata i przewiduje, że Okęcie będzie miało więcej stanowisk dla różnych typów samolotów. Będą też nowe budynki i zostanie zwiększona przepustowość. I sześć lat później - to wszystko będzie już bez sensu. Jaki jest sens rozbudowy lotniska, które ma zostać zamknięte?

- Fundamentalnym błędem było zaniechanie tej inwestycji kilka lat temu. Teraz staramy się gonić uciekający rynek w wysoce niekomfortowej sytuacji - stwierdza Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Sytuacja jest niekomfortowa, bo mieszkańcy Baranowa nie chcą tam lotniska. Niekomfortowy jest też pomruk niezadowolenia warszawiaków, gdy słyszą o zamknięciu Okęcia.

Wiceminister o przyszłości Lotniska Chopina: powinno nadal funkcjonować

Po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego lotnisko na warszawskim Okęciu powinno dalej funkcjonować jako wielkomiejskie lotnisko warszawskie - powiedział podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Nowego Dworu Mazowieckiego wiceminister...

Lotnisko lokalne?

Niekomfortowo musi czuć się też Patryk Jaki - kandydat PiS-u na prezydenta Warszawy; PiS-u - który forsuje te zmiany. Kandydat więc kluczy.

- Okęcie powinno zostać, jeśli powstanie Centralny Port komunikacyjny, ale jako lotnisko lokalne – mówi Patryk Jaki. Jakiemu w sukurs idzie premier, mówiąc, że "znajdzie się miejsce zgodnie z wolą mieszkańców". Dlaczego więc Dyrektor Polskich Portów Lotniczych twierdzi, że to nie będzie miało ekonomicznego sensu? Co dalej z lotniskiem w Warszawie?

- Zdecyduje ekspertyza, nad opracowaniem teraz pracujemy - odpowiada Wild.

"Do wygaszenia" czy "funkcja lokalna"? Dwugłos w rządzie w sprawie lotniska

- Okęcie zostaje. Zobaczymy, z którego lotniska mieszkańcy będą korzystać. Jestem przekonany, że z Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Patryk Jaki, kandydat na prezydenta Warszawy. Dzień wcześniej minister Jacek Sasin w wywiadzie...

Gra na zwłokę

Tyle że rząd, skoro przygotowuje się do budowy CPK, już powinien mieć ekspertyzy. Zwłaszcza, że w sprawie lotnisk pojawiają się różne opinie ekspertów. Część z nich twierdzi, że wielkie lotnisko centralne to jedyne wyjście dla rozwijającego się ruchu lotniczego w Polsce. - Wydaje mi się, że na dłuższą metę Okęcie powinno być zamknięte - ocenia Mariusz Rutz z JSK Architekci.

Inni twierdzą, że i lotnisko, takie jak te planowane w Baranowie, za kilkadziesiąt miliardów złotych i docelowo na sto milionów pasażerów, to gruba przesada. - Sto milionów pasażerów to największe lotnisko świata w Atlancie, więc to jest mrzonka, która nie ma uzasadnienia w rzeczywistości - ocenia Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Na konferencji nie dowiedzieliśmy się, ile ma kosztować planowana rozbudowa Okęcia.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
colej
colej

"fachowcy" ciekawe co preziowi PPL obiecał prezio J.K. - kolejną ciepłą posadkę ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   make peace not PiS
   make peace not PiS

   CPK to taki peron we Włoszczowej w wersji XXXL

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bl0to
     Bl0to

     Warszawiacy juz wiedzą, pis=brak Okęcia.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       tvnpix