Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"

04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"
04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Radny Gniezna nie wytrzymał. Wziął jajka, patelnię i na zabetonowanym placu w Leżajsku ze smażeniem nie było problemu. Bez gazu i bez ognia. Wystarczył upał. Komisja Europejska ma dość finansowania takich rewitalizacji placów, w których stawia się na beton, a nie na zieleń.

W upalny dzień gnieźnieński radny wysmażył jajecznicę na placu. To forma protestu. - Przed remontem było tam dużo zieleni, były trawniki, były kwietniki, były przede wszystkim drzewa - wyjaśnia Tomasz Dzionek, radny Gniezna. - To symbol miejskiej betonozy - dodaje.

Betonozy nie chce już finansować Unia Europejska, jak wynika z podpisanej właśnie nowej umowy partnerstwa między Polską a Komisją Europejską. - Takie rewitalizacje rynków, one już nie będą wspierane ze środków unijnych. Jest to oficjalne zobowiązanie Polski, żeby właśnie tak te pieniądze wydawać - tłumaczy Izabela Zygmunt, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce.

Na betonie jest sucho i gorąco. - W imię źle pojętej estetyki poświęcamy coś bardzo ważnego, czyli nasze zdrowie i zasoby wodne - alarmuje Joanna Remiszewska-Michalak, fizyczka atmosfery.

W Leżajsku przebudowa rynku wiązała się z wycięciem drzew i zabetonowaniem trawników. Andrzej Janas, zastępca burmistrza Leżajska, twierdzi, że w trakcie konsultacji społecznych skarżono się głównie na brak miejsc parkingowych.

9000 metrów kwadratowych granitu opiniował także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego.

- Beton jest nie tylko na tym placu, ale potrafi być również w głowach konserwatorów zabytków, w głowach architektów, architektów krajobrazu, projektantów drogowych - ocenia Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu.

"Nawierzchniowa dyskryminacja"

Władze miasta mówią: było brzydko i brudno, jest ładniej i czyściej. - Widzimy zdecydowanie więcej osób niż poprzednio w tej samej przestrzeni - przekonuje Ireneusz Stefański, burmistrz Leżajska.

- Miasta muszą być coraz bardziej zielone, ale są miejsca, które możemy do tego dostosować, a są miejsca, które wymagają jednak jakiejś nawierzchni - podkreśla Robert Tarczyński, autor projektu rewitalizacji rynku w Leżajsku z Pracowni Architektonicznej "Format".

Władze Leżajska widzą tu nawierzchniową dyskryminację. - Czy ma mi się nie podobać rynek w Sandomierzu, w Kazimierzu Dolnym, w Warszawie, Rzeszowie? Przecież w tej konwencji to są wszystko rynki obarczone betonozą - argumentuje Andrzej Janas, zastępca burmistrza.

Ten dylemat samorządowcy będą musieli rozstrzygnąć, bo inaczej rozstrzygnie go Komisja Europejska i nie da na remonty pieniędzy. - Stawiać przede wszystkim na drzewa, na zieleń, a nie na beton - apeluje Izabela Zygmunt.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS