Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?

Źródło:
Fakty TVN
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?
Paweł Szot/Fakty TVN
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?Paweł Szot/Fakty TVN

Mimo że to tylko zapowiedź zmian, emocje od razu pojawiły się ogromne. Ale trudno się dziwić, bo mówimy o realnych, codziennych problemach milionów ludzi. Przepisy są dość skomplikowane, ale - trochę upraszczając - teraz jest tak, że deweloper musi zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe. Czy ten obowiązek miałby zniknąć?

Małe parkingi i wielkie nerwy. Walka o miejsce postojowe może rozgrzać emocje do czerwoności. - Generalnie od samego rana do późnego wieczora jest ciężko, żeby cokolwiek znaleźć - przyznaje pan Krzysztof, mieszkaniec Łodzi. To rzeczywistość wielu polskich osiedli, gdzie miejsc parkingowych zazwyczaj jest za mało.

- Raz na miesiąc średnio się pojawia straż miejska, wlepia mandaty, zakłada blokady na koła. I problem się pojawia co miesiąc. Ludzie i tak wolą parkować na miejscach niedozwolonych, no bo co mają zrobić? Tak naprawdę nie ma innej możliwości - zwraca uwagę pan Łukasz, mieszkaniec Wrocławia.

Do tej pory na jedno mieszkanie musiało przypadać miejsce parkingowe

W prawie budowlanym jest przepis, który nakłada na deweloperów obowiązek zapewnienia mieszkańcom określonej liczby miejsc postojowych. Dotyczy to inwestycji realizowanych na preferencyjnych warunkach w ramach tak zwanej ustawy "lex developer".

ZOBACZ TEŻ: Miejsca parkingowe "bez centralnego planowania". Ministerstwo proponuje zmianę

Na każde mieszkanie musi przypadać półtora bądź jedno miejsce parkingowe w zależności czy inwestycja jest realizowana na obrzeżach, czy w centrum miasta. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało likwidację tego przepisu. I wywołało burzę. Ale uspokaja. - Nikt nie likwiduje obowiązku powstawania miejsc parkingowych. To jest tylko zniesienie centralnego narzutu, który został wprowadzony zupełnie nie wiedzieć dlaczego i oddanie tych kompetencji gminom - tłumaczy Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

"Nie da się liczby miejsc parkingowych ustalić z góry dla całego kraju"

Teraz to samorządy tworzące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mają decydować o miejscach postojowych. To powrót do stanu sprzed lipca ubiegłego roku. Wtedy sejmowa komisja deregulacji zmieniła prawo - wbrew Ministerstwu Rozwoju i Technologii. Efektem była zapaść sztandarowego programu mieszkaniowego rządu Mateusza Morawieckiego. Stał się zbyt drogi i deweloperzy zaczęli się wycofywać. Jest szansa, że teraz wrócą. - Ograniczenie liczby miejsc garażowych nie zawsze, ale statystycznie w większości projektów powoduje obniżenie kosztów realizacji mieszkania - komentuje Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipol Development.

ZOBACZ TEŻ: "Mieszkania trzeba budować i miasto musi wziąć za to odpowiedzialność"

Hetman: popyt na mieszkania jest ogromny
Nieruchomości. Krzysztof Hetman: popyt na mieszkania jest ogromnyTVN24

Według Agaty Twardoch, która zawodowo zajmuje się urbanistyką, deweloperom należy narzucać twarde reguły. Twarde, ale logiczne. - Ten zapis o miejscach parkingowych oceniam jako bardzo niefortunny. Szczególnie jeśli jest ustalony ściśle. Bo nie da się liczby miejsc parkingowych ustalić z góry dla całego kraju - mówi profesor Agata Twardoch, architektka i urbanistka z Politechniki Śląskiej. Bo inne jest zapotrzebowanie na parkingi na przykład na obrzeżach Rzeszowa, a inne w centrum Warszawy, gdzie mieszkańcy coraz częściej świadomie rezygnują z posiadania samochodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS