Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"

26.12.2020 | Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"
26.12.2020 | Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"
Jacek Tacik | Fakty TVN
26.12.2020 | Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"Jacek Tacik | Fakty TVN

Polscy studenci nie pojadą już do Oksfordu czy Cambridge w ramach unijnego programu Erasmus. Brytyjskie uczelnie wycofają się z programu. W Wigilie ogłoszono, że Londyn dogadał się z Unią w sprawie umowy rozwodowej. Ogłoszono sukces, ale niektóre zmiany będą "trudne".

Uniwersytet Oksfordzki to uczelnia, o której marzy wielu studentów. Teraz jest jedną z tych, która zamyka się przed Europejczykami.

- To była trudna decyzja. Przez ostatnie dekady przyjeżdżało do nas wielu unijnych studentów. To było cudowne, ale traciliśmy na tym programie. Erasmus był po prostu bardzo drogi - przekonuje Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Erasmus to unijny program wymiany studenckiej. Od ponad 30 lat daje możliwość - także finansową - wyjazdów na studia w innym kraju europejskim nawet na dwa semestry. Tak ma być dalej, chociaż bez Wielkiej Brytanii.

- Poziom ambicji dotyczący swobodnego przepływu obywateli nie jest na tym samym poziomie, co nasze historyczne więzi - uważa Michael Barnier, główny unijny negocjator do spraw brexitu.

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii - w ramach Erasmusa - uczyło się rocznie ponad 30 tysięcy studentów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dla studentów z Polski decyzja premiera Wielkiej Brytanii to cios i rozczarowanie.

Wygórowane kryteria

Anglia to był najbardziej prestiżowy kierunek polskich studentów. Z 200 tysięcy polskich studentów, którzy wzięli udział w wymianie Erasmus, tylko niewielka część uczyła się w Wielkiej Brytanii. To dlatego, że miejsc na brytyjskich uczelniach zawsze było mniej niż na uniwersytetach w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech.

- Żeby się dostać na to stypendium, trzeba było rzeczywiście spełnić surowsze kryteria niż do innych państw - tłumaczy Katarzyna Uczkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wygórowanym brytyjskim kryteriom sprostała Agata Żyto - studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Być może będzie ostatnią polską studentką Erasmusa w Wielkiej Brytanii. Naukę ma zacząć w styczniu w Londynie.

- Ważnym aspektem jest fakt, że mogłabym wpisać to doświadczenie do mojego CV. Na pewno będzie to lepiej wyglądać dla moich przyszłych pracodawców - tłumaczy Agata Żyto.

- Do Polski nie przyjeżdżało tak bardzo dużo Brytyjczyków, ale to my jeździliśmy się tam uczyć, nabierać doświadczenie w praktykach studenckich, ale też nawiązywać współpracę naukową - wylicza Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Brexit to nie tylko pożegnanie z Erasmusem. To także uderzenie po kieszeni tych studentów, którzy po prostu chcieli wyjechać i studiować na Wyspach na tych samych zasadach co obywatele Zjednoczonego Królestwa.

- Przypuszczamy, że w przypadku Wielkiej Brytanii będzie tak, że zostanie zastosowany taki model szwajcarski. Szwajcaria przyjmuje naszych studentów, ale wypłaca im stypendia bezpośrednio. To nie są stypendia wypłacane przez program Erasmus, ale przez konkretne szwajcarskie uczelnie - mówi Katarzyna Uczkiewicz.

O tym premier Wielkiej Brytanii - przynajmniej na razie - nie mówi. Nie mówi też o tym, że kij ma dwa końce. Brak zagranicznych studentów - także tych z Erasmusa - to dla tej i innych uczelni brak dodatkowych pieniędzy.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: University of Oxford

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS