Gorzka rocznica Porozumień Sierpniowych. "Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany"

30.08.2020 | Gorzka rocznica Porozumień Sierpniowych. "Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany"
30.08.2020 | Gorzka rocznica Porozumień Sierpniowych. "Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
30.08.2020 | Gorzka rocznica Porozumień Sierpniowych. "Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

To, co wydarzyło się w Gdańsku między 14 a 31 sierpnia 1980 roku, było przełomowe w wielu wymiarach, ale przede wszystkim dało początek wielkiemu społecznemu ruchowi. To był pierwszy wielki sukces rodzącej się "Solidarności". Zniknęły podziały, zniknęła nieufność. Robotnicy słuchali inteligentów, inteligenci uczyli się od robotników. W tę niedzielę, w przeddzień głównych obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych, dało się jednak zobaczyć istniejące współczesne podziały.

Bogdan Borusewicz jest jednym z bohaterów sierpnia 1980. Dziś świętuje w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Do Sali BHP, od której dzieli go najwyżej 100 metrów, nawet się nie zbliża.

- Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany i gdzie jestem niemile widziany - tłumaczy jeden z przywódców strajków z sierpnia 1980 roku.

Słynna sala, gdzie podpisano porozumienia, jest otwarta. To tam maja się odbyć oficjalne obchody, które organizuje obecna "Solidarność". Dawnych bohaterów na nich nie będzie.

- Wałęsy nikt nie wymaże z historii. Tych wszystkich liderów, którzy strajkowali w Sierpniu 1980 roku też się nie wymaże - zapewnia Bogdan Lis, działacz "Solidarności" z 1980 roku.

Dzisiejsze podziały są całkowicie sprzeczne z ideami tej pierwszej "Solidarności". Stanisław Wądołowski - działacz "Solidarności" z 1980 roku - zapewnia, że w tamtych czasach każdy był dla siebie siostrą lub bratem.

Pan Stanisław był jednym z przywódców strajku w stoczni w Szczecinie, w której porozumienie z komunistyczną władzą podpisano dzień wcześniej. Dokładnie 40 lat temu. To, co się wydarzyło, było przełomowe w wielu wymiarach, ale przede wszystkim dało początek wielkiemu społecznemu ruchowi.

Ramię w ramię

- Myśmy nagle się zorientowali, że trzeba inaczej dochodzić swoich praw. Nie wyszliśmy na ulice, założyliśmy organizację - tłumaczy Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL.

To był pierwszy wielki sukces rodzącej się Solidarności. Zniknęły podziały, zniknęła nieufność. Robotnicy zaakceptowali inteligencję, inteligencja przyszła do zakładów pracy. Pod koniec sierpnia 1980 roku strajkowało już ponad 700 tysięcy ludzi w 70 miejscowościach. W ten sposób tworzyła się "Solidarność". 21 postulatów, które ostatecznie stały się podstawa Porozumień Sierpniowych, były wypadkową wielu sugestii płynących z całej Polski.

- Przekonywałem, że postulat utworzenia wolnych związków zawodowych, który wówczas był na czwartym czy piątym miejscu, że on powinien być najważniejszy - opowiada Maciej Grzywaczewski, współtwórca tablic z 21 postulatami.

Po 31 sierpnia "Solidarność" urosła do 10 milionów ludzi. Do dziś "Solidarność" to symbol mądrej walki, umiejętności prowadzenia dialogu i zawierania kompromisu.

"Zapomnieliśmy o tym, że tym dobrem trzeba się dzielić"

- "Solidarność" sierpnia 1980 roku to jest "Solidarność" ludzi otwartych. To jest człowiek otwarty na drugiego człowieka - mówi Władysław Frasyniuk.

Podziały zaczęły się później. Sam związek jest dziś mocno związany z partią rządzącą. Dawni bohaterowie z opozycją.

- Zapomnieliśmy o tym, że tym dobrem trzeba się dzielić i że to, co Solidarność dała ludziom, to myślenie o innym człowieku - uważa Ewa Kulik-Bielińska, działaczka opozycji w czasach PRL.

Legendy "Solidarności" z 1980 roku nie da się zniszczyć. I nie da się jej zawłaszczyć, bo należy do wszystkich.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS