Fakty - oglądaj online

Stan alarmowy

15-krotny wzrost zachorowań w dwa lata. Alarmujący raport WHO

Te statystyki powinny dać do myślenia pacjentom, lekarzom i władzom państw. Raport o zachorowaniach na odrę w Europie jest dramatyczny. W 2018 roku było kilkanaście razy więcej zachorowań niż jeszcze w 2016 roku.

Coraz więcej przypadków odry w Zachodniopomorskiem. "Poważny problem"

- Dostrzegamy problem odry. Uważamy, że jest bardzo poważny – mówi Konrad Pachciarek, Okręgowy...

Odra, o której konsekwencjach przez wiele lat mogliśmy już tylko czytać, znowu zaatakowała Europę. Świadczą o tym liczby. W 2016 roku w Europie na odrę zachorowało około 5 tysięcy osób, w 2017 roku - 25 tysięcy osób. W 2018 roku: 82 tysiące osób - to dane zaprezentowane przez Światową Organizację Zdrowia.

- Od 2010 roku obserwujemy wyraźny wzrost zachorowań na odrę, a do niedawna wydawało nam się, że jest to choroba, którą można wyeliminować. Niestety, tak się nie stało - mówi prof. Aleksander Garlicki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych Szpitalu Uniwersyteckiego w Krakowie.

Problem ze wschodu

O tym, że odra wciąż jest groźna, przekonujemy się także w Polsce. W zeszłym roku odnotowano epidemię odry w Pruszkowie pod Warszawą. Reporter "Faktów" rozmawiał z kobietą, której dzieci zachorowały. Skąd się wzięła odra? - Nie wiem. Przyplątała się. Po prostu ciężko stwierdzić, skąd. Dziewczynki chodzą do zerówki i pierwszej klasy, starsza córka jest w trzeciej klasie, a mój syn jest w ósmej klasie podstawówki, chodzi do innej szkoły - mówi matka dzieci.

Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały

Mamy obowiązek chronić obywateli - mówią władze Częstochowy i przyjmują specjalną uchwałę o...

Do obu szkół, do których chodziły dzieci, chodzą też dzieci z Ukrainy.

Załamanie na Ukrainie nastąpiło w 2016 roku, kiedy między innymi z powodu trwającej wojny, przeciwko odrze zaszczepionych zostało zaledwie 31 procent dzieci. To jeden z najniższych wskaźników na świecie. Stąd problemy także w Polsce.

- Mamy kilka krajów w najbliższym sąsiedztwie, które zaniedbały trochę swoje programy szczepień. Mam na myśli między innymi Ukrainę. Wszystkie przypadki, które wystąpiły w Polsce w 2018 roku, to są przypadki, których powodem były zakażenia od osób, które przyjeżdżają ze wschodu - mówi Izabela Kucharska, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w zeszłym roku na odrę zachorowało na Ukrainie aż 53 tysiące osób. Druga na liście jest Serbia z ponad 5 tysiącami zachorowań, potem Francja i Izrael - po około 3 tysiące.

Problem z atyszczepionkowcami

Problem odry narasta w całej Europie także z powodu rosnącego w siłę ruchu antyszczepionkowego. Tymczasem lekarze przekonują, że jedyną ochroną przed odrą pozostają właśnie szczepienia.

- Dzieci, które nie otrzymały drugiego szczepienia MMR, są nadal zagrożone, bo organizm potrzebuje czasu, żeby wytworzyć przeciwciała - tłumaczy Dana Beckham, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w hrabstwie Harris w Teksasie.

Druga dawka szczepionki daje 98 procent odporności.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
d4ve_thefirst
d4ve_thefirst

Oby wszyscy Ci, którzy nie zaszczepili swoich dzieci dobrowolnie zrezygnowali z ogólnodostępnego leczenia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   alian1

   Za Odrę odpowiedzialni sa antyszczepionkowcy i niedouczeni rodzice. W całym kraju powinien obowiazywać zakaz przyjmowania nie zaszczepionych dzieci do publicznych placówek. zwalanie na obcokrajowcow to uciekanie od własnej odpowiedzialności .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     SurvivorMan
     SurvivorMan

     Kaczyński miał rację gdy mówił że uchodźcy przynoszą choroby... Problem w tym, że jego partia sama nasprowadzała uchodźców z groźną chorobą... Tyle że narodowości innej niż ta o której Kaczyński się wypowiadał...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       alik44

       Uchodźcy od rozumu oczywiście przyczyną chorób?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 28 października

          Fakty z 28 października

          Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

          czytaj więcej »
         • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

          "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

          Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

          czytaj więcej »
         • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

          Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

          Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

          czytaj więcej »
         • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

          "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

          Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

          czytaj więcej »
         • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

          Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

          To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na czwartek 29 października

          Prognoza pogody na czwartek 29 października

          W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 27 października

          Fakty z 27 października

          Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         tvnpix