Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osób
Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osób
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Tylko w niedzielę utonęło w Polsce siedem osóbMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Upały skłaniają do wypoczynku nad wodą, jednak nie zawsze idzie to w parze z uwagą i ostrożnością. W miniony weekend utonęło 12 osób, w tym 10-letnia dziewczynka. Dlatego ratownicy nie ustają w apelach o ostrożność i przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Nie żyje 39-letni mężczyzna, który w sobotni wieczór po alkoholu i po godzinach pracy ratowników na niestrzeżonym kąpielisku w Łebie wszedł do Bałtyku. Towarzyszącą mu 34-latkę uratowali przypadkowi przechodnie.

Tragedia na Jeziorze Stelchno koło Jeżewa rozegrała się na oczach plażowiczów w niedzielę po południu. - Nurkowali, bawili się w wodzie i w pewnym momencie dziewczynka zginęła pod taflą wody. Zginęła też z pola widzenia swojego starszego kuzyna, który się nią opiekował. Próbował ją na własną rękę poszukać. Kiedy mu się to nie udawało, powiadomił rodzinę i niestety na ratunek było już za późno - informuje komisarz Joanna Tarkowska z Policji w Świeciu.

Rodzinie udało się wyciągnąć dziewczynkę na brzeg, ale pomimo podjętej reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych. 10-latka zginęła na miejscu.

Do tragedii doszło na jeziorze Nakło-Chechło pod Tarnowskimi Górami (woj. śląskie)Śląska Policja

To bez wątpienia był najczarniejszy weekend w tym sezonie pod względem utonięć. Według policyjnych statystyk w niedzielę życie w wodzie straciło aż 7 osób. W sobotę - 5. Jedną z nich była 27-latka z Gliwic. Kobieta wraz z koleżanką pływała na dmuchanym materacu po jeziorze Nakło-Chechło w województwie śląskim. W pewnym momencie wypłynęły poza strzeżone kąpielisko i z niewiadomych przyczyn wpadły do wody. Ratownikom szybko udało się je odnaleźć. Mimo długiej reanimacji, przywrócenia krążenia, 27-latka zmarła w szpitalu.

W miejscowość Holendry w powiecie garwolińskim do zmierzchu trwały w niedzielę poszukiwania 50-latka, którego porwał nurt. Mężczyzna, według relacji świadków, próbował przejść z jednego na drugi brzeg Wisły.

- Zawsze są miejsca głębokie, których na pewno nie przejdziemy i nie próbujmy tego robić, chociaż wody mało. Wisła ma swoje koryto, w którym dla człowieka jest naprawdę głęboko - zwraca uwagę Jerzy Biernat, sołtys Holendrów.

Ciało poszukiwanego 50-latka strażacy znaleźli kilka godzin po wznowieniu akcji w poniedziałek rano. - Osoba tonąca to nie jest osoba, która - jak się nam często wydaje - wyhamuje rękami, ona w bardzo szybkim czasie i bez jakiś dodatkowych objawów schodzi pod wodę - wyjaśnia młodszy kapitan Damian Górka ze Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Ratownicy przypominają o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

W ubiegłym roku życie pod wodą straciło 419 osób. W czerwcu i lipcu tego roku - 94. Dlatego ratownicy wodni co sezon przypominają podstawowe zasady wypoczynku nad wodą.

- Przede wszystkim nie spożywamy alkoholu - to jest główne źródło niebezpieczeństwa nad wodą. Nie wychodzimy za linię czerwonych bojek - wylicza ratowniczka wodna Aleksandra Ambroży.

Kąpiel w miejscu niestrzeżonym to brawura. Ryzykowanie własnym życiem, które starają się chronić ratownicy, ale nawet w takich miejscach mamy problem z przestrzeganiem obowiązujących reguł. - Często ludzie chcą zrobić na złość albo pokazać swoim znajomym, że oni są lepsi, pokazują, że oni mogą, że ich nie obchodzą regulaminy - mówi Ambroży.

Czytaj też: Jak ratować tonącego i zachować bezpieczeństwo? "To jest po prostu drobna wojna"

Kiedy ktoś tonie, należy w pierwszej kolejności wezwać pomoc - zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 601 100 100. Nie podawać bezpośrednio ręki, tylko bojkę, ręcznik, materac lub nawet kawałek drzewa. Jeśli nie jesteśmy przeszkoleni, to nie wolno wchodzić w bezpośredni kontakt.

- Osoba, która tonie, jest może nie tyle agresywna, ale może nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia, jakie może spowodować dla ratującego ją człowieka - podkreśla Górka.

Okoliczności śmierci 10-latki z województwa kujawsko-pomorskiego wyjaśniają teraz policjanci pod nadzorem prokuratora. Jak informuje policja, postępowanie prowadzone jest pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo ma przede wszystkim wyjaśnić, czy dzieci były pod opieką dorosłych.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS