Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osób
Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osób
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osóbMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Upały skłaniają do wypoczynku nad wodą, jednak nie zawsze idzie to w parze z uwagą i ostrożnością. W miniony weekend utonęło 12 osób, w tym 10-letnia dziewczynka. Dlatego ratownicy nie ustają w apelach o ostrożność i przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Nie żyje 39-letni mężczyzna, który w sobotni wieczór po alkoholu i po godzinach pracy ratowników na niestrzeżonym kąpielisku w Łebie wszedł do Bałtyku. Towarzyszącą mu 34-latkę uratowali przypadkowi przechodnie.

Tragedia na Jeziorze Stelchno koło Jeżewa rozegrała się na oczach plażowiczów w niedzielę po południu. - Nurkowali, bawili się w wodzie i w pewnym momencie dziewczynka zginęła pod taflą wody. Zginęła też z pola widzenia swojego starszego kuzyna, który się nią opiekował. Próbował ją na własną rękę poszukać. Kiedy mu się to nie udawało, powiadomił rodzinę i niestety na ratunek było już za późno - informuje komisarz Joanna Tarkowska z Policji w Świeciu.

Rodzinie udało się wyciągnąć dziewczynkę na brzeg, ale pomimo podjętej reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych. 10-latka zginęła na miejscu.

Do tragedii doszło na jeziorze Nakło-Chechło pod Tarnowskimi Górami (woj. śląskie)Śląska Policja

To bez wątpienia był najczarniejszy weekend w tym sezonie pod względem utonięć. Według policyjnych statystyk w niedzielę życie w wodzie straciło aż 7 osób. W sobotę - 5. Jedną z nich była 27-latka z Gliwic. Kobieta wraz z koleżanką pływała na dmuchanym materacu po jeziorze Nakło-Chechło w województwie śląskim. W pewnym momencie wypłynęły poza strzeżone kąpielisko i z niewiadomych przyczyn wpadły do wody. Ratownikom szybko udało się je odnaleźć. Mimo długiej reanimacji, przywrócenia krążenia, 27-latka zmarła w szpitalu.

W miejscowość Holendry w powiecie garwolińskim do zmierzchu trwały w niedzielę poszukiwania 50-latka, którego porwał nurt. Mężczyzna, według relacji świadków, próbował przejść z jednego na drugi brzeg Wisły.

- Zawsze są miejsca głębokie, których na pewno nie przejdziemy i nie próbujmy tego robić, chociaż wody mało. Wisła ma swoje koryto, w którym dla człowieka jest naprawdę głęboko - zwraca uwagę Jerzy Biernat, sołtys Holendrów.

Ciało poszukiwanego 50-latka strażacy znaleźli kilka godzin po wznowieniu akcji w poniedziałek rano. - Osoba tonąca to nie jest osoba, która - jak się nam często wydaje - wyhamuje rękami, ona w bardzo szybkim czasie i bez jakiś dodatkowych objawów schodzi pod wodę - wyjaśnia młodszy kapitan Damian Górka ze Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Ratownicy przypominają o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

W ubiegłym roku życie pod wodą straciło 419 osób. W czerwcu i lipcu tego roku - 94. Dlatego ratownicy wodni co sezon przypominają podstawowe zasady wypoczynku nad wodą.

- Przede wszystkim nie spożywamy alkoholu - to jest główne źródło niebezpieczeństwa nad wodą. Nie wychodzimy za linię czerwonych bojek - wylicza ratowniczka wodna Aleksandra Ambroży.

Kąpiel w miejscu niestrzeżonym to brawura. Ryzykowanie własnym życiem, które starają się chronić ratownicy, ale nawet w takich miejscach mamy problem z przestrzeganiem obowiązujących reguł. - Często ludzie chcą zrobić na złość albo pokazać swoim znajomym, że oni są lepsi, pokazują, że oni mogą, że ich nie obchodzą regulaminy - mówi Ambroży.

Czytaj też: Jak ratować tonącego i zachować bezpieczeństwo? "To jest po prostu drobna wojna"

Kiedy ktoś tonie, należy w pierwszej kolejności wezwać pomoc - zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 601 100 100. Nie podawać bezpośrednio ręki, tylko bojkę, ręcznik, materac lub nawet kawałek drzewa. Jeśli nie jesteśmy przeszkoleni, to nie wolno wchodzić w bezpośredni kontakt.

- Osoba, która tonie, jest może nie tyle agresywna, ale może nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia, jakie może spowodować dla ratującego ją człowieka - podkreśla Górka.

Okoliczności śmierci 10-latki z województwa kujawsko-pomorskiego wyjaśniają teraz policjanci pod nadzorem prokuratora. Jak informuje policja, postępowanie prowadzone jest pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo ma przede wszystkim wyjaśnić, czy dzieci były pod opieką dorosłych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS