Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • PiS wciąż zdecydowanym liderem. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN
 • W Trybunale Konstytucyjnym są niemal sami nominaci PiS. Spór i tak jest widoczny

"Proszę, żeby zawetował ten projekt". Osobisty apel promotora Andrzeja Dudy

Kiedyś się przyjaźniliśmy, teraz proszę, żeby zawetował ten projekt - mówi do prezydenta profesor prawa Jan Zimmerman i jednocześnie jego były promotor. Z uwagi na dawną przyjaźń, wskazuje także prezydentowi jak bardzo nowa ustawa łamie konstytucję. Na razie nie wiadomo co zrobi prezydent Andrzej Duda jeśli ustawa trafi na jego biurko. W najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 40 procent badanych wskazało, że ich zdaniem polityka PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
To jest projekt, który łamie konstytucję wprost,(http://www.tvn24.pl)
To jest projekt, który łamie konstytucję wprost,(http://www.tvn24.pl)

Promotor Dudy apeluje, powołując się na dawną przyjaźń. "Prezydent powinien już dawno działać"

Jeżeli projekt PiS będzie uchwalony, przejdzie przez Sejm, przejdzie przez Senat i wyląduje na...

ZOBACZ WYNIKI SONDAŻU DLA "FAKTÓW" TVN i TVN24

Opinia profesora Zimmermana na temat projektu posłów klubu PiS, może być ważna dla prezydenta Andrzeja Dudy nie tylko z zawodowego punktu widzenia. Bo jak twierdzi Zimmerman - "to jest projekt, który łamie konstytucję".

To jest projekt, który łamie konstytucję wprost,(http://www.tvn24.pl)
To jest projekt, który łamie konstytucję wprost,(http://www.tvn24.pl)

Profesor Jan Zimmermann to były kierownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor był także promotorem pracy doktorskiej Andrzeja Dudy i po prostu bardzo dobry znajomy prezydenta.

Ze względu na dawną przyjaźń z prezydentem Zimmermann postanowił zaapelować do prezydenta.

dawną przyjaźń z prezydentem"(http://www.tvn24.pl)

- Kiedyś naprawdę się przyjaźniliśmy. To już tego w czasie teraźniejszym powiedzieć nie mogę. Ale powołując się na dawną przyjaźń, ja bym do niego zaapelował, ja bym go poprosił, żeby on wreszcie zobaczył, jak ten projekt łamie konstytucję i żeby go naprawdę zawetował - mówił profesor Zimmermann.

apelował.(http://www.tvn24.pl)

Osobisty ton tego apelu może mieć dla prezydenta duże znaczenie.

"Obraża stan sędziowski"

Prezydencki minister: Gersdorf uprawia publicystkę i broni swoich przywilejów

Nietrafne, nieprzemyślane i bardzo polityczne. To publicystyka i to nie najwyższego pióra -...

Profesor Jan Zimmermann odniósł się także do ostatnich wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

Jan Zimmermann (http://www.tvn24.plodniósł się także do ostatnich wypowiedzi prezydenta.

- Ja bym powiedział, że obraża stan sędziowski i jeżeli ma być prezydentem wszystkich Polaków, także sędziów, to nie powinien żadnej grupy społecznej, czy się nazwie ją sektą, czy jakkolwiek inaczej, wyłączać ze swojej pieczy, a już na pewno nie powinien jej obrażać

Profesor nawiązał do wystąpienia prezydenta z 11 grudnia 2019 roku. Podczas spotkania z mieszkańcami w Nowym Mieście Lubawskim Duda ocenił, że "stary układ bardzo mocno się trzyma".

Wypowiedzi o polskim wymiarze sprawiedliwości, owacyjnie przyjmowane na spotkaniach z prezydentem, nie są kierowane do umiarkowanego, ale to tego najtwardszego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości.

Wieloma podobnymi wypowiedziami Andrzej Duda rozpoczął swoją kampanię wyborczą. W listopadzie Andrzej Duda mówił o sędziach, którzy swoje nominacje otrzymali przed transformacją. - Swoje pierwsze legitymacje sędziowskie otrzymali jeszcze od komunistycznej władzy - mówił. Z kolei w innej swojej wypowiedzi stwierdził, że wielu z tych ludzi "dosyć skrzętnie zaciera swoją przeszłość czy też przynajmniej ją przemilcza".

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

40 procent badanych w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wskazało, że ich zdaniem polityka PiS zdecydowanie lub raczej może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Z kolei 53 procent respondentów "zdecydowanie" lub "raczej" jest zdania, że polityka rządu PiS nie może doprowadzić do polexitu.

Według Sądu Najwyższego, przepisy, które forsuje Prawo i Sprawiedliwość, mają wymusić na sędziach niestosowanie prawa europejskiego. W Brukseli uruchomiono już syrenę alarmową.

- Sytuacja w Polsce nadal się pogarsza. Komisja będzie monitorować sytuację - mówił Didier Reynders, komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości.

Jednocześnie seria ostatnich wystąpień prezydenta nie zwiastuje tego, że mógłby on stanąć PiS-owi na drodze i zawetować prawo, które wprowadza represje wobec niepokornych sędziów.

Protesty, które odbyły się w całej Polsce w obronie sędziów jak na razie nie odbił się echem w Pałacu Prezydenckim. Kolejne manifestację zapowiedzieli już przeciwnicy nowej ustawy, gdy tylko trafi ona na biurko prezydenta.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Night King
Night King

niedojrzaly profesor promowal infantylnego czlowieka,z nie zdradzajacym refleksji usmieszkiem ktory nadaje sie do pracy pana Maliniaka z pewnego serialu

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix