Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w Zgierzu

Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w Zgierzu
Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w Zgierzu
Milena Bobrowska | Fakty w Południe
Samozapłony, zapadliska, gleba nagrzana do 100 stopni. Wstępny raport NIK o składowisku w ZgierzuMilena Bobrowska | Fakty w Południe

NIK nie ma wątpliwości - składowisko w Zgierzu to tykająca bomba biologiczna i ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Teren nie jest prawidłowo ogrodzony i każdy może wejść. Właściciela nie stać na zabezpieczenie miejsca składowania niebezpiecznych odpadów. Prokuratura prowadzi śledztwo.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

200 tysięcy beczek z chemikaliami kilka metrów pod ziemią oraz samozapłony i zapadliska na powierzchni czterech hektarów - to tylko niektóre z wniosków wstępnych oględzin Najwyższej Izby Kontroli na składowiskach odpadów Eko-Boruta w Zgierzu.

- NIK odpowiada w praktyce na dwa pytania. Te związane z bezpośrednim zagrożeniem, na przykład po wejściu na teren składowiska, i na pytanie "co zrobić, żeby zabezpieczyć ten teren na przyszłość, żeby nie doszło do skażenia środowiska" - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Raport nie jest optymistyczny. Składowisko to tykająca bomba ekologiczna. W niektórych miejscach temperatura gleby przekracza 100 stopni.

- To bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia dla każdej osoby, która się pojawi na tym terenie - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.

Składowisko sąsiaduje z dwoma nielegalnymi wysypiskami, na których miał być wytwarzany regranulat z tworzyw sztucznych. Na jednym z nich dwa lata temu wybuchł pożar, który strażacy gasili dwa dni. Na drugim walka z ogniem trwała tydzień. Tam spłonęło ponad 15 tysięcy ton odpadów.

- Mówię to publicznie, z pełną odpowiedzialnością. Firma nigdy nie miała zamiaru robić żadnego recyklingu, chciała po prostu na odpadach zarobić jak najmniejszym kosztem - mówił w 2018 roku Krzysztof Wójcik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Teren trzeba wygrodzić

W Polsce zawodzi system kontroli przetwarzania śmieci. Podczas pożaru na wysypiskach powstają dioksyny, furany, metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory, które zanieczyszczają powietrze. Ludzie mówią, że sami nie wiedzą, co wdychają. Wstępny raport Najwyższej Izby Kontroli nie jest optymistyczny, dlatego wydano już pierwsze zalecenia.

Ogrodzenie jest uszkodzone, więc na teren wejść może każdy. A wtedy może dojść do tragicznej sytuacji. Osoba, która wejdzie na tak niebezpieczny teren, może się zapaść, zostać zasypana popiołami, a w konsekwencji zginąć - ostrzega prezes NIK. Likwidatora spółki Eko-Boruta nie stać na ogrodzenie składowisk. Dlatego obowiązek ten przeszedł na prezydenta Zgierza.

- Trzeba ten teren w sposób trwały wygrodzić. Takie decyzje podjęliśmy. (To) prawie dwa kilometry ogrodzenia, które trzeba wykonać dla tego obszaru. Tak, aby go bezpiecznie zamknąć, a do tego pewnie jeszcze dodatkowe urządzenia, które będą monitorowały teren - tłumaczy Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

Trzeba zbadać też wody podziemne. Odcieki ze składowisk rozlewają się po całym terenie.

- W tym celu pobraliśmy próbki na terenie składowiska. Próbki te będą poddane badaniom w laboratorium - informuje Krzysztof Kwiatkowski.

Śledztwo w sprawie składowania odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu prowadzi także prokuratura.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN