Fakty - oglądaj online

Weto

Pierwsze weto w drugiej kadencji. "To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka"

W piątek prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która miała być formalnym zwieńczeniem ubiegłorocznej rekonstrukcji rządu. - To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka PiS-u - komentują politycy opozycji.

"Rząd to nie jest klub towarzyski". Jaka przyszłość czeka Zjednoczoną Prawicę?

Zaprzysiężenie nowego rządu planowane jest na poniedziałek na godzinę 15:00. To ma być formalny...

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek nowelę ustawy o działach administracji rządowej, która miała formalnie zatwierdzić ustalenia trwającej przez kilka miesięcy wewnątrz Zjednoczonej Prawicy dyskusji o rekonstrukcji rządu.

O decyzję prezydenta został zapytany rzecznik rządu Piotr Mueller, który zaznaczył, że rząd jest otwarty "na konstruktywną krytykę ze strony pana prezydenta".

- Pan prezydent przed tą decyzją poinformował pana premiera, że zamierza taką decyzję podjąć. Nie ma żadnych większych problemów, żeby ze sobą współpracować  - przekazał dziennikarzom Mueller.

W zupełnie innym tonie weto prezydenta skomentował przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie rozumiemy podstaw podjęcia takiej decyzji przez prezydenta. Regulacja jest czysto techniczna. Ale takie jest prawo pana prezydenta" - powiedział PAP Krzysztof Sobolewski.

Wątpliwości prezydenta

Sprzeciw prezydenta Dudy wzbudziło między innymi przeniesienie nadzoru nad lasami państwowymi z Ministerstwa Środowiska do nowego działu.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, wątpliwości budzi też punkt, zgodnie z którym część podsekretarzy stanu w wyniku wprowadzonych zmian otrzymałaby podwyżki uposażeń. Zdaniem prezydenta pandemia nie jest dobrym czasem na takie decyzje.

W zamieszczonym oświadczeniu podkreślono również, że rządzący dali prezydentowi za mało czasu na podjęcie decyzji naruszając w ten sposób zapisane w konstytucji terminy.

Dlaczego prezydent zawetował nowelizację? - czytaj więcej na tvn24.pl

"Wewnętrzna rozgrywka PiS-u"

Wicepremier o premierze: duże prawdopodobieństwo, że utrzyma się do końca kadencji

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powiedział, że jest "bardzo duże...

Zdaniem polityków opozycji decyzja prezydenta ma być próbą zaznaczenia swojej politycznej obecności i odrębności od Prawa i Sprawiedliwości.

- Mamy poczucie, że to jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka PiS-u, a zastrzeżenia prezydenta dotyczą czego innego niż nasze zastrzeżenia - ocenia Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Wielokrotnie mówiliśmy: prawo powinno być przygotowywane dla wszystkich obywateli, a nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości - przypomina poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

O wecie mówiło się w kuluarach od tygodni, dlatego decyzja prezydenta nie była wielkim zaskoczeniem.

Formalnie weto opóźnia wejście w życie nowego układu ministerstw, wpływów i kompetencji, na których Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mateuszowi Morawieckiemu najbardziej zależało.

- Jesteśmy umówieni w najbliższym czasie na spotkanie, żeby przedyskutować te zastrzeżenia zgłoszone przez prezydenta. Jestem przekonany, że nowy projekt uzyska poparcie parlamentu, a później pana prezydenta - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix