Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"

Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"
Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"
Fakty TVN
Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"Fakty TVN

Dymisje w resorcie zdrowia. W poniedziałek zrezygnował wiceminister, a we wtorek jego szef. Łukasz Szumowski odchodzi tuż przed rekonstrukcją rządu i tuż przed jesiennym uderzeniem koronawirusa. Będzie nadal posłem i wraca do zawodu. O powody odejścia z resortu ministra Szumowskiego i wiceministra Cieszyńskiego dopytują politycy opozycji.

Decyzja Łukasza Szumowskiego o rezygnacji z funkcji ministra zdrowia dla wielu była zaskoczeniem. Ustępujący minister mówił, że nie znika z przestrzeni publicznej. Pozostaje posłem i wraca do zawodu kardiologa. Chce leczyć ludzi.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego decyzja o rezygnacji zapadła akurat teraz, gdy znajdujemy się przed albo w trakcie drugiej fali pandemii? Dlaczego Łukasz Szumowski nie czekał do rekonstrukcji rządu? Jak sam przyznał - ma zobowiązania, miał odejść w lutym, ale pojawił się COVID-19.

- Rozmowy o tym były od wielu, wielu miesięcy. Umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem, panem prezesem, była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych - tłumaczył na konferencji prasowej Szumowski.

- Chciałbym przede wszystkim podziękować panu profesorowi Łukaszowi Szumowskiemu za jego służbę, bo dzisiaj złożył on odpowiednie dokumenty o rezygnacji. To jego samodzielna decyzja - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Łukasz Szumowski długo mówił o tym, co mu się udało zrobić w czasie, gdy był ministrem. Nieco krócej mówił o tym, czego się nie udało zrobić.

Jeszcze dłużej Szumowski dziękował różnym osobom za współpracę i pomoc. W tym wiceministrowi Januszowi Cieszyńskiemu, który jeszcze tydzień temu był twarzą walki z pandemią, a który swoją rezygnację złożył w poniedziałek.

- Po dymisji wiceministra Cieszyńskiego to raczej wisiało w powietrzu, było tylko pytanie, kiedy się pan minister Szumowski poda do dymisji - ocenia Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu z Wiosny.

Mnożą się pytania

Odejście w środku pandemii dwóch tak ważnych polityków nadzorujących Ministerstwo Zdrowia jednocześnie nie kończy serii pytań. Zwłaszcza tych zadawanych przez dwóch posłów opozycji Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, którzy prowadzą kontrolę poselską w resorcie. Pytań o zakupy i pieniądze.

- Nas zastanawia tylko, dlaczego tak odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które chyba interesują opinię publiczną, a przynajmniej były na językach w ostatnich tygodniach, a więc słynne respiratory, maski, przyłbice i inne rzeczy, a przede wszystkim 60 milionów złotych i słynny handlarz bronią - mówił Dariusz Joński z Inicjatywy Polska i parlamentarnego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie mówią ministrom tylko "do widzenia" i liczą, że spotkają się z nimi wtedy, gdy obaj ministrowie staną przed komisją śledczą, która miałaby zbadać zakupy COVID-owe, za które był odpowiedzialny wiceminister Cieszyński.

We wtorek rano, wchodząc do ministerstwa, Szczerba i Joński znowu pytali o odpowiedzialność, ustawowe zapisy o bezkarności urzędników i przede wszystkim o pieniądze za respiratory, które nie wróciły od byłego handlarza bronią. Pytali też o interesy, jakie on robi z Orlenem.

- Może być tak, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju piramidą. Wyprowadzone są środki z Ministerstwa Zdrowia, następnie inwestowane są w maseczki, następnie są zawierane umowy, kontrakty z Orlenem, który sprzedaje te maseczki - mówił Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej.

Czy tak jest, że dopóki były handlarz bronią nie sprzeda masek, pieniądze nie wrócą? Czy wiedział o tym wiceminister? Dlaczego odszedł? W swym internetowym oświadczeniu, podsumowując prawie tysiąc dni pracy, Janusz Cieszyński pisał, co mu się udało, z czego jest zadowolony i o tym, że według badań ocena systemu ochrony zdrowia jest rekordowo wysoka.

O przyczynach swojej decyzji napisał tylko, że była wielokrotnie przekładana i przemyślana.

Do końca tygodnia ma być wiadomo, kto zajmie gorące krzesła w Ministerstwie Zdrowia.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS