Kurator mówi o "planie destabilizacji państwa". Nauczyciele oburzeni

Kurator mówi o "planie destabilizacji państwa". Nauczyciele oburzenitvn24

Stres maturzystów i służby postawione na nogi. Kto stoi za fałszywymi alarmami bombowymi w czasie matur? Ktoś do szkół wysyłał maile z informacjami o zagrożeniu. Małopolska kurator Barbara Nowak wypowiedziała się w tej sprawie i nauczyciele odebrali jej słowa jako insynuację, że to oni stoją za groźbami.

Słów, które padły z ust małopolskiej kurator oświaty, nauczyciele się nie spodziewali. - Te słowa są tak kuriozalne i tak irracjonalne, że trudno wykazać jakiekolwiek zrozumienie w obliczu takich słów - ocenia Dariusz Martynowicz, nauczyciel V LO w Krakowie.

Chodzi o insynuacje i powiązanie ostatnich alarmów bombowych ze strajkującymi nauczycielami. W jednym z wywiadów małopolska kurator oświaty Barbara Nowak stwierdziła, że jest to kolejny element planu "destabilizacji państwa".

"Alarmy bombowe w szkołach, gdzie dziś uczniowie przystępują do egzaminu maturalnego. Metody, które stosują tylko terroryści. To kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach były elementem (nie pierwszym) konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji Państwa Polskiego. Atak na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży" - powiedziała Barbara Nowak.

- Nie tylko nauczycieli obowiązuje w tym kraju etyka, ale szczególnie kogoś, kto sprawuje nadzór nad nauczycielami i jest nam szczególnie przykro, że jako nauczyciele musimy zwracać na takie coś uwagę - mówi Dariusz Martynowicz.

List do kurator

Nauczyciele wystosowali oficjalny list do Barbary Nowak, w którym "zdecydowanie sprzeciwiają się" tym słowom pani kurator. Podpisało się pod nim ponad 30 krakowskich szkół. "Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na tak niesprawiedliwe i nieprawdziwe opinie" - kończy się list.

To, co oburzyło nauczycieli, zdaje się nie dziwić polityków partii rządzącej. Wiceminister kultury Jarosław Sellin w czwartek rano podkreślał, że sam widzi pewne powiązanie między alarmami a strajkiem.

- Ja bym takiej łączności nie robił, bo nie wiadomo, kto te alarmy wszczyna, natomiast faktem jest, że jakaś część strajkujących nauczycieli, czy liderów związkowych strajkujących w kwietniu, sygnalizowała, że jest zainteresowana tym, żeby nie doszło do egzaminów - powiedział w Radiu ZET Jarosław Sellin.

- To jest rodzaj dyskredytowania w tym przypadku mojej osoby, ZNP, ale przede wszystkim tysięcy nauczycieli, którzy w tym strajku brali udział - odpowiada prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Policja szuka sprawców

W ostatnich dniach fala fałszywych informacji o podłożeniu bomb zalała skrzynki mejlowe szkół w całej Polsce. Przez trzy dni egzaminów kilkaset szkół rozpoczęło matury z opóźnieniem. Z wtorku na środę 11 tysięcy funkcjonariuszy służb pilnowało szkół. Policja szuka autorów maili.

- Ja mogę powiedzieć tylko tyle jako minister MSWiA, sprawa jest poważna, sprawę badamy - stwierdził minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. - Te osoby, które za tym stoją, trafią tam, gdzie ich miejsce, po, mam nadzieję, surowym wyroku sądowym, czyli do więzienia - dodał.

Na rozmowę z nami przed kamerą Barbara Nowak się nie zgodziła. Ministerstwo Edukacji Narodowej, któremu podlega małopolska kurator, również nie odpowiedziało na naszą prośbę o komentarz. Nauczyciele liczą na listowną odpowiedź od Barbary Nowak.

- Mamy nadzieję, że będzie to odpowiedź pełna szacunku, którego my jako nauczyciele w szkole uczymy, a którego my nie otrzymujemy od niej - powiedział Dariusz Martynowicz.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS