"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana

"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana
"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karcianaMarta Balukiewicz | Fakty w Południe

Powstała satyryczna gra, która ma edukować i tłumaczyć, jak groźne polio, krztusiec czy odra. To fikcja, ale pokazuje realne zagrożenie, jakie niesie za sobą nieszczepienie dzieci.

Jak to jest zbijać kokosy na medycynie alternatywnej i zniechęcać ludzi do szczepień? Istnieje gra karciana, która w satyryczny sposób pokazuje, jak naprawdę działa ruch antyszczepionkowy. Gra nazywa się "Antyszczepionkowcy.biz".

- Nazwa jest przewrotna, sama gra również jest przewrotna, ponieważ wcielamy się w rolę hochsztaplerów, którzy z jednej strony próbują przepchnąć szkodliwe ustawy, z drugiej sprzedać suplementy diety lub inne bezużyteczne przedmioty - tłumaczy Ola Stefaniak, współautorka gry.

Tabletki z kiszonej kapusty, kurs powiększania biustu hipnozą czy urynoterapia - to tylko kilka z przykładów pseudomedycznego biznesu, jaki możemy prowadzić podczas karcianej rozgrywki.

- W grze mogą nam jednak przeszkodzić choroby i tu jest plot twist (zwrot akcji), bo wraz z naszymi działaniami choroby stają się coraz bardziej niebezpieczne - wyjaśnia Ola Stefaniak.

W walce z teoriami spiskowymi

Gra to tylko fikcja, ale pokazuje realne zagrożenie, jakie niesie za sobą nieszczepienie ludzi. W walce o fotel pierwszego prezesa "Naczelnej Izby Antyszczepionkowej" naszymi największymi przeciwnikami nie są konkurenci, a krztusiec, odra, świnka czy polio.

- To, że te choroby, które mogły być całkowicie już pokonane, nagle odżywają, dlatego że ktoś w internecie pisze o tym, że szczepienia są złe, wzbudził nasz wewnętrzny sprzeciw - tłumaczy Jakub Stefaniak, współautor gry.

Sprzeciw, który przerodził się w pomysł na grę. Ola jest lekarką i doktorantką uniwersytetu medycznego. Jakub jest programistą. Razem chcą walczyć ze współczesnymi mitami, uświadamiać i edukować poprzez zabawę.

- (Gra jest o tym), jak zwalczać teorie spiskowe i jak pomagać ludziom odzyskać zaufanie do rzeczy, których nie powinniśmy się bać, nie powinniśmy w nie wątpić - tłumaczy Jakub Stefaniak.

- To nie jest gra śmiejąca się z osób nieszczepiących dzieci. Tytułowymi antyszczepionkowcami nazywamy wyłącznie osoby, które próbują skorzystać z negatywnej otoczki dotyczącej szczepień, sami rozsiewają plotki i fałszywe informacje - wyjaśnia Ola Stefaniak.

Coraz więcej niezaszczepionych dzieci

Grę można bezpłatnie ściągnąć z internetu i karty wydrukować samemu. Można też zamówić gotową wersję. Część zysków ze sprzedaży Ola i Jakub chcą przeznaczyć na zakup szczepionek w ramach projektu UNICEF-u.

- Uważam, że każda metoda, która przebija się do ludzi, jest słuszna. Koronnym argumentem przemawiającym za skutecznością (szczepionek - przyp. red.) są trzy zgony z bieżącym roku z powodu grypy pacjentów, którzy prawdopodobnie by nie umarli na grypę. Mogli się zaszczepić, ale czytali o szkodliwości szczepień, nie szczepili się i zmarli z powodu powikłań okołogrypowych - komentuje prof. Krzysztof Simon z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Szczepienia, a raczej ich brak, jest w Polsce coraz większym problemem. W 2018 roku niezaszczepionych dzieci było już ponad 40 tysięcy. To ponad dwa razy więcej niż trzy lata temu. Z kolei w 2010 roku niezaszczepionych dzieci było tylko niecałe 3,5 tysiąca. W tym roku odnotowano już 520 zachorowań na odrę. Są to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN