Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w Zgierzu

Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w Zgierzu
Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w Zgierzu
Milena Bobrowska | Fakty w Południe
Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w ZgierzuMilena Bobrowska | Fakty w Południe

NIK nie ma wątpliwości - składowisko w Zgierzu to tykająca bomba biologiczna i ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Teren nie jest prawidłowo ogrodzony i każdy może wejść. Właściciela nie stać na zabezpieczenie miejsca składowania niebezpiecznych odpadów. Prokuratura prowadzi śledztwo.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

200 tysięcy beczek z chemikaliami kilka metrów pod ziemią oraz samozapłony i zapadliska na powierzchni czterech hektarów - to tylko niektóre z wniosków wstępnych oględzin Najwyższej Izby Kontroli na składowiskach odpadów Eko-Boruta w Zgierzu.

- NIK odpowiada w praktyce na dwa pytania. Te związane z bezpośrednim zagrożeniem, na przykład po wejściu na teren składowiska, i na pytanie "co zrobić, żeby zabezpieczyć ten teren na przyszłość, żeby nie doszło do skażenia środowiska" - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Raport nie jest optymistyczny. Składowisko to tykająca bomba ekologiczna. W niektórych miejscach temperatura gleby przekracza 100 stopni.

- To bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia dla każdej osoby, która się pojawi na tym terenie - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.

Składowisko sąsiaduje z dwoma nielegalnymi wysypiskami, na których miał być wytwarzany regranulat z tworzyw sztucznych. Na jednym z nich dwa lata temu wybuchł pożar, który strażacy gasili dwa dni. Na drugim walka z ogniem trwała tydzień. Tam spłonęło ponad 15 tysięcy ton odpadów.

- Mówię to publicznie, z pełną odpowiedzialnością. Firma nigdy nie miała zamiaru robić żadnego recyklingu, chciała po prostu na odpadach zarobić jak najmniejszym kosztem - mówił w 2018 roku Krzysztof Wójcik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Teren trzeba wygrodzić

W Polsce zawodzi system kontroli przetwarzania śmieci. Podczas pożaru na wysypiskach powstają dioksyny, furany, metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory, które zanieczyszczają powietrze. Ludzie mówią, że sami nie wiedzą, co wdychają. Wstępny raport Najwyższej Izby Kontroli nie jest optymistyczny, dlatego wydano już pierwsze zalecenia.

Ogrodzenie jest uszkodzone, więc na teren wejść może każdy. A wtedy może dojść do tragicznej sytuacji. Osoba, która wejdzie na tak niebezpieczny teren, może się zapaść, zostać zasypana popiołami, a w konsekwencji zginąć - ostrzega prezes NIK. Likwidatora spółki Eko-Boruta nie stać na ogrodzenie składowisk. Dlatego obowiązek ten przeszedł na prezydenta Zgierza.

- Trzeba ten teren w sposób trwały wygrodzić. Takie decyzje podjęliśmy. (To) prawie dwa kilometry ogrodzenia, które trzeba wykonać dla tego obszaru. Tak, aby go bezpiecznie zamknąć, a do tego pewnie jeszcze dodatkowe urządzenia, które będą monitorowały teren - tłumaczy Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

Trzeba zbadać też wody podziemne. Odcieki ze składowisk rozlewają się po całym terenie.

- W tym celu pobraliśmy próbki na terenie składowiska. Próbki te będą poddane badaniom w laboratorium - informuje Krzysztof Kwiatkowski.

Śledztwo w sprawie składowania odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu prowadzi także prokuratura.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS