"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana

"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana
"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karcianaMarta Balukiewicz | Fakty w Południe

Powstała satyryczna gra, która ma edukować i tłumaczyć, jak groźne polio, krztusiec czy odra. To fikcja, ale pokazuje realne zagrożenie, jakie niesie za sobą nieszczepienie dzieci.

Jak to jest zbijać kokosy na medycynie alternatywnej i zniechęcać ludzi do szczepień? Istnieje gra karciana, która w satyryczny sposób pokazuje, jak naprawdę działa ruch antyszczepionkowy. Gra nazywa się "Antyszczepionkowcy.biz".

- Nazwa jest przewrotna, sama gra również jest przewrotna, ponieważ wcielamy się w rolę hochsztaplerów, którzy z jednej strony próbują przepchnąć szkodliwe ustawy, z drugiej sprzedać suplementy diety lub inne bezużyteczne przedmioty - tłumaczy Ola Stefaniak, współautorka gry.

Tabletki z kiszonej kapusty, kurs powiększania biustu hipnozą czy urynoterapia - to tylko kilka z przykładów pseudomedycznego biznesu, jaki możemy prowadzić podczas karcianej rozgrywki.

- W grze mogą nam jednak przeszkodzić choroby i tu jest plot twist (zwrot akcji), bo wraz z naszymi działaniami choroby stają się coraz bardziej niebezpieczne - wyjaśnia Ola Stefaniak.

W walce z teoriami spiskowymi

Gra to tylko fikcja, ale pokazuje realne zagrożenie, jakie niesie za sobą nieszczepienie ludzi. W walce o fotel pierwszego prezesa "Naczelnej Izby Antyszczepionkowej" naszymi największymi przeciwnikami nie są konkurenci, a krztusiec, odra, świnka czy polio.

- To, że te choroby, które mogły być całkowicie już pokonane, nagle odżywają, dlatego że ktoś w internecie pisze o tym, że szczepienia są złe, wzbudził nasz wewnętrzny sprzeciw - tłumaczy Jakub Stefaniak, współautor gry.

Sprzeciw, który przerodził się w pomysł na grę. Ola jest lekarką i doktorantką uniwersytetu medycznego. Jakub jest programistą. Razem chcą walczyć ze współczesnymi mitami, uświadamiać i edukować poprzez zabawę.

- (Gra jest o tym), jak zwalczać teorie spiskowe i jak pomagać ludziom odzyskać zaufanie do rzeczy, których nie powinniśmy się bać, nie powinniśmy w nie wątpić - tłumaczy Jakub Stefaniak.

- To nie jest gra śmiejąca się z osób nieszczepiących dzieci. Tytułowymi antyszczepionkowcami nazywamy wyłącznie osoby, które próbują skorzystać z negatywnej otoczki dotyczącej szczepień, sami rozsiewają plotki i fałszywe informacje - wyjaśnia Ola Stefaniak.

Coraz więcej niezaszczepionych dzieci

Grę można bezpłatnie ściągnąć z internetu i karty wydrukować samemu. Można też zamówić gotową wersję. Część zysków ze sprzedaży Ola i Jakub chcą przeznaczyć na zakup szczepionek w ramach projektu UNICEF-u.

- Uważam, że każda metoda, która przebija się do ludzi, jest słuszna. Koronnym argumentem przemawiającym za skutecznością (szczepionek - przyp. red.) są trzy zgony z bieżącym roku z powodu grypy pacjentów, którzy prawdopodobnie by nie umarli na grypę. Mogli się zaszczepić, ale czytali o szkodliwości szczepień, nie szczepili się i zmarli z powodu powikłań okołogrypowych - komentuje prof. Krzysztof Simon z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Szczepienia, a raczej ich brak, jest w Polsce coraz większym problemem. W 2018 roku niezaszczepionych dzieci było już ponad 40 tysięcy. To ponad dwa razy więcej niż trzy lata temu. Z kolei w 2010 roku niezaszczepionych dzieci było tylko niecałe 3,5 tysiąca. W tym roku odnotowano już 520 zachorowań na odrę. Są to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS