Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?

Źródło:
Fakty TVN
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?
Paweł Szot/Fakty TVN
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?Paweł Szot/Fakty TVN

Mimo że to tylko zapowiedź zmian, emocje od razu pojawiły się ogromne. Ale trudno się dziwić, bo mówimy o realnych, codziennych problemach milionów ludzi. Przepisy są dość skomplikowane, ale - trochę upraszczając - teraz jest tak, że deweloper musi zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe. Czy ten obowiązek miałby zniknąć?

Małe parkingi i wielkie nerwy. Walka o miejsce postojowe może rozgrzać emocje do czerwoności. - Generalnie od samego rana do późnego wieczora jest ciężko, żeby cokolwiek znaleźć - przyznaje pan Krzysztof, mieszkaniec Łodzi. To rzeczywistość wielu polskich osiedli, gdzie miejsc parkingowych zazwyczaj jest za mało.

- Raz na miesiąc średnio się pojawia straż miejska, wlepia mandaty, zakłada blokady na koła. I problem się pojawia co miesiąc. Ludzie i tak wolą parkować na miejscach niedozwolonych, no bo co mają zrobić? Tak naprawdę nie ma innej możliwości - zwraca uwagę pan Łukasz, mieszkaniec Wrocławia.

Do tej pory na jedno mieszkanie musiało przypadać miejsce parkingowe

W prawie budowlanym jest przepis, który nakłada na deweloperów obowiązek zapewnienia mieszkańcom określonej liczby miejsc postojowych. Dotyczy to inwestycji realizowanych na preferencyjnych warunkach w ramach tak zwanej ustawy "lex developer".

ZOBACZ TEŻ: Miejsca parkingowe "bez centralnego planowania". Ministerstwo proponuje zmianę

Na każde mieszkanie musi przypadać półtora bądź jedno miejsce parkingowe w zależności czy inwestycja jest realizowana na obrzeżach, czy w centrum miasta. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało likwidację tego przepisu. I wywołało burzę. Ale uspokaja. - Nikt nie likwiduje obowiązku powstawania miejsc parkingowych. To jest tylko zniesienie centralnego narzutu, który został wprowadzony zupełnie nie wiedzieć dlaczego i oddanie tych kompetencji gminom - tłumaczy Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

"Nie da się liczby miejsc parkingowych ustalić z góry dla całego kraju"

Teraz to samorządy tworzące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mają decydować o miejscach postojowych. To powrót do stanu sprzed lipca ubiegłego roku. Wtedy sejmowa komisja deregulacji zmieniła prawo - wbrew Ministerstwu Rozwoju i Technologii. Efektem była zapaść sztandarowego programu mieszkaniowego rządu Mateusza Morawieckiego. Stał się zbyt drogi i deweloperzy zaczęli się wycofywać. Jest szansa, że teraz wrócą. - Ograniczenie liczby miejsc garażowych nie zawsze, ale statystycznie w większości projektów powoduje obniżenie kosztów realizacji mieszkania - komentuje Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipol Development.

ZOBACZ TEŻ: "Mieszkania trzeba budować i miasto musi wziąć za to odpowiedzialność"

Hetman: popyt na mieszkania jest ogromny
Nieruchomości. Krzysztof Hetman: popyt na mieszkania jest ogromnyTVN24

Według Agaty Twardoch, która zawodowo zajmuje się urbanistyką, deweloperom należy narzucać twarde reguły. Twarde, ale logiczne. - Ten zapis o miejscach parkingowych oceniam jako bardzo niefortunny. Szczególnie jeśli jest ustalony ściśle. Bo nie da się liczby miejsc parkingowych ustalić z góry dla całego kraju - mówi profesor Agata Twardoch, architektka i urbanistka z Politechniki Śląskiej. Bo inne jest zapotrzebowanie na parkingi na przykład na obrzeżach Rzeszowa, a inne w centrum Warszawy, gdzie mieszkańcy coraz częściej świadomie rezygnują z posiadania samochodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS