Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?

Źródło:
Fakty TVN
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?
Paweł Szot/Fakty TVN
Burza po zapowiedzi ministerstwa. Co się zmieni w sprawie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych?Paweł Szot/Fakty TVN

Mimo że to tylko zapowiedź zmian, emocje od razu pojawiły się ogromne. Ale trudno się dziwić, bo mówimy o realnych, codziennych problemach milionów ludzi. Przepisy są dość skomplikowane, ale - trochę upraszczając - teraz jest tak, że deweloper musi zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe. Czy ten obowiązek miałby zniknąć?

Małe parkingi i wielkie nerwy. Walka o miejsce postojowe może rozgrzać emocje do czerwoności. - Generalnie od samego rana do późnego wieczora jest ciężko, żeby cokolwiek znaleźć - przyznaje pan Krzysztof, mieszkaniec Łodzi. To rzeczywistość wielu polskich osiedli, gdzie miejsc parkingowych zazwyczaj jest za mało.

- Raz na miesiąc średnio się pojawia straż miejska, wlepia mandaty, zakłada blokady na koła. I problem się pojawia co miesiąc. Ludzie i tak wolą parkować na miejscach niedozwolonych, no bo co mają zrobić? Tak naprawdę nie ma innej możliwości - zwraca uwagę pan Łukasz, mieszkaniec Wrocławia.

Do tej pory na jedno mieszkanie musiało przypadać miejsce parkingowe

W prawie budowlanym jest przepis, który nakłada na deweloperów obowiązek zapewnienia mieszkańcom określonej liczby miejsc postojowych. Dotyczy to inwestycji realizowanych na preferencyjnych warunkach w ramach tak zwanej ustawy "lex developer".

ZOBACZ TEŻ: Miejsca parkingowe "bez centralnego planowania". Ministerstwo proponuje zmianę

Na każde mieszkanie musi przypadać półtora bądź jedno miejsce parkingowe w zależności czy inwestycja jest realizowana na obrzeżach, czy w centrum miasta. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało likwidację tego przepisu. I wywołało burzę. Ale uspokaja. - Nikt nie likwiduje obowiązku powstawania miejsc parkingowych. To jest tylko zniesienie centralnego narzutu, który został wprowadzony zupełnie nie wiedzieć dlaczego i oddanie tych kompetencji gminom - tłumaczy Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

"Nie da się liczby miejsc parkingowych ustalić z góry dla całego kraju"

Teraz to samorządy tworzące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mają decydować o miejscach postojowych. To powrót do stanu sprzed lipca ubiegłego roku. Wtedy sejmowa komisja deregulacji zmieniła prawo - wbrew Ministerstwu Rozwoju i Technologii. Efektem była zapaść sztandarowego programu mieszkaniowego rządu Mateusza Morawieckiego. Stał się zbyt drogi i deweloperzy zaczęli się wycofywać. Jest szansa, że teraz wrócą. - Ograniczenie liczby miejsc garażowych nie zawsze, ale statystycznie w większości projektów powoduje obniżenie kosztów realizacji mieszkania - komentuje Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipol Development.

ZOBACZ TEŻ: "Mieszkania trzeba budować i miasto musi wziąć za to odpowiedzialność"

Hetman: popyt na mieszkania jest ogromny
Nieruchomości. Krzysztof Hetman: popyt na mieszkania jest ogromnyTVN24

Według Agaty Twardoch, która zawodowo zajmuje się urbanistyką, deweloperom należy narzucać twarde reguły. Twarde, ale logiczne. - Ten zapis o miejscach parkingowych oceniam jako bardzo niefortunny. Szczególnie jeśli jest ustalony ściśle. Bo nie da się liczby miejsc parkingowych ustalić z góry dla całego kraju - mówi profesor Agata Twardoch, architektka i urbanistka z Politechniki Śląskiej. Bo inne jest zapotrzebowanie na parkingi na przykład na obrzeżach Rzeszowa, a inne w centrum Warszawy, gdzie mieszkańcy coraz częściej świadomie rezygnują z posiadania samochodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS