W Partii Republikańskiej przybywa kandydatów w prawyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do grona tych, którzy chcą zawalczyć o Biały Dom z ramienia republikanów, dołączają kolejne nazwiska - to między innymi były wiceprezydent Mike Pence czy były kontrowersyjny gubernator Chris Christie. Na tej liście jest też Nikki Haley, była ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence już oficjalnie dołączył do grona kandydatów na kandydata, czyli do tych, którzy walczą o prezydencką nominację Partii Republikańskiej. Mike Pence wiernie stał przy boku Donalda Trumpa, ale gdy doszło do ataku na Kapitol - zmienił front. Teraz przedstawia się jako wyważona, bardzo konserwatywna alternatywa. O byłym prezydencie mówi rzadko i niechętnie - pewnie żeby nie zniechęcić wyborców. Koncentruje się na atakowaniu Joe Bidena. - Radykalna lewica opluwa nasze wartości, nasze rodziny w sposób, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Na szczęście prawdziwi Amerykanie ich nie popierają. Prawda jest taka, że prezydent Biden osłabił Amerykę. Dlatego potrzebujemy dziś silnego, konserwatywnego przywództwa republikanów - mówi Pence.

Wielu chętnych

W ostatnich dniach na przedwyborczej ławce republikanów zrobiło się bardzo tłoczno. We wtorek start ogłosił Chris Christie - kontrowersyjny były gubernator stanu New Jersey, który zasłynął m.in. tym, że z powodów politycznych, na złość Demokratom, zamknął jeden z mostów na Manhattan oraz że podczas pandemii opalał się z rodziną na zamkniętej dla zwykłych obywateli plaży. Christie kandydował już w 2016 roku, a później był jednym z bliskich współpracowników Donalda Trumpa. Teraz od byłego prezydenta kategorycznie się odcina. - Nie ma kogoś takiego jak wyborcy Trumpa. On nie ma do nich prawa własności. Wyborcami Trumpa nie są ci, którzy pracowali przy jego nieruchomościach. Nie są ci, którzy pracowali w jego bankrutujących kasynach. Sam dwa razy na niego głosowałem, ale jego wyborcą nie jestem - przekonuje Chris Christe.

Apetyt na prezydenturę zgłasza też Nikki Haley, która również w przeszłości współpracowała z Trumpem i z jego nominacji była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy ONZ. - Jestem wielbicielką kobiet. Wiemy, jak załatwiać sprawy. Szczerze mówiąc, to pozwalałyśmy tym kolesiom wykonywać tę robotę już przez jakiś czas. Pora na kobietę - przekonuje Nikki Haley.

Rozdrobnione poparcie

Pence, Christie i Haley razem wzięci nie mają takiego poparcia, które - przynajmniej na razie - mogłoby zagrozić Trumpowi. W sondażach dostają po kilka punktów procentowych. Obecnie najpoważniejszym rywalem w walce o nominację republikanów jest gubernator Florydy Ron DeSantis. W badaniach jego poparcie wynosi od 20 do 26 punktów procentowych. - Odwrócimy katastrofalną politykę gospodarczą Bidena, która sprawia, że ludzie tracą grunt pod nogami, a standard ich życia się pogarsza. Skupimy się na małych, a nie na dużych przedsiębiorstwach. Wzmocnimy amerykański sektor energetyczny, żebyśmy mogli być w pełni niezależni - obiecuje DeSantis.

Rosnąca liczba chętnych do prezydenckiego wyścigu zdaje się nie robić na Donaldzie Trumpie wrażenia. Z analiz wynika, że każdy kolejny kandydat powoduje jeszcze większe rozdrobnienie poparcia, a Trump tylko na tym zyskuje. W najbliższych miesiącach politycy będą objeżdżać kraj i debatować. W lutym 2024 roku zaczną się w poszczególnych stanach prawybory, a ostatecznie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta poznamy latem 2024 roku. Najważniejsze głosowanie - w wyborach prezydenckich - odbędzie się w listopadzie 2024 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS