Fakty - oglądaj online

Weekend Cudów

Żyje za 717 złotych miesięcznie, będzie miał amputowaną nogę. Do takich ludzi trafia Szlachetna Paczka

7 i 8 grudnia to "weekend cudów", czyli moment, na który czekają potrzebujący i wolontariusze Szlachetnej Paczki. To dwa dni, w trakcie których wręczane są kompletowane przez kilka tygodni paczki. W tegorocznym finale obdarowanych zostanie ponad 14 tysięcy rodzin. Wśród nich jest pan Marek Chotkiewicz.

Finał "Szlachetnej Paczki" już w ten weekend. Darczyńcy wciąż potrzebni

14 tysięcy rodzin już zostało wybranych przez darczyńców i to właśnie oni zostaną obdarowani...

Podarunki od Szlachetnej Paczki to nadzieja dla starszego człowieka na ucieczkę od głodu, bólu i nieprzespanych nocy.

Wraz z wolontariuszami Szlachetnej Paczki odwiedziliśmy pana Marka, aby poznać i opowiedzieć jego historię.

Marek Chotkiewicz ma 71 lat. Jest sam i cierpi na zaawansowaną miażdżycę, która doprowadziła do tego, że będzie miał amputowaną nogę. Rękę stracił, kiedy miał siedem lat, ale nie poddał się i pracował jako portier.

- Pod tramwaj wpadłem, tu w Warszawie, i po prostu zmiażdżyło mi rękę. Ale nie tylko rękę, bo miałem dwukrotną trepanację czaszki. Mam oba uszy przyszyte - opowiada pan Marek.

Do Szlachetnej Paczki, pana Marka zgłosił pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Emerytowi, który żyje za 717 złotych miesięcznie, potrzebne było jedzenie, krzesło na kółkach, nowy materac na łóżko i ciepła kołdra.

Opiekunem pana Marka jest Wojciech Siurdyna - wolontariusz Szlachetnej Paczki, który pomógł przygotować listę niezbędnych rzeczy. Przedmioty, ofiarowane przez darczyńców, dostarczył podczas finału Szlachetnej Paczki w "weekend cudów".

- To część właśnie najbardziej emocjonalna. Przynosząca jakieś bardzo pozytywne odczucia i też jest ta świadomość, że trafia konkretna pomoc do osoby, która właśnie konkretnych rzeczy potrzebuje - podkreśla Wojciech Siurdyna.

Taka świadomość towarzyszy wolontariuszom z całej Polski, którzy w weekend 7 i 8 grudnia zawiozą paczki do ponad 14 tysięcy rodzin.

Pomagać można przez cały rok

"Pomaga mi przeżyć cały rok". Trwa "weekend cudów" Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka to z jednej strony darczyńcy i wolontariusze, a z drugiej potrzebujący. Każdy...

Wolontariusze przypominają, że pomagać Szlachetnej Paczce można przez cały rok, między innymi wpłacając pieniądze na konto stowarzyszenia i na pomoc konkretnemu dziecku z Akademii Przyszłości.

- Moje rodziny przede wszystkim wymagały żywności oraz środków czystości. Do jednej z moich rodzin jadę też z darczyńcą, więc to też będzie na pewno ciekawe przeżycie - mówi Kinga Kalisz, wolontariuszka Szlachetnej Paczki z Warszawy.

Beneficjentami Szlachetnej Paczki są samotni rodzice, seniorzy, osoby niepełnosprawne oraz ci, którzy niespodziewanie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. "Weekend cudów" jest dla nich okazją na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

- Nic nas nie cieszy tak bardzo, jak kiedy wracamy do rodziny po roku i słyszymy, że ta paczka już w tym roku nie będzie potrzebna - mówi dyrektor operacyjna Szlachetnej Paczki Agnieszka Grzechnik.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, sportowców i celebrytów, przez ostatnich osiemnaście edycji udało się skompletować paczki o wartości 339 milionów złotych. Podsumowanie tegorocznego weekendu Szlachetnej Paczki poznamy w przyszłym tygodniu.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 stycznia

  Fakty z 28 stycznia

  We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

  czytaj więcej »
 • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

  czytaj więcej »
 • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 stycznia

  Fakty z 27 stycznia

  Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

  czytaj więcej »
 • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

  czytaj więcej »
 • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

  czytaj więcej »
tvnpix