"Zmiana systemu żywności i rolnictwa jest kluczowa". Naukowcy zalecają wegetarianizm

"Zmiana systemu żywności i rolnictwa jest kluczowa". Naukowcy zalecają wegetarianizmtvn24

Bez obniżenia produkcji mięsa trudno będzie walczyć ze skutkami zmian klimatycznych - alarmują naukowcy z ONZ. Wszystko dlatego, że wielkie przemysłowe zakłady hodowli zwierząt odpowiadają za gigantyczną emisję gazów cieplarnianych i pochłaniają ogromne zasoby wody. Bez radykalnej zmiany w naszym codziennym menu zatrzymanie zmian klimatycznych jest po prostu niemożliwe.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Z pewnością wielu osobom ta informacja nie przypadnie do gustu, ale naukowcy z ONZ nie pozostawiają złudzeń: powinniśmy znacznie ograniczyć obecność mięsa w naszym jadłospisie, bo inaczej grozi nam klimatyczna zagłada.

- Zmiana systemu żywności i rolnictwa jest kluczowa. Zmiana naszej diety w kierunku mniejszej ilości mięsa i większej liczby warzyw powinna być jedną z kluczowych rekomendacji - mówi Reyes Tirado z Laboratorium Badawczego Greenpeace na Uniwersytecie Exter.

Z wyliczeń naukowców wynika bowiem, że produkcja jedzenia odpowiada za co najmniej jedną czwartą całej emisji gazów cieplarnianych. Za największą ilość gazów cieplarnianych, jeśli chodzi o produkcję żywności, odpowiada przemysłowa hodowla zwierząt, która pochłania też olbrzymie zasoby, zwłaszcza przestrzeni i wody.

- Gdybyśmy doliczyli do tego wszystkie etapy: przetwarzania, transportu, zamrażania, sprzedaży, to można by mówić o nawet 50 procent emisji gazów cieplarnianych - mówi prof. Piotr Skubała, klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Kwestia klimatu

Produkcja mięsa odpowiada nie tylko za emisję olbrzymiej ilości dwutlenku węgla, ale też o wiele groźniejszego metanu. Bez radykalnej zmiany w naszym codziennym menu zatrzymanie zmian klimatycznych jest po prostu niemożliwe.

- Same zwierzęta, zwierzęta hodowlane, emitują więcej niż połowę tego, co emitują nasze samochody - twierdzi klimatolog prof. Bogdan Chojnicki.

Naukowcy ONZ-u przestrzegają też, że z powodu rosnącej populacji wkrótce trzeba będzie radykalnie zwiększyć produkcję żywności. To będzie wymagało wycinki lasów o powierzchni niemal dwadzieścia razy większej niż cała Polska. Ziemia musiałaby się zmienić w jedno wielkie pastwisko i pole uprawne.

- Działalność człowieka obecnie obecnie obejmuje 75 procent powierzchni Ziemi. W ciągu ostatnich dziesięcioleci ludzkość rozszerzyła i zintensyfikowała wykorzystanie ziemi, a także wody pitnej - informuje Marc Chardonnens, dyrektor Federalnego Biura Środowiska Szwajcarii.

Przejście na dietę wegetariańską lub wręcz wegańską nie rozwiąże całkowicie problemu, ale w znaczny sposób go ograniczy. Przemysłowa uprawa roślin w żadnej mierze nie jest ekologiczna, ale szkody nią spowodowane są po prostu mniejsze.

- Ilość azotu i fosforu w obiegu jest zbyt duża. To przekroczenie normy jest 3,5-krotne. Granice planetarne w odniesieniu do tych pierwiastków również zostały przekroczone - twierdzi prof. Piotr Skubała.

Przedpotopowa dieta

Na każdy kilogram mięsa spożywczego przypada kilkadziesiąt kilogramów roślinnej paszy i kilkadziesiąt tysięcy litrów wody. Te zasoby muszą być przekierowane na produkcję żywności roślinnej.

- Jeśli chodzi o dietę roślinną, warto wspomnieć o tym, że jest ona zgodna z tym, jak żywiliśmy się przed wieloma laty, czyli w naszej diecie było więcej warzyw i owoców, a mięso pojawiało się jedynie sporadycznie - tłumaczy ekspert ds. żywienia Anna Puścion-Jakubik.

Problem w tym, że białka zwierzęce są ważnym składnikiem diety, zwłaszcza u dzieci. Tylko w mięsie znajdziemy niezbędną do życia witaminę B12.

- Gdy mówimy o samochodach, to widzimy samochody elektryczne, gdy mówimy o ciepłowniach, to myślimy geotermia na przykład, ale gdy już wchodzimy ludziom na talerze, to zaczyna się problem - mówi klimatolog prof. Bogdan Chojnicki.

Wśród pomysłów na rozwiązanie problemu dostępu do białka zwierzęcego nasi eksperci wymienili dwa: rozwój kosztownych technologii produkcji mięsa w laboratoriach i dodanie do naszej kuchni potraw z owadów.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN