Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję dotyczącą "kryzysu praworządności w Polsce". Dokument jest efektem wtorkowej debaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Unijne frakcje napisały, że "żadne pieniądze podatników UE nie powinny być przekazywane rządom, które w rażący, celowy i systematyczny sposób podważają wartości zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej". Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 deputowanych, przeciw było 153, a 16 wstrzymało się od głosu. Temat polskiej praworządności zostanie też poruszony na szczycie Rady Europejskiej, który rozpoczął się w Brukseli.
Komisja Europejska domaga się od Polski likwidacji Izby Dyscyplinarnej, przywrócenia do pracy...KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?
Takie stanowisko szefa rządu niezbyt różni się od tego z wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim, kiedy również mówił o szantażu.
Co na to opozycja?
- (Premier - przyp. red.) powinien przede wszystkim przeprosić za ten antypolski, antyeuropejski kurs jego rządu - uważa Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.
- Ja chciałbym, żeby (premier - przyp. red.) walczył o pieniądze dla Polski. A robi wszystko, żeby te pieniądze do Polski nie dotarły - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Swoją arogancką postawą premier Morawiecki doprowadził do eskalacji konfliktu - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego
Efektem wtorkowej debaty w Strasburgu na temat praworządności w Polsce jest miażdżąca rezolucja Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani w dokumencie między innymi wzywają Komisję Europejską do wstrzymania akceptacji projektu Krajowego Planu Odbudowy, do wstrzymania lub zawieszenia płatności oraz do wdrożenia procedury mechanizmu warunkowości ze względu na brak niezależności sądów, co zagraża prawidłowości wydatków.
Podobnego zdania jest część przywódców państw unijnych.
- Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad, a te zasady są tu bardzo jasne - ocenił rezolucję europarlamentu premier Belgii Alexander De Croo. - Trudno sobie wyobrazić przekazanie Polsce nowych środków, zanim rozwiążemy te sprawę - dodał premier Holandii Mark Rutte.
W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Kryzys praworządności w...Czego Komisja Europejska oczekuje od Polski? Trzy punkty Ursuli von der Leyen
Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wyraża też uznanie dla protestujących Polaków. W dokumencie polski Trybunał Konstytucyjny pisany jest - co symboliczne - w cudzysłowie i określany nielegalnym. Ponadto zdaniem eurodeputowanych ostatni wyrok Trybunału to "atak na całą europejską wspólnotę wartości i praw".
Z rezolucją i zawartą w niej opinią o wyroku TK nie zgadza się premier Mateusz Morawiecki. - Nie ma nawet zakwestionowania poszczególnych artykułów traktatów - podkreśla szef rządu.
Jednak w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można przeczytać, że artykuł 1. i artykuł 19. Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją, dalej co prawda możemy przeczytać o zakresach i warunkach, ale dla Unii traktat musi być zgodny we wszystkich zakresach z konstytucjami krajowymi. Inaczej - jak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej - Unia ma podcięte korzenie.
Co planuje rząd?
Na szali w sporze Polski z Brukselą są środki z funduszu odbudowy.
- Możemy spodziewać się różnych wariantów, łącznie z tym, że w tym roku samej zaliczki nie będzie - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.
Odmiennego zdania jest z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który zakłada, że pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym roku.
Europarlament w rezolucji wyraźnie wezwał też Komisję Europejską, by znalazła kanały przekazania Polakom funduszy z pominięciem obecnego rządu, tak by nie karać narodu polskiego.
- Jeżeli chcemy być w Unii, to musimy stosować się do wspólnych wartości. To nie są obce wartości, to są wspólne wartości - podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ciągle nie ma, a zawieszeni sędziowie wciąż nie pracują - a to jedne z warunków, których spełnienia wymaga Komisja Europejska.
- Musimy to uzgodnić na poziomie politycznym, koalicyjnym. Pan prezydent też w tym uczestniczy - informuje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Pojawia się więc pytanie, co dalej z sądownictwem. Rząd zapowiada, że projekty kolejnych zmian mają się pojawić jeszcze w tym roku.
- Kwestia decyzji, na jak głębokie zmiany będziemy się decydować - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Mueller.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 27 maja
Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna traci nazwę, minister Ziobro zachowuje urząd
Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednocześnie obóz władzy zachował większość, a Zbigniew Ziobro i urząd, i twarz, bo poprawki Solidarnej Polski jednak wróciły do prezydenckiej ustawy.
czytaj więcej »"To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"
Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
czytaj więcej »Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
Siewierodonieck jest aktualnie rosyjskim celem numer jeden bitwy o Donbas. Zaciska się pętla wokół ostrzeliwanego miasta. Ukraińskim siłom nie brakuje odwagi i chęci do walki, ale do tego potrzeba broni, której zaczyna brakować.
czytaj więcej »USA: policja w ogniu krytyki po strzelaninie w podstawówce w Teksasie
W Uvalde mnożą się pytania o bezczynność policji w trakcie strzelaniny w podstawówce. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce pierwsi, wycofali się, gdy zostali ostrzelani przez napastnika. W strzelaninie zginęło 19 dzieci i dwie nauczycielki.
czytaj więcej »Prezes NBP ma zastrzeżenia do wakacji kredytowych dla wszystkich
Prezes NBP Adam Glapiński studzi rządowe zapędy dotyczące pomocy dla kredytobiorców. Jego zdaniem wakacje kredytowe dla wszystkich nie obniżą inflacji, a banki narażają na wielomiliardowe straty.
czytaj więcej »Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry
Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.
czytaj więcej »Jacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. Eksperci: to zajmie dekady
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. - Wystarczy tylko trochę czasu - zapewnia polityk. Kiedy obietnica wicepremiera ma szansę się spełnić? Zdaniem ekspertów za 20-30 lat.
czytaj więcej »Proces Johnny Depp kontra Amber Heard zbliża się do końca
Proces o zniesławienie wytoczony przez Johnny'ego Deppa byłej żonie Amber Heard zbliża się do końca. Depp twierdzi, ze oskarżenia Heard zniszczyły mu karierę, a Heard - że jest nie tylko ofiarą przemocy domowej, ale i kampanii nienawiści fanów aktora.
czytaj więcej »Kontrola trzeźwości pracownika nawet w jego domu? Rząd szykuje zmiany w prawie
Po doświadczeniach z czasu pandemii rząd chce zmian w Kodeksie pracy odnośnie pracy zdalnej. Planowane przepisy przewidują między innymi możliwość prowadzenia prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników zdalnych w miejscu wykonywania pracy, czyli także w domu.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 28 maja
W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 26 maja
Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie
Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.
czytaj więcej »Debata o zmianie konstytucji przy pustych ławach. Posłowie PiS nie byli zainteresowani swoim projektem
W Sejmie w czwartek odbyła się debata nad projektem PiS dotyczącym zmiany w konstytucji. Sala plenarna była jednak niemal pusta. Nie było ani prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ani premiera Mateusza Morawieckiego. PiS twierdzi, że trzeba zmienić konstytucję, by móc skonfiskować majątki rosyjskich oligarchów.
czytaj więcej »Strzelanina w szkole w Teksasie. Prezydent Biden odwiedzi miejsce tragedii
Wciąż nie są znane motywy działania 18-letniego zabójcy, który w szkole podstawowej w Teksasie zastrzelił 19 uczniów i dwoje nauczycieli. Prezydent Joe Biden ponownie zaapelował o zaostrzenie przepisów dotyczących dostępu do broni. W czwartek ma pojawić się też na miejscu masakry.
czytaj więcej »