Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Stępka jest, promów brak. Joachim Brudziński nie zamierza się tłumaczyć
  • Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Parkinsona? Pionierskie badania we Wrocławiu
Procesje w pandemii

Od uznania dla lekarzy do "modnych lalek". Duchowni zabrali głos w Boże Ciało

W całej Polsce odbyły się uroczystości z okazji Bożego Ciała, które zostały jednak ograniczone przez obowiązujący reżim sanitarny. Podczas obchodów głos zabierali duchowni, a ich słowa nie odnosiły się jedynie do trwającego święta.

Kolejne święta w cieniu epidemii. Lekarze apelują i przestrzegają

Święta wielkanocne ponownie upływają pod znakiem pandemii. Kościoły nie zostały zamknięte i nie...

Z powodu reżimu sanitarnego obchody Bożego Ciała nie były w tym roku tak tłumne jak zwykle.

- Proszę, byście byli też ostrożni i uważni, (...) gdy w coraz większej liczbie możemy wreszcie przyjść na Eucharystię, wraca w nas radość spotkania z Jezusem - powiedział arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski.

- Brakowało mi, że w ostatnim roku nie mogłam tu przyjechać. Bardzo się cieszę, że jestem, że są ludzie, że nie ma maseczek - mówi pani Małgorzata, uczestniczka procesji w Krakowie.

Wiadomo było, że zachowanie dystansu na procesjach nie mogło się udać, więc część biskupów zrezygnowała z dużych procesji po ulicach miast na rzecz mniejszych, wokół kościołów. - Także i po to, by nie narażać jeszcze w tym czasie, kiedy już, może, odczuwamy większy spokój - wyjaśnia ksiądz Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Za rosnący spokój, także podczas tego święta, jednego z ważniejszych w katolickim kalendarzu, dziękowano.

- Przychodzimy dziękować za wytrwałą pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i całej służby zdrowia. (...) Za praktycznie jedyną dotychczas, jaką mamy, alternatywę dla pandemii, jaką są szczepienia - mówił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

"Polska nie może być Polską bez dzieci bożych"

Do kościoła wchodzą tylko wierni z krówkami. "Nasz proboszcz jest bardzo mądry"

Jak głosić Dobrą Nowinę w reżimie sanitarnym? Można zachować dystans, przemawiając do wiernych z...

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus wspominał o "katalogu cierpień", który rozpoczynała śmierć bliskich i przyjaciół z powodu wirusa. - W rodzinach wyostrzyły się konflikty, napięcia. Zazwyczaj ukrywane. (...) Pogłębiły się trudności emocjonalne i zagubienie najmłodszych i młodzieży - wyliczał hierarcha.

Metropolita krakowski, nawiązując do planowanej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, pouczał wiernych, cytując słowa Prymasa Tysiąclecia.

- Obyście nie naśladowali modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje. (...) Nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych. Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek, Polską pijaków - apelował arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Kardynał Stanisław Dziwisz wspomniał o "przerażających czarnych marszach" i pytał "czy wolno się dzielić w imię poglądów politycznych?". - Siać mowę nienawiści i fałszywych oskarżeń? Czy też działać na szkodę naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska? Nie wolno - alarmował kardynał były metropolita krakowski.

Homilie były dla wiernych, choć można było odnieść wrażenie, że układają się w dialog między hierarchami. - Trzeba sobie zrobić rachunek sumienia, (...) czy dziś Kościół, biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego, świeccy, czy jesteśmy naprawdę dla wszystkich - mówił kardynał Kazimierz Nycz.

Święto Bożego Ciała skłaniało do pytań oraz do pielęgnowania tradycji. W Spycimierzu w województwie łódzkim parafianie ułożyli dywany z kwiatów, co wymagało od nich kilku dni przygotowań.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix