Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Katarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badańKatarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24

Badań w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy będzie więcej i można będzie wykonywać je częściej. Wszystko po to, by zachorowań było mniej. Już teraz bezpłatna mammografia jest dostępna dla kobiet od 45. do 74. roku życia, a cytologia - od 25 do 64 lat. Na oba badania nie jest potrzebne skierowanie.

Od pierwszego listopada na profilaktyczną, bezpłatną mammografię, co dwa lata w przypadku pacjentek spoza grup ryzyka, mogą zgłaszać się kobiety w wieku od 45 do 74 lat, a nie - jak dotychczas - od 50 do 69 lat.

Są panie, które z tej zmiany już korzystają. - Ja się akurat załapałam jako dolna granica wieku - mówi pani Anna. - Dobrze, że przedłużono, bo już bym nie mogła być - uważa pani Maria. - Mam 74 lata, 49. rocznik, zatem tylko do końca roku, szybciutko znalazłam sobie, gdzie mogę to zrobić - mówi pani Mirosława.

Kobiety badanie mogą wykonać między innymi w mobilnych punktach badań. Nie trzeba mieć skierowania, tylko dowód osobisty. - Kobieta może zgłosić się na to badanie do dowolnej pracowni stacjonarnej lub do mammobusu, i to w miejscu przez siebie wybranym, niezależnie od tego, gdzie mieszka, w jakim województwie - wyjaśnia Małgorzata Koszur z Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Unikają badań profilaktycznych

Jednak nie wszystkie kobiety chcą się badać, co potwierdzają sami lekarze. - Żeby kobiety chciały się badać, to byłaby najlepsza zmiana, bo chyba największa bolączką wszelkich programów jest niedostateczna zgłaszalność kobiet - zauważa dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog z Kliniki Bocian w Białymstoku. - Z profilaktycznej mammografii w kraju korzysta około 36 procent kobiet, natomiast z profilaktycznej cytologii jeszcze mniej, bo około 20 procent kobiet - wskazuje Koszur.

Badania w gabinetach wykonane prywatnie w statystykach NFZ nie są ujęte. Co nie zmienia faktu, że co roku z powodu nowotworów piersi i szyjki macicy umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. - W stadium pierwszym, a wtedy, kiedy nie ma przerzutów w węzłach chłonnych, praktycznie 100 procent kobiet udaje się wyleczyć z tej choroby - zaznacza dr n. med. Tomasz Sarosiek, onkolog w Lux Med Onkologia. Dodaje on, że "jeśli kobiety wykonują sobie regularnie cytologię od 25. roku życia, to w zasadzie nie mają szansy umrzeć na raka szyjki macicy". - Zwiększylibyśmy szanse na wykrywalność zmian na takim etapie, kiedy my potrafimy bardzo dobrze też te zmiany leczyć, wyleczyć i to jest główny cel - zwraca uwagę Pietrzycki.

Zobacz także: Umierają, chociaż mogłyby żyć. Tylko co dziesiąta pacjentka robi cytologię

Cytologię na refundację wykonać można co trzy lata i nadal od 25. do 64. roku życia. Wcześniej badanie można było wykonywać do 59. roku życia. Nowe zasady - tak jak w przypadku mammografii - obowiązują od początku listopada.

Miesiąc profilaktyki nowotworowej mężczyzn. "To jest apel do wszystkich was, że możemy wygrać. Tylko badajmy się"
Miesiąc profilaktyki nowotworowej mężczyzn. "To jest apel do wszystkich was, że możemy wygrać. Tylko badajmy się" TVN24

Apel do mężczyzn

Listopad to z kolei miesiąc świadomości męskich nowotworów: prostaty i jąder. - Skoro dbamy o swoje rodziny, skoro dbamy o swój majątek, skoro dbamy o swoją karierę, to powinniśmy też zadbać o siebie - wskazuje Jakub Kajdaniuk, koordynator akcji "Mosznowładcy".

Przesiewowe badania w kierunku nowotworów jąder i prostaty dwa tygodnie temu można było wykonać w Bytomiu. - Na niewielką ilość badań, jaką wykonaliśmy, bo robimy nieraz dużo, dużo więcej, były dwa raki jądra rozpoznane. Rak jądra to jest rak młodych mężczyzn, to, o czym często zapominamy. Szczyt zachorowań to jest 25-35 lat - mówi Maksymilian Kowalik z Kliniki Urologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.

Czytaj także: "Występuję tutaj jako ekspert, ale muszę powiedzieć, że też trochę jako pacjent"

Rak jądra rozwija się bardzo szybko, w przeciwieństwie do nowotworów prostaty - tłumaczą eksperci. - Chodzi o to, żeby mężczyzna po 40 roku. poszedł pierwszy raz do urologa. Nie ma znaczenia, czy on ma dolegliwości, czy nie. Nowotwór prostaty jest nowotworem, który rośnie bardzo wolno, skrycie, niepostrzeżenie, nie daje objawów, którymi moglibyśmy się od razu niepokoić - wyjaśnia dr n. med Marek Filipek, urolog ze Szpitala św. Elżbiety, grupa Lux Med.

10. edycja kampanii "Mosznowładcy" potrwa do 2 grudnia i zawita jeszcze do kilku miast.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS