Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"

21.10.2021 | Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"
21.10.2021 | Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.10.2021 | Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"Maciej Knapik | Fakty TVN

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję dotyczącą "kryzysu praworządności w Polsce". Dokument jest efektem wtorkowej debaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Unijne frakcje napisały, że "żadne pieniądze podatników UE nie powinny być przekazywane rządom, które w rażący, celowy i systematyczny sposób podważają wartości zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej". Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 deputowanych, przeciw było 153, a 16 wstrzymało się od głosu. Temat polskiej praworządności zostanie też poruszony na szczycie Rady Europejskiej, który rozpoczął się w Brukseli.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozpoczął udział w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Przed rozpoczęciem unijnego szczytu szef rządu zapewniał dziennikarzy, że Polska "jest tak samo wierna zasadzie praworządności jak inni i inne instytucje unijne". - Ani polski rząd, ani parlament nie będzie działał pod presją szantażu - dodał.

Takie stanowisko szefa rządu niezbyt różni się od tego z wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim, kiedy również mówił o szantażu.

Co na to opozycja?

- (Premier - przyp. red.) powinien przede wszystkim przeprosić za ten antypolski, antyeuropejski kurs jego rządu - uważa Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Ja chciałbym, żeby (premier - przyp. red.) walczył o pieniądze dla Polski. A robi wszystko, żeby te pieniądze do Polski nie dotarły - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Swoją arogancką postawą premier Morawiecki doprowadził do eskalacji konfliktu - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Efektem wtorkowej debaty w Strasburgu na temat praworządności w Polsce jest miażdżąca rezolucja Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani w dokumencie między innymi wzywają Komisję Europejską do wstrzymania akceptacji projektu Krajowego Planu Odbudowy, do wstrzymania lub zawieszenia płatności oraz do wdrożenia procedury mechanizmu warunkowości ze względu na brak niezależności sądów, co zagraża prawidłowości wydatków.

Podobnego zdania jest część przywódców państw unijnych.

- Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad, a te zasady są tu bardzo jasne - ocenił rezolucję europarlamentu premier Belgii Alexander De Croo. - Trudno sobie wyobrazić przekazanie Polsce nowych środków, zanim rozwiążemy te sprawę - dodał premier Holandii Mark Rutte.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała natomiast, że wspiera stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie Polski, ale jednocześnie dodała, że przywódcy muszą "znaleźć drogę do osiągnięcia porozumienia". Z kolei premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że Polska w sporze Brukselą ma racje.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wyraża też uznanie dla protestujących Polaków. W dokumencie polski Trybunał Konstytucyjny pisany jest - co symboliczne - w cudzysłowie i określany nielegalnym. Ponadto zdaniem eurodeputowanych ostatni wyrok Trybunału to "atak na całą europejską wspólnotę wartości i praw".

Z rezolucją i zawartą w niej opinią o wyroku TK nie zgadza się premier Mateusz Morawiecki. - Nie ma nawet zakwestionowania poszczególnych artykułów traktatów - podkreśla szef rządu.

Jednak w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można przeczytać, że artykuł 1. i artykuł 19. Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją, dalej co prawda możemy przeczytać o zakresach i warunkach, ale dla Unii traktat musi być zgodny we wszystkich zakresach z konstytucjami krajowymi. Inaczej - jak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej - Unia ma podcięte korzenie.

Co planuje rząd?

Na szali w sporze Polski z Brukselą są środki z funduszu odbudowy.

- Możemy spodziewać się różnych wariantów, łącznie z tym, że w tym roku samej zaliczki nie będzie - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

Odmiennego zdania jest z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który zakłada, że pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym roku.

Europarlament w rezolucji wyraźnie wezwał też Komisję Europejską, by znalazła kanały przekazania Polakom funduszy z pominięciem obecnego rządu, tak by nie karać narodu polskiego.

- Jeżeli chcemy być w Unii, to musimy stosować się do wspólnych wartości. To nie są obce wartości, to są wspólne wartości - podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ciągle nie ma, a zawieszeni sędziowie wciąż nie pracują - a to jedne z warunków, których spełnienia wymaga Komisja Europejska.

- Musimy to uzgodnić na poziomie politycznym, koalicyjnym. Pan prezydent też w tym uczestniczy - informuje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Pojawia się więc pytanie, co dalej z sądownictwem. Rząd zapowiada, że projekty kolejnych zmian mają się pojawić jeszcze w tym roku.

- Kwestia decyzji, na jak głębokie zmiany będziemy się decydować - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Mueller.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24