Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborach

Źródło:
Fakty TVN
Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborach
Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborach
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Wybory parlamentarne 2023. Aktywiści organizują akcje zachęcające do udziału w wyborachMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Wielu młodych Polaków patrzy krytycznie na to, co się dzieje, ale nie zamierza głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Starają się to zmienić liczne kampanie społeczne zachęcające do głosowania. W ramach jednej z nich przed Pałacem Kultury w Warszawie stanął budzik z hasłem z wyborów z 1989 roku "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Z kolei młodzi aktywiści przed Sejmem zorganizowali silent disco.

W piątek wieczorem przed Sejmem odbyła się impreza silent disco. Organizatorzy wydarzenia przypominali, żeby piętnastego października - zamiast słuchawek - wziąć kartę do głosowania i wybrać nie muzykę, a tych, którzy będą rządzić Polską. - To nasze pokolenie, te osoby w wieku 18-29 lat, to są osoby, które głosują najrzadziej. Często jest tak, że po prostu jesteśmy zawiedzeni polityką - mówi Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy Wschód, organizatorka silent disco przed Sejmem.

Aktywiści Inicjatywy Wschód od kilku miesięcy, w różnych miejscach, robią wszystko, żeby wzmocnić w młodych poczucie sprawczości i skłonić ich do udziału w wyborach, bo według wyników badania "Debiutanci '23" jedynie 43 procent młodych, którzy pierwszy raz będą mogli głosować, jest przekonanych, że z tego prawa skorzysta. - To oznacza, że kraj, w którym przyjdzie nam żyć, będzie krajem, który urządzą nam nasi rodzice i nasi dziadkowie. A oni, jak wiemy, mają troszkę inną perspektywę - uważa Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji imienia Stefana Batorego.

Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej, albo gorzej"
Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej, albo gorzej"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Każdy głos ma znaczenie

Według inicjatorów akcji "To Twój Wybór" o Polsce powinno też zdecydować więcej kobiet, bo według danych Fundacji Batorego, wśród uprawnionych do głosowania większość stanowią kobiety. Mimo to głosują rzadziej.

- Kobiety opowiadają mi w moim gabinecie, że boją się na salach porodowych o swoje życie, że boją się zachodzić w ciążę, że są zmuszane do rodzenia dzieci ze śmiertelnymi wadami. I one nie wiedzą, co z tym zrobić. To jest moment, kiedy mogą zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem za tymi ludźmi, którzy przywrócą im ich prawa - podkreśla profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii.

Tych, którzy z jakiegoś powodu nie zamierzają głosować, namawiają do tego między innymi lekarze, osoby ze świata kultury, biznesu i sztuki w ramach akcji "Nie śpij, bo Cię przegłosują" . - Znaczenie ma każdy głos i naprawdę bardzo proszę wszystkich: idźcie na wybory - apeluje projektantka Gosia Baczyńska.

ZOBACZ WIĘCEJ: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kiedy i gdzie złożyć wniosek

"Nie śpij, bo Cię przegłosują" to historyczne hasło z wyborów 1989 roku. Wtedy frekwencja - choć rekordowa - wyniosła jedynie 62 procent. Teraz hasło wraca w ramach kampanii zachęcającej do udziału w nadchodzących wyborach. - Każdy z nas w jakiejś malutkiej części bierze odpowiedzialność i za siebie i za innych. W związku z tym głosowanie jest właśnie jednym z takich zobowiązań - uważa profesor Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS, Fundacja imienia Stefana Batorego.

Jak przypomina uruchomiony w piątek wyborczy budzik - o tym, w jakim kraju będziemy żyć, powinniśmy zdecydować wszyscy 15 października.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN