Tosia stanęła na nogi po kosztownej operacji. W rehabilitacji pomaga jej bliźniaczka

14.09.2019 | Tosia stanęła na nogi po kosztownej operacji. W rehabilitacji pomaga jej bliźniaczka
14.09.2019 | Tosia stanęła na nogi po kosztownej operacji. W rehabilitacji pomaga jej bliźniaczka
Robert Jałocha | Fakty TVN
14.09.2019 | Tosia stanęła na nogi po kosztownej operacji. W rehabilitacji pomaga jej bliźniaczkaRobert Jałocha | Fakty TVN

O tych bliźniaczkach mówiliśmy już w "Faktach". A to dlatego, że jedna z dziewczynek - Tosia - urodziła się z porażeniem mózgowym i potrzebowała bardzo kosztownej operacji. Dzięki pomocy między innymi widzów "Faktów" rodzicom udało się zebrać potrzebne pieniądze. Operacja się udała, teraz jest czas na rehabilitację.

Dziś dla 4-letniej Tosi każdy krok jest krokiem milowym. Swój pierwszy samodzielny zrobiła miesiąc temu.

- Nie wierzyłam, że to się wydarzyło, że już, że ona po prostu poszła. Jeszcze mówi, że mnie nie potrzebuje, że mam sobie zostać tam, gdzie jestem - wspomina Marta Gołębiewska, matka Tosi i Gabrysi.

Tosi na każdym kroku towarzyszy za to Gabrysia, jej siostra bliźniaczka. Dziewczynki razem się bawią, rozrabiają i - co najważniejsze - rehabilitują. Przebywają w domu, głównie pod okiem mamy, która wykorzystuje każdy sposób, by motywować dziewczynki do ruchu.

To potrzebne, bo dla Tosi nawet spacer z pokoju do kuchni to wciąż ogromny wysiłek. - Codziennie od rana pracuje po kilka godzin, ciężko, bardzo ciężko, ale ona wie, że robi to po to, żeby móc biegać. Zaczęła chodzić, a teraz czeka, żeby pobiec - tak rehabilitację Tosi opisuje jej mama.

Droga operacja

Jeszcze rok temu takie postępy były tylko marzeniem.

- Najtrudniejsze jest patrzeć w sumie na tę dysproporcję, kiedy na przykład Gabrysia mówi "tato, chodź, pobiegniemy". Nie mogę beztrosko pobiec za nią, bo za rękę trzymam Tosię, która, niestety, z nami nie pobiegnie - mówił w materiale "Faktów" z października 2018 roku Mariusz Rozembajger, ojciec bliźniaczek.

Rodzice bliźniaczek, widząc ich determinację, sami też nie zamierzali się poddawać. W Stanach Zjednoczonych znaleźli lekarza, który dał im nadzieję, że cierpiąca na mózgowe porażenie dziecięce Tosia będzie mogła dotrzymywać kroku Gabrysi.

Potrzebne były pieniądze. Operacja kosztowała blisko 200 tysięcy złotych. Część kwoty udało się zebrać dzięki internetowej zbiórce. Momentu, gdy można było ogłosić jej koniec, mama dziewczynek na pewno nie zapomni.

- To był najszczęśliwszy dzień dla nas. Poczułam ogromną radość, szczęście, że udało nam się, że goniliśmy, walczyliśmy, no i jeszcze trochę, jeszcze trochę i będzie lepiej, Tosia będzie żyła bez bólu - wspomina Marta Gołębiewska.

Bezcenne wsparcie

Droga do większej samodzielności Tosi jest jeszcze długa. Przed czterolatką 8 lat intensywnej rehabilitacji. Jej koszt to 70 tysięcy złotych rocznie.

Bezcennego wsparcia Gabrysi nie da się wycenić. - Ona ją dopinguje, motywuje, przytula, pociesza, tłumaczy, że ją to doprowadzi do celu i będzie biegała razem z nią - opisuje fizjoterapeutka Sabina Schubert-Greń.

Tosia już w to uwierzyła i coraz odważniej próbuje gonić nie tylko ukochaną siostrę, ale i starszego brata. - Ona sama mówi, że jej nóżki są już wolne i miękkie, i nie są już twarde, i ona ma teraz nogi modelki - tłumaczy Marta Gołębiewska.

Zbiórka dla Tosi prowadzona jest na stronie siepomaga.pl

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS