Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"

10.04.2020 | Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"
10.04.2020 | Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
10.04.2020 | Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Z powodu stanu epidemii przechodnie na ulicy mają obowiązek zachowywać dystans co najmniej dwóch metrów od siebie. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń. W ten piątek przedstawiciele władz zrobili wyjątek dla siebie. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Wzięli w niej udział między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Policja twierdzi, że to było "wykonywanie funkcji reprezentacyjnych".

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku to nie jest zwykłe wydarzenie, ale czas też jest niezwykły.

W czasie, gdy Polacy nie mogą gromadzić się w więcej niż dwie osoby, to władza zachowuje się tak, jakby jej te zalecenia nie obowiązywały.

Gdy Polacy nie powinni spotykać się z rodziną i praktycznie nie mogą brać udziału w pogrzebach, to władza odwiedza cmentarz na Powązkach i kryptę na Wawelu.

Gdy Polska walczy z pandemią SARS-CoV-2, to zachowanie polityków przywodzi na myśl pytania - czy tak można, czy tak trzeba i czy tak wypada?

"Zasady izolacji kontaktowej powinny dotyczyć wszystkich"

- Politycy powinni dać przykład - ocenia przebieg uroczystości związanych z 10. rocznicą katastrofy w Smoleńsku Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Rząd ma zupełnie inne rady dla obywateli, a zupełnie inne dla siebie - uważa doktor habilitowany Marek Migalski, politolog.

W czwartek premier Morawiecki apelował, by na święta nie jechać do rodziny i by zostać w domach, w piątek zobaczył się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskimi kilkudziesięcioma innymi osobami podczas uroczystości na placu Piłsudskiego.

- Zasady izolacji kontaktowej powinny dotyczyć wszystkich, nawet naszych włodarzy - ocenia Dzieciątkowski.

Co na to na przebieg piątkowych uroczystości Ministerstwo Zdrowia?

- Proszę wybaczyć, nie znam przebiegu wszystkich uroczystości w kraju, więc trudno mi się odnosić do tego, jak wygląda konkretny przebieg konkretnej uroczystości. Są odpowiednie służby, nie jest to Ministerstwo Zdrowia - odpowiada rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

"Wykonywanie funkcji reprezentacyjnych"

Taką służbą jest między innymi policja, która stanowczo egzekwuje łamanie przepisów epidemicznych i karze mandatami rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów i tych, którzy się gromadzą.

Funkcjonariusze patrolują nawet cmentarze, dlatego mandat może grozić także tym, którzy poszli zapalić świeczkę na grobie bliskich.

W przypadku obchodów 10 kwietnia mandatów nie będzie. - W tym przypadku nie możemy mówić o naruszeniu przepisów - przekonuje nadkomisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

- To jest wykonywanie funkcji reprezentacyjnych w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi, służbowymi - dodaje inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Jakie obowiązki służbowe pełnił podczas uroczystości kuzyn prezesa Kaczyńskiego, obecny u jego boku? Jakie czynności zawodowe wykonywał były prezes telewizji państwowej? Nie wiadomo. Wiadomo zaś, że koronawirus zakaża i tych na zwykłych zgromadzeniach, i tych na zgromadzeniach reprezentacyjnych.

ZOBACZ WSPOMNIENIA O OFIARACH KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ W TVN24 GO

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Mateusz Marek

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN