Wypadek kolumny rządowej z premierem Morawieckim. "To jest coś karygodnego, kalka z Oświęcimia"

Źródło:
Fakty TVN
Wypadek kolumny rządowej z premierem Morawieckim. "To jest coś karygodnego, kalka z Oświęcimia"
Wypadek kolumny rządowej z premierem Morawieckim. "To jest coś karygodnego, kalka z Oświęcimia"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Wypadek kolumny rządowej z premierem Morawieckim. "To jest coś karygodnego, kalka z Oświęcimia"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Czołówka z radiowozem i sześć osób poszkodowanych. To krótki opis wypadku z udziałem kolumny rządowej. Dlaczego samochód cywilny uderzył akurat w ostatni pojazd kolumny? Na tak postawione pytanie musi się znaleźć odpowiedź. Adwokat Władysław Pociej doszukuje się w tej sprawie podobieństw do wypadku kolumny z premier Beatą Szydło sześć lat temu.

Dwa rozbite samochody, w tym policyjny radiowóz, i sześć poszkodowanych osób - to bilans niedzielnego wypadku na Podlasiu. Najciężej ranni są dwaj policjanci, którzy zostali przewiezieni do białostockich szpitali. - Jeden z policjantów trafił do nas z urazami jamy brzusznej. Typowymi, które powstają w wypadkach komunikacyjnych. Przeszedł wieczorem operację chirurgiczną. W tej chwili stan jego jest jest stabilny - poinformowała Katarzyna Malinowska-Olczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Nikt z rodziny jadącej drugim cywilnym samochodem nie odniósł poważniejszych obrażeń. Obaj policjanci czują się już lepiej. Zostali ranni w trakcie konwojowania kolumny rządowej z premierem Morawieckim.

- Drugi samochód, z przeciwległego pasa ruchu, wjechał na pas, którym prawidłowo poruszała się kolumna oznaczona - przekazał Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu. - Jeden samochód zjechał do prawej krawędzi jezdni, a kierująca mazdą nie zatrzymała się za nim, nie zwolniła. Nie zjechała też do prawej strony, a chciała ten pojazd ominąć, co spowodowało, że znalazła się na przeciwległym pasie ruchu - opisał insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Kobieta zderzyła się czołowo z ostatnim samochodem rządowej kolumny, policyjnym radiowozem. Gotowy akt oskarżenia? - Nie tak szybko - przekonuje mecenas Władysław Pociej. To on reprezentuje młodego kierowcę, który sześć lat temu zderzył się z kolumną z premier Beaty Szydło. - Tego rodzaju sposób jazdy, wymuszający na innych uczestnikach ruchu gwałtowny manewr w ruchu, połączony również ze zjeżdżaniem na pobocze, to jest coś karygodnego i coś, co nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia. Albowiem ochrona jednych osób nie może ściągać na inne osoby śmiertelnego zagrożenia - skomentował Władysław Pociej, adwokat i obrońca Sebastiana Kościelnika.

Zderzenie w Czajkach. Rzecznik rządu: w kolumnie rządowej jechał Mateusz Morawiecki (26.06.2023)
Zderzenie w Czajkach. Rzecznik rządu: w kolumnie rządowej jechał Mateusz MorawieckiTVN24

"Kalka z Oświęcimia"

- Kolumna poruszała się w sposób prawidłowy. Zresztą tak, jak są szkoleni funkcjonariusze czy to Służby Ochrony Państwa, czy policji. Naprawdę podobnie wygląda przejazd kolumny w Berlinie, w Brukseli - zapewnił insp. Mariusz Ciarka. Policja zastrzegła, że są to wstępne ustalenia. Były szef BOR uważa, że ostateczna wersja tego, co wydarzyło się na Podlasiu, może być inna. - Obrażenia, które odniósł jeden z tych policjantów, są na tyle poważne, że tutaj miałbym duże wątpliwości co do prędkości kolumny - ocenił gen. Mirosław Gawor, były szef BOR.

Są ranni, więc sprawa nie może zakończyć się mandatem. Był wypadek, więc sąd będzie musiał znaleźć winnego i odpowiedzi na pytania, dlaczego samochód cywilny uderzył w ostatni pojazd kolumny i jakie były odległości między pojazdami.

- Czy oznaczałoby to, że znowu kalka z Oświęcimia, przecież pomiędzy pojazdami chronionymi a chroniącymi istniała jakaś zbyt duża odległość, prędkość? - pyta Władysław Pociej. W Oświęcimiu w drzewo uderzył samochód z premier Szydło. Wypadków, kolizji i niebezpiecznych zachowań kierowców samochodów, którymi podróżuje władza, nie sposób wręcz zliczyć. W takich stłuczkach bierze udział nieraz wiele samochodów, tak jak w tej auta z Antonim Macierewiczem, jeszcze jako ministrem obrony, który spieszył się z Torunia do Warszawy na uroczystość wręczenia nagrody Jarosławowi Kaczyńskiemu. W ostatniej sprawie z Podlasia na razie przesłuchano kilku świadków i kierowcę samochodu osobowego. Policjanci będą przesłuchani po wyjściu ze szpitala. Zarzutów należy spodziewać się najwcześniej za kilka miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS