
Przerwany wywiad i "dialog" z władzami Gdańska. Co dalej z dotacją dla ECS?
Po interwencji premiera wicepremier Piotr Gliński spotka się z komisarz Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Rozmowy będą dotyczyły dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, która w planach na 2019 rok została zmniejszona niemal o połowę. Wicepremier Piotr Gliński, pytany o tę sprawę, przerwał wywiad w radiu RMF FM.
W trakcie porannego wywiadu w radiu RMF FM minister kultury Piotr Gliński został zapytany o...Oskarżenia o nierzetelność kontra ministerialne dokumenty
Jednak minister kultury i dziedzictwa narodowego nie chciał w ogóle rozmawiać na temat ECS, kiedy udzielał wywiadu w studiu RMF FM. - Dziękuję za rozmowę - mówił prowadzącemu Gliński, wstając z krzesła.
Minister kultury był pytany wyłącznie o jego osobistą decyzję, bo to on ma największą wiedzę o tym, dlaczego resort kultury zmienił wielkość dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności na rok 2019 z ponad siedmiu do czterech milionów złotych. Ta decyzja jest znana z oficjalnych dokumentów.
Interwencja premiera
Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jak tłumaczył, nie chciał poruszać tematów związanych z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. Jednak w radiu został zapytany o budżet instytucji, który jest przedmiotem zainteresowania także obecnych władz miasta.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyszedł ze studia radia RMF...Padło pytanie o pieniądze na Europejskie
Centrum Solidarności. Gliński wyszedł ze studia
Potrzebna była więc interwencja szefa rządu, bo wcześniejsze apele do ministra, w tym apele działaczy antykomunistycznej opozycji, pozostawały bez odpowiedzi. - To obcięcie dotacji do poziomu sprzed lat, kiedy nie było budynku, to jest zamordowanie ECS - ocenił Jacek Taylor, działacz opozycji w PRL-u i członek rady Europejskiego Centrum Solidarności.
- To jest też kwestia naszego prestiżu na świecie. Jeśli my nie potrafimy w rocznicę być razem i powiedzieć światu, że może się dzisiaj różnimy, ale razem tę wolność zdobyliśmy, to nie mamy żadnego autorytetu na świecie - skomentował Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności ma dostać mniejszą dotację niż obiecywał minister kultury. O..."Ruchoma" dotacja dla ECS. "Minister kultury tak jakby bez kultury"
Ważne rocznice
Członkowie rady ECS od miesięcy planują to, co w związku ze świętem wolności - 30. rocznicą wyborów z 1989 - chcą zorganizować w Gdańsku.
- To jest ostatnia instytucja, w której wszyscy się możemy spotkać, instytucja, która zaprosi i Jarosława Kaczyńskiego, i Lecha Wałęsę, i Władysława Frasyniuka, i tam możemy rozmawiać o współczesnej historii i o "Solidarności" - stwierdził Władysław Frasyniuk, też działacz opozycji w PRL-u i też członek rady Europejskiego Centrum Solidarności.
Od lat to ministerstwo kultury przekazywało na działalność ECS najwięcej środków. Od czasu otwarcia centrum, czyli od 2014 roku, dotacja podmiotowa wynosiła ponad 7 milionów złotych. Planowana na 2019 rok dotacja została zmniejszona do 4 milionów złotych.
"Po trzech latach nie jesteśmy w stanie tolerować łamania statutu ECS. Bo przecież ten statut nie przewiduje, żeby jednostronnie angażować instytucję w ostry spór polityczny" - tak jeszcze w listopadzie zmianę decyzji uzasadniał minister Gliński w wywiadzie z "Dziennikiem Gazetą Prawną"
Ministerstwo zapowiada, że uroczyste obchody będą dotyczyły zarówno 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - które odbyły się 4 czerwca - jak i 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski - która rozpoczęła się 2 czerwca.
Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- "Jego dziedzictwo nie pójdzie na marne". Przyjaciele wspominali Pawła Adamowicza
- "To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza
- Przez całą dobę oddawali hołd prezydentowi. Policzono, ile osób przyszło do ECS
- Trumna z ciałem Pawła Adamowicza zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (6)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
fff
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Walesa ma racje ze ci ludzie potrafia tylko niszczyc ?
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
ECS jest bardzo ważnym miejscem w naszej obecnej historii tam w pewnym sensie na nowo odzyskaliśmy wolność co więcej przy okazji duża część europy również skorzystała tak więc takie zachowanie ministra jest skandaliczne
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Nie jestem fanem nagabywania polityków w publicznych miejscach poza godzinami pracy. Ale po to są umawiane audycje. I wtedy to nie czas żeby się popisywać tylko OBOWIĄZEK polityków żeby informować obywateli co robią i dlaczego.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
ECS jest bardzo ważną częścią naszej historii to tam był początek przemian w Polsce i dużej części europy więc jakieś niezrozumiałe zachowanie ministra jest skandalem
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Co dalej z dotacją dla ECS? No jak to co???? przekształcić na muzeum, które ma na siebie zarobić !!! W cywilizowanych krajach muzea mają na siebie zarabiać! Koniec z komuną i sponsorowaniem nierentownych miejsc pracy!!!!
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 14 stycznia
Od 15 stycznia osoby powyżej 18. roku życia będą mogły zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. W programie powiemy również o sprawie zabójstwa 13-latki z Bytomia, o proteście przedsiębiorców, a także o pieniądzach dla psychiatrii dziecięcej. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Od piątku każda osoba dorosła w Polsce będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a seniorzy powyżej 80. roku życia będą już mogli się zarejestrować na konkretny termin. To, co głównie ogranicza punkty szczepień, to małe liczby dawek szczepionki, które otrzymują. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że rząd nie wyklucza zmniejszenia rezerw dawek, które w tej chwili są odkładane w magazynach.
czytaj więcej »15-latek przyznał się do zabójstwa 13-latki. Dziewczyna podejrzewała, że jest w ciąży
Od wtorku kilkudziesięciu policjantów poszukiwało 13-letniej Patrycji z Bytomia. W środę funkcjonariusze znaleźli jej ciało. Dziewczyna zmarła od ran zadanych nożem. Do zabójstwa przyznał się 15-letni chłopak.
czytaj więcej »Trump postawiony w stan oskarżenia. "Nikt nie jest ponad prawem, nawet prezydent"
Donald Trump jest pierwszym prezydentem w historii, którego Kongres dwukrotnie postawił w stan oskarżenia. To jeszcze nie oznacza odwołania z urzędu. Teraz sprawa trafi do Senatu. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie mógłby rozpocząć się prezydencki proces.
czytaj więcej »"Polska zawsze będzie w moim sercu". Georgette Mosbacher kończy swoją misję w ambasadzie
Koniec prezydentury Donalda Trumpa będzie też końcem misji w Polsce ambasador Georgette Mosbacher. W dużej mierze to dzięki niej do Polski przyjechało więcej amerykańskich żołnierzy, podpisano porozumienie o współpracy w przy budowie elektrowni atomowej, dostawach gazu i zniesiono wiz dla jadących do USA.
czytaj więcej »Leszek Mazur odwołany z funkcji przewodniczącego KRS
W czwartek z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa został odwołany Leszek Mazur. Oficjalnym powodem jest utrata zaufania. Według nieoficjalnych informacji we wniosku o odwołanie mogło chodzić o ujawnienie przez Mazura dziennikarzom, w ramach prawa dostępu do informacji publicznej, dokumentów dotyczących podwójnego wynagrodzenia członków KRS.
czytaj więcej »80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Senatorowie PiS byli przeciw wsparciu
W bardzo trudnej sytuacji jest psychiatria dziecięca. Niemal każdego dnia kilkoro dzieci w Polsce usiłuje popełnić samobójstwo. Dlaczego senatorowie z Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni przekazaniu 80 milionów złotych?
czytaj więcej »Możliwe zawieszenie Emilewicz jako posłanki klubu PiS? Ryszard Terlecki komentuje
Jadwiga Emilewicz zapewnia, że nie naruszyła żadnych przepisów wyjeżdżając z rodziną na narty, ale Polski Związek Narciarski potwierdził, że je synowie biorąc udział w zgrupowaniu nie mieli aktywnej licencji sportowej. Ryszard Terlecki nie wykluczył, że była wicepremier może być zawieszona jako posłanka klubu PiS.
czytaj więcej »"Zostaliśmy pozostawieni sami sobie". Przedsiębiorcy protestują i zamierzają wznowić działalność
Właściciele hoteli, restauracji czy wyciągów narciarskich są w coraz gorszej sytuacji. Część z nich zapowiada, że by uniknąć zwolnień i bankructwa znowu zaczną działać. Jedni chcą to zrobić już, inni pierwszego lutego, a pozostali czekają i proszą rząd o ratunek.
czytaj więcej »Komendant policji w Krapkowicach odwołany. To efekt interwencji u 14-latka?
Józef Chudoba został odwołany z funkcji komendanta powiatowego policji w Krapkowicach. Dzieje się to kilka tygodni po tym, jak tamtejsi funkcjonariusze przyszli do domu 14-latka. Według relacji nastolatka policjanci straszyli go odpowiedzialnością karną za udostępnienie w mediach społecznościowych informacji o planowanej w mieście akcji Strajku Kobiet.
czytaj więcej »UE dopuszcza suszone larwy mącznika do konsumpcji. W kolejce szarańcze i świerszcze
Unia Europejska właśnie dopuściła możliwość powszechnej produkcji suszonych larw mącznika jako produktu spożywczego, a w kolejce na zgodę czekają szarańcze i świerszcze. Produkcja owadów jest bardziej ekologiczna niż produkcja mięsa ze zwierząt hodowlanych.
czytaj więcej »Msze z głośników i pieśni od rana do wieczora. Ksiądz stanie przed sądem
Jak przybliżyć Kościół wiernym? To fundamentalne pytanie zadaje sobie teraz zapewne wielu księży. Duchowny z Rawicza znalazł dość proste rozwiązanie - zaczął puszczać msze z głośników i pieśni od rana do wieczora. Skarżyli się na to jednak mieszkańcy i proboszcz usłyszał zarzut zakłócania spokoju.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 15 stycznia
W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 0 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr z północy będzie słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 13 stycznia
Niemal 500 osób zmarło, mamy ponad 9 tysięcy nowych zakażonych i ponad 330 tysiące zaszczepionych - to najnowsze dane o epidemii w Polsce. W programie także o drugiej rocznicy zabójstwa Pawła Adamowicza oraz o buncie przedsiębiorców, którzy planują otwarcie swoich biznesów mimo obostrzeń. Na "Fakty" zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Narastają pytania o tempo szczepień. "Blokuje nas liczba szczepionek, które dostajemy"
W Polsce zaszczepionych na COVID-19 zostało ponad 330 tysięcy osób. Jeśli mamy wrócić do normalności, to musimy szczepić dużo szybciej - oceniają eksperci. Dlatego wciąż pojawiają się pytania o tempo szczepień.
czytaj więcej »