Fakty - oglądaj online

 • Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
 • Rozpoczął się dwudniowy szczyt w Brukseli. Temat Polski zdominuje rozmowy liderów?
 • Wolontariusze odnaleźli grupę migrantów. "Ocalili nas w ostatnim momencie"

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję dotyczącą "kryzysu praworządności w Polsce". Dokument jest efektem wtorkowej debaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Unijne frakcje napisały, że "żadne pieniądze podatników UE nie powinny być przekazywane rządom, które w rażący, celowy i systematyczny sposób podważają wartości zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej". Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 deputowanych, przeciw było 153, a 16 wstrzymało się od głosu. Temat polskiej praworządności zostanie też poruszony na szczycie Rady Europejskiej, który rozpoczął się w Brukseli.

KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?

Komisja Europejska domaga się od Polski likwidacji Izby Dyscyplinarnej, przywrócenia do pracy...

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozpoczął udział w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Przed rozpoczęciem unijnego szczytu szef rządu zapewniał dziennikarzy, że Polska "jest tak samo wierna zasadzie praworządności jak inni i inne instytucje unijne". - Ani polski rząd, ani parlament nie będzie działał pod presją szantażu - dodał.

Takie stanowisko szefa rządu niezbyt różni się od tego z wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim, kiedy również mówił o szantażu.

Co na to opozycja?

- (Premier - przyp. red.) powinien przede wszystkim przeprosić za ten antypolski, antyeuropejski kurs jego rządu - uważa Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Ja chciałbym, żeby (premier - przyp. red.) walczył o pieniądze dla Polski. A robi wszystko, żeby te pieniądze do Polski nie dotarły - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Swoją arogancką postawą premier Morawiecki doprowadził do eskalacji konfliktu - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Efektem wtorkowej debaty w Strasburgu na temat praworządności w Polsce jest miażdżąca rezolucja Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani w dokumencie między innymi wzywają Komisję Europejską do wstrzymania akceptacji projektu Krajowego Planu Odbudowy, do wstrzymania lub zawieszenia płatności oraz do wdrożenia procedury mechanizmu warunkowości ze względu na brak niezależności sądów, co zagraża prawidłowości wydatków.

Podobnego zdania jest część przywódców państw unijnych.

- Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad, a te zasady są tu bardzo jasne - ocenił rezolucję europarlamentu premier Belgii Alexander De Croo. - Trudno sobie wyobrazić przekazanie Polsce nowych środków, zanim rozwiążemy te sprawę - dodał premier Holandii Mark Rutte.

Czego Komisja Europejska oczekuje od Polski? Trzy punkty Ursuli von der Leyen

W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Kryzys praworządności w...

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała natomiast, że wspiera stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie Polski, ale jednocześnie dodała, że przywódcy muszą "znaleźć drogę do osiągnięcia porozumienia". Z kolei premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że Polska w sporze Brukselą ma racje.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wyraża też uznanie dla protestujących Polaków. W dokumencie polski Trybunał Konstytucyjny pisany jest - co symboliczne - w cudzysłowie i określany nielegalnym. Ponadto zdaniem eurodeputowanych ostatni wyrok Trybunału to "atak na całą europejską wspólnotę wartości i praw".

Z rezolucją i zawartą w niej opinią o wyroku TK nie zgadza się premier Mateusz Morawiecki. - Nie ma nawet zakwestionowania poszczególnych artykułów traktatów - podkreśla szef rządu.

Jednak w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można przeczytać, że artykuł 1. i artykuł 19. Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją, dalej co prawda możemy przeczytać o zakresach i warunkach, ale dla Unii traktat musi być zgodny we wszystkich zakresach z konstytucjami krajowymi. Inaczej - jak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej - Unia ma podcięte korzenie.

Co planuje rząd?

Na szali w sporze Polski z Brukselą są środki z funduszu odbudowy.

- Możemy spodziewać się różnych wariantów, łącznie z tym, że w tym roku samej zaliczki nie będzie - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

Odmiennego zdania jest z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który zakłada, że pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym roku.

Europarlament w rezolucji wyraźnie wezwał też Komisję Europejską, by znalazła kanały przekazania Polakom funduszy z pominięciem obecnego rządu, tak by nie karać narodu polskiego.

- Jeżeli chcemy być w Unii, to musimy stosować się do wspólnych wartości. To nie są obce wartości, to są wspólne wartości - podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ciągle nie ma, a zawieszeni sędziowie wciąż nie pracują - a to jedne z warunków, których spełnienia wymaga Komisja Europejska.

- Musimy to uzgodnić na poziomie politycznym, koalicyjnym. Pan prezydent też w tym uczestniczy - informuje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Pojawia się więc pytanie, co dalej z sądownictwem. Rząd zapowiada, że projekty kolejnych zmian mają się pojawić jeszcze w tym roku.

- Kwestia decyzji, na jak głębokie zmiany będziemy się decydować - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Mueller.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix