Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborach

Źródło:
Fakty TVN
Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborach
Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborach
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborachMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Wielu młodych Polaków patrzy krytycznie na to, co się dzieje, ale nie zamierza głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Starają się to zmienić liczne kampanie społeczne zachęcające do głosowania. W ramach jednej z nich przed Pałacem Kultury w Warszawie stanął budzik z hasłem z wyborów z 1989 roku "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Z kolei młodzi aktywiści przed Sejmem zorganizowali silent disco.

W piątek wieczorem przed Sejmem odbyła się impreza silent disco. Organizatorzy wydarzenia przypominali, żeby piętnastego października - zamiast słuchawek - wziąć kartę do głosowania i wybrać nie muzykę, a tych, którzy będą rządzić Polską. - To nasze pokolenie, te osoby w wieku 18-29 lat, to są osoby, które głosują najrzadziej. Często jest tak, że po prostu jesteśmy zawiedzeni polityką - mówi Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy Wschód, organizatorka silent disco przed Sejmem.

Aktywiści Inicjatywy Wschód od kilku miesięcy, w różnych miejscach, robią wszystko, żeby wzmocnić w młodych poczucie sprawczości i skłonić ich do udziału w wyborach, bo według wyników badania "Debiutanci '23" jedynie 43 procent młodych, którzy pierwszy raz będą mogli głosować, jest przekonanych, że z tego prawa skorzysta. - To oznacza, że kraj, w którym przyjdzie nam żyć, będzie krajem, który urządzą nam nasi rodzice i nasi dziadkowie. A oni, jak wiemy, mają troszkę inną perspektywę - uważa Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji imienia Stefana Batorego.

Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej, albo gorzej"
Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej, albo gorzej"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Każdy głos ma znaczenie

Według inicjatorów akcji "To Twój Wybór" o Polsce powinno też zdecydować więcej kobiet, bo według danych Fundacji Batorego, wśród uprawnionych do głosowania większość stanowią kobiety. Mimo to głosują rzadziej.

- Kobiety opowiadają mi w moim gabinecie, że boją się na salach porodowych o swoje życie, że boją się zachodzić w ciążę, że są zmuszane do rodzenia dzieci ze śmiertelnymi wadami. I one nie wiedzą, co z tym zrobić. To jest moment, kiedy mogą zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem za tymi ludźmi, którzy przywrócą im ich prawa - podkreśla profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii.

Tych, którzy z jakiegoś powodu nie zamierzają głosować, namawiają do tego między innymi lekarze, osoby ze świata kultury, biznesu i sztuki w ramach akcji "Nie śpij, bo Cię przegłosują" . - Znaczenie ma każdy głos i naprawdę bardzo proszę wszystkich: idźcie na wybory - apeluje projektantka Gosia Baczyńska.

ZOBACZ WIĘCEJ: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kiedy i gdzie złożyć wniosek

"Nie śpij, bo Cię przegłosują" to historyczne hasło z wyborów 1989 roku. Wtedy frekwencja - choć rekordowa - wyniosła jedynie 62 procent. Teraz hasło wraca w ramach kampanii zachęcającej do udziału w nadchodzących wyborach. - Każdy z nas w jakiejś malutkiej części bierze odpowiedzialność i za siebie i za innych. W związku z tym głosowanie jest właśnie jednym z takich zobowiązań - uważa profesor Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS, Fundacja imienia Stefana Batorego.

Jak przypomina uruchomiony w piątek wyborczy budzik - o tym, w jakim kraju będziemy żyć, powinniśmy zdecydować wszyscy 15 października.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS