Fakty - oglądaj online

"To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem"

Projekt ustawy, która ma zapewnić urzędnikom bezkarność za łamanie prawa w imię walki z koronawirusem, budzi liczne kontrowersje. W środę na sali plenarnej, podczas dyskusji nad projektem, zabrakło najważniejszych polityków obozu rządzącego. Nie zabrakło natomiast bardzo ostrej krytyki ze strony polityków opozycji.

Tak ostre debaty, nawet w polskim Sejmie, zdarzają się rzadko.

- Jesteście zorganizowaną grupą przestępczą, która gwałci Sejm po to, żeby się uczynić bezkarnymi. Wspomnicie moje słowa. To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem, Bóg mi świadkiem - grzmiał z mównicy sejmowej poseł PO Sławomir Nitras.

- Tłumacząc z PiS-owskiego na polski: będzie można kraść, oszukiwać, będzie można używać siły, i wystarczy to tylko uzasadnić walką z pandemią, żeby uniknąć kary - mówił poseł Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Bezkarność w imię walki z COVID-19

PiS chce wprowadzić bezkarność dla urzędników? Jest poprawka do kontrowersyjnego projektu

Bezkarność plus - tak o tej ustawie mówi opozycja i pyta, za jakie przestępstwa PiS nie chce...

Środowa dyskusja w Sejmie dotyczyła jednego z przepisów w projekcie ustawy autorstwa posłów PiS. Ma on wprowadzić bezkarność, i to z mocą wstecz, jeśli łamanie prawa urzędnik uzasadni walką z koronawirusem.

"Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym" - można przeczytać w zgłoszonym projekcie ustawy.

Politycy PiS różnie próbowali tłumaczyć intencje ustawy.

- Nie zawsze możliwe jest pogodzenie interesu społecznego w postaci efektywnego zwalczania epidemii z wiernym przestrzeganiem obowiązków służbowych - przekonywała z sejmowej mównicy posłanka PiS Anna Milczanowska.

- Jeżeli zobaczy pani redaktor członka swojej rodziny z objawami koronawirusa i będzie chciała szybko pojechać do szpitala, i popełni przestępstwo polegające na przykład na kolizji, to wówczas, jak się komuś coś stanie, to nie będzie pani ponosiła odpowiedzialności - taki przykład podał we wtorkowych "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

W tej sprawie cała opozycja była zjednoczona w sprzeciwie - od Konfederacji po Lewicę.

- Będą bezkarni, będą bezkarni, bo walczą o nas, będą bezkarnie się bogacić dla nas, kupią za 150 milionów respiratory bez atestów od znajomego narciarza, dla nas. Kupią 10 milionów rowerów od spółki, w której brat ministra ma udziały, dla nas, żebyśmy się nie zarażali w komunikacji miejskiej - mówił z sejmowej mównicy szef SLD i poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

- Czy chcecie być zapamiętani jako politycy czy jako łajdacy, którzy przykładają rękę do zatwierdzania tego bezprawia? - pytał poseł Konfederacji Jakub Kulesza.

PiS nie miało nawet pewności co do poparcia ze strony Solidarnej Polski.

- Jesteśmy zdecydowanie sceptyczni. Mówię o brzmieniu (przepisów - przyp.red), a nie samej propozycji - powiedział jeszcze przed posiedzeniem Sejmu wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Odpowiedzialność większa dla lekarzy, mniejsza dla polityków

"Ustawa o bezkarności" na razie zablokowana. "W PiS-ie w tej sprawie jest spory konflikt"

Licencja na bezkarność - tak opozycja nazywa projekt ustawy, która pozwalałaby urzędnikom łamać...

Podczas środowego posiedzenia komisji PiS wprowadziło poprawkę - dopisało między innymi zdanie, że bezkarny będzie ten, kto w imię walki z koronawirusem poświęci jakieś dobro, ale większe będzie dobro ratowane. Bezkarność pozostaje w projekcie i budzi kontrowersje.

- Ustawa pozwala na skorzystanie z kontratypu między innymi lekarzom pełniącym funkcje administracyjne - broniła projektu posłanka PiS Anna Milczanowska.

- Kilka miesięcy wcześniej zaostrzyliście przepisy karne dla lekarzy, dla medyków - przypomniał poseł PO Jarosław Urbaniak.

Na sali plenarnej w środę było mało posłów. Zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego, byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

PiS faktycznie zaostrzyło od momentu wybuchu pandemii odpowiedzialność lekarzy. Jednocześnie politycy rządzący nie chcą ponosić odpowiedzialności za "rażąco naruszającą prawo i wydaną bezpodstawnie" - jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - decyzję premiera o zorganizowaniu wyborów korespondencyjnych na 10 maja. - Ten wyrok nie jest wyrokiem prawomocnym. Jest to wyrok, który ma dosyć dziwne uzasadnienie - ocenił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Ta ustawa zwalnia złodziei w rządowych garniturach z odpowiedzialności karnej za dokonaną kradzież - skomentował poseł klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Projektem w środę zajęła się później także sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która głosami posłów PiS nie zgodziła się na odrzucenie w całości projektu ustawy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix