68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"

12.01.2023 | 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"
12.01.2023 | 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
12.01.2023 | 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Z badania CBOS wynika, że 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. Drastyczne zaostrzenie przepisów aborcyjnych, trudny dostęp do opieki okołoporodowej, ciężka sytuacja ekonomiczna, a nawet strach przed skutkami zmian klimatycznych - kobiety podają różne powody.

Państwowe CBOS zapytało Polki o ich plany prokreacyjne. 68 procent Polek stwierdziło, że nie planuje mieć dzieci, lub odpowiedziało "nie wiem". Tylko 17 procent Polek odpowiedziało, że planuje mieć dzieci w najbliższych latach.

- To jest tragiczna statystyka - ocenia Dominika Lasota, aktywista klimatyczna z Inicjatywy Wschód. - W pierwszej chwili myślałam, że się pomyliłam i źle je odczytałam - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

To nie są tylko decyzje kobiet, to porażka państwa - oceniają posłanki. - Ten rząd robi wszystko, żeby Polki nie chciały mieć dzieci - podkreśla Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Kompletna zapaść jakiejkolwiek polityki prorodzinnej - wskazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

Swoje wytłumaczenie wyników badania ma Barbara Dziuk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - PR-owe działanie, że dziecko jest jakąś przeszkodą, jakąś rezygnacją z siebie, to jest tendencja ogólnoświatowa. Zły trend, który jest jakby uruchamiany dla kobiet, z którym ja się nie zgadzam, bo ja akurat podjęłam decyzję i mam czwórkę dzieci - podkreśla posłanka.

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?

W 2017 roku w Polsce było 22 procent kobiet, które nie miały dzieci i nie planowały ich mieć. Teraz takich kobiet jest aż 42 procent.

- Czerwona kartka wystawiona przez kobiety, i to powinno być natychmiast przeanalizowane przez polityków, decydentów - zwraca uwagę Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku. Nie chodzi tu o analizy Jarosława Kaczyńskiego w rodzaju "dawania w szyję" przez młode kobiety.

Niemal całkowity zakaz aborcji sprawił, że Polki boją się mieć dzieci, a gdy już się na nie zdecydują, nie chcą kolejnych, bo kobiety w ciąży często nie mają dostępu do lekarza i do badań, a opieka okołoporodowa to dla wielu okołoporodowa męka.

- Co dziesiąta kobieta kończy swoje doświadczenie porodowe z traumą i określa to jako doświadczenie najgorsze w życiu - wskazuje Joanna Pietrusiewicz.

W życiu potem jest nie lepiej - dodają ekspertki. - Kiedy rozpada się związek, to kobieta zostaje z dzieckiem sama - zwraca uwagę Dorota Herman z Fundacji KIDS.

Nie ma wsparcia, mieszkań na wynajem, żłobków, przedszkoli, nie ma alimentów. - Prawo nasze zawiera cały czas luki w przepisach i oprócz tego istnieje cały czas ciche przyzwolenie na niepłacenie alimentów - podkreśla Herman.

Do tego jeszcze drożyzna i inflacja. - Po prostu stać nas na mniej, a przecież utrzymanie dziecka kosztuje bardzo dużo - wskazuje Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Dlatego z danych wynika, że dzieci chcą mieć częściej kobiety wykształcone, z dużych miast i te po 30. roku życia. Młodsze pokolenie kobiet do sumy lęków dodaje swoje - strach o dzieci w świecie pogrążonym w katastrofie klimatycznej.

- Z aktualną władzą, ale generalnie z aktualnymi politykami, to ja nie mam dobrych perspektyw na przyszłość, nikt z nas nie ma dobrych perspektyw na przyszłość - uważa Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy Wschód.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS