Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
 • "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"
 • Zmarł Stefan Bratkowski. "Wielka postać polskiego życia publicznego"
Obrona decyzji

"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

- Ubolewam nad tym, że tego rodzaju działania są, bo one raczej upolitycznią tę sytuację - mówi wicepremier Piotr Gliński, komentując sytuację po powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wszystko to po tym, jak trzy z dziewięciu osób, które Piotr Gliński powołał do Rady Muzeum, zrezygnowały z powodu nominacji Beaty Szydło. Kontrowersje budzi w szczególności fakt, że Szydło to nie tylko była premier, ale również aktywna polityk.

- Politycy są bardzo potrzebni na inne rzeczy, ale nie na Radę (Muzeum - przyp. red.) Auschwitz - podkreśla Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"

Po powołaniu Beaty Szydło w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau kolejni jej członkowie odchodzą...

Rada miała być ciałem eksperckim. Z dala od polityki i polityków. Dlatego po decyzji ministra Glińskiego pojawił się list polityków - głównie Koalicji Obywatelskiej - do premiera, w którym domagają się odwołania Beaty Szydło z Rady Muzeum.

- Ona (Szydło - przyp. red.) poza swoimi kompetencjami politycznymi, czyli byciem wiceprezesem partii rządzącej, nie ma żadnych innych - uważa Marcin Bosacki, senator z Koalicji Obywatelskiej. - To jest takie "po PiS-owsku". Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, Prawo i Sprawiedliwość z tego korzysta - wskazuje Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - dodaje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

Zmiana narracji?

Z drugiej strony można usłyszeć, że nie ma żadnego upolitycznienia Rady Muzeum, a emocje są niepotrzebne.

Wicepremier Piotr Gliński wymienia trzy argumenty, które według niego przemawiają za powołaniem Beaty Szydło do Rady. - Pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem - wylicza minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Samo bycie politykiem - jak mówi ekipie "Faktów" TVN były minister kultury Bogdan Zdrojewski - nie musi dyskredytować. Wyobraża sobie powołanie polityka do Rady. - Polityka tak, ale Beatę Szydło nie - ocenia. - Trzeba pamiętać, że bardzo długo szefem Międzynarodowej Rady (Oświęcimskiej, innej niż Rada Muzeum - przyp. red.) był Władysław Bartoszewski, jeden z najlepiej ocenianych ministrów spraw zagranicznych. Ale przede wszystkim była to wielka postać, wręcz gigant, więzień Auschwitz - dodaje.

Syn profesora Władysława Bartoszewskiego przypomina słowa premier Szydło, które wypowiedziała cztery lata temu - w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz. Beata Szydło stwierdziła wówczas, że "Auschwitz to w dzisiejszych, niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". Tę wypowiedź odebrano wówczas, jako próbę obrony polityki rządu, który wtedy sprzeciwiał się przyjmowaniu uchodźców.

Jednak to nie jedyny zarzut. - Wyraźnie chcemy zmienić narrację, powrócić do narracji, że Auschwitz to był obóz dla Polaków. Otóż nie był - wskazuje Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.

Od trzech lat rząd nie powołał nowego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix