Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?
Polska, na mocy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zobowiązana do natychmiastowego wstrzymania wydobywania węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Rząd zapowiada, że nie wykona decyzji TSUE i podejmie rozmowy z Czechami, którzy wnieśli skargę do Trybunału. Politycy opozycji zwracają uwagę, że o problemach z kopalnią w Turowie i obawach Czechów było wiadomo od dawna.
TSUE postanowił o wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni w Turowie w związku ze skargą Czechów..."Polski rząd jest totalnie nieudolny". Opozycja wzywa do nawiązania dialogu z Czechami
Opozycja twierdzi, że kolejny konflikt z Unią jest PiS-owi na rękę. Dzięki temu może podbijać antyunijne nastroje wśród Polaków, dowodząc rzekomej krzywdy i niesprawiedliwości.
- Rządzący w Polsce myślą, że będą naciągać strunę do granic niemożliwości. No i ta struna pękła w relacjach polsko-czeskich - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Premier Mateusz Morawiecki siedział 7 maja obok premiera Czech, na unijnym szczycie w Porto. Mieli okazję, by porozmawiać. Polska dyplomacja interweniowała w Pradze w marcu, ale w kwestii aborcji, których Polki dokonują w Czechach, a nie w sprawie zastrzeżeń Czechów do kopalni Turów.
- Powinniśmy podjąć natychmiast działania, żeby Czesi nam zdjęli ten pistolet, który nam przyłożyli do głowy - skomentował wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, członek Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska.
Ponad półtora roku bez rezultatów
Premier Mateusz Morawiecki oraz Polska Grupa Energetyczna zapowiadają, że nie wykonają piątkowej...Kopalnia Turów pracuje pomimo decyzji TSUE. Morawiecki: Będziemy przeciwdziałać temu niesłusznemu wyrokowi
26 lutego 2021 Czechy wniosły skargę na Polskę do TSUE, chociaż 17 lutego przedstawiciele Czech brali udział w Krakowie w obchodach 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.
30 marca na wspólnym posiedzeniu trzech komisji sejmowych został poruszony temat konfliktu z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Przwodniczący Marek Suski nie zgodził się na obecność aktywistów Greenpeace.
Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, przekonywał na tym samym posiedzeniu, że "rząd polski dąży, żeby ta kwestia została w sposób polubowny zakończona". Eurodeputowana PiS Anna Zalewska poinformowała zaś, że "ślemy do Trybunału Sprawiedliwości uchwały, listy i wsparcie dla Turowa".
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio z kolei przekonywał, że Czesi nie mówią prawdy o ubytku wody. Urzędnik MSZ Henryk Litwin informował, że "nie otrzymywaliśmy odpowiedzi i na tym stoimy".
Kilka tygodni wcześniej minister Zbigniew Rau spotkał się z czeskim szefem dyplomacji, bez rezultatów. Potem tłumaczył na antenie Polskiego Radia, że strona czeska podtrzymywała wolę rozmów, ale "do negocjacji nie dochodziło".
14 maja w elektrowni w Turowie oddany został do użytku nowy blok energetyczny. 21 maja TSUE postanowiło zastosować środek tymczasowy w postaci nakazu zaprzestania wydobycia węgla w Turowie.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »