Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Fundacja "Dom w Łodzi" ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze
  • Hotelarze i właściciele stoków pełni obaw. "Zauważamy ostrożność  w dokonywaniu rezerwacji przez klientów"
Kolejka po życie

Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"

Do poradni chorób nowotworowych zgłasza się coraz więcej pacjentów. Jak podkreślają lekarze, chorzy trafiają do nich o parę miesięcy za późno. Zdaniem medyków to skutek trzeciej fali pandemii, kiedy brakowało dla pacjentów niecovidowych miejsc w szpitalach.

Listopad miesiącem świadomości raka prostaty i jąder. To Movember, czyli wąsopad

Listopad to miesiąc świadomości o męskich nowotworach. Stąd kampanie społeczne, które mają...

Kłębiący się, zdesperowany tłum pacjentów z nowotworami głowy i szyi, którzy przyjechali szukać pomocy z całego kraju - to obraz z poznańskiej poradni otolaryngologicznej w poniedziałek rano. Wśród pacjentów znalazł się między innymi pan Adam Kozłowski.

- Trafiłem do lekarza rodzinnego 15 kwietnia. Pewnego dnia w pracy wyrósł mi na szyi guzek, który na początku wyglądał dość niewinnie. Po pierwszym badaniu USG zdiagnozowano, że jest to najprawdopodobniej jakiś krwiak - opowiada pan Adam.

To nie był krwiak, tylko złośliwy rak płaskonabłonkowy. Ponieważ przez kraj wiosną przetaczała się trzecia fala pandemii i ciężko było się gdziekolwiek dostać, pan Adam nie został szybko zdiagnozowany. Szukał pomocy i dopiero w połowie października, kiedy guz urósł, stwierdzono, że to nowotwór.

- Nie dostałem wtedy karty DiLO, nic nie zostało przyspieszone. W momencie, kiedy człowiek wie, że nic nie jest przyśpieszane, to też podchodzi do tego troszkę inaczej. Ja też poszedłem inaczej: na zasadzie takiej, skoro nikt tego nie zleca, nie ciśnie mnie tak, żeby przyspieszać, to pewnie nic złego się nie dzieje - mówi pan Adam.

Powodem trzecia fala pandemii

Korytarz poznańskiej poradni otolaryngologicznej pełen jest dramatycznych historii. Jeden z pacjentów ma nowotwór płuc i krtani. Żeby wyleczyć płuca, najpierw trzeba wyleczyć krtań - liczy się więc każdy dzień. Do poznańskiej poradni trafił jednak po wielu miesiącach. W rozmowie z lekarzem wyjaśnił, że nowotwór został wykryty przypadkiem trzy miesiące temu, gdy miał zawał.

Lekarze podkreślają, że pacjenci są ofiarami niewydolnego sytemu ochrony zdrowia - wiosennej trzeciej fali pandemii i jej skutków.

Ci, których teraz, w czwartej fali, nikt nie zauważa albo odsyła bez pomocy, dopiero trafią na korytarze poradni.

- Obawiam się, że kolejna gigantyczna skala zgłaszalności z powodu zaniedbanych nowotworów będzie za trzy-pięć miesięcy, dlatego że teraz natłok pacjentów ulegnie wyhamowaniu w związku z pandemią i będziemy musieli temu sprostać za parę miesięcy - uważa prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu zgłasza się teraz o połowę więcej pacjentów niż przed pandemią.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix