Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury

06.05.2019 | Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury
06.05.2019 | Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury
Paweł Płuska | Fakty TVN
06.05.2019 | Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne maturyPaweł Płuska | Fakty TVN

Najpierw strajk nauczycieli, później stres związany z dopuszczeniem do egzaminów, a w dniu matur alarmy bombowe w ponad 120 szkołach. Policja szuka sprawców, którzy mogą trafić do więzienia i to nawet na 8 lat. Blisko 270 tysięcy maturzystów pisało egzamin z języka polskiego.

To, co było największym zaskoczeniem dla osób, które obserwowały wchodzących na matury uczniów, to ich spokój.

- Nie mogłam się tego doczekać, bo to napięcie było trudniejsze, niż dzisiejszy stres - mówiła jedna z maturzystek.

- Powtórzyłem sobie wszystkie lektury, więc nie denerwuję się bardzo - tłumaczył kolejny maturzysta.

Podeszli bezstresowo. Prawie 270 tysięcy osób plus ci, którym nie powiodło się w latach minionych.

Przygotowano dla nich ponad 400 różnych arkuszy egzaminacyjnych i 1800 zadań na matury ustne. W poniedziałek odbył się egzamin z języka polskiego.

- Może być "Lalka" na przykład albo "Pan Tadeusz", czyli takie książki, które przerabiamy już dość dłuższy czas - kalkulował przed egzaminem jeden z abiturientów.

To teraz pora powiedzieć o tym, co rzeczywiście się na maturze pojawiło.

- Rozprawka była dosyć wymagająca. Opierała się na "Dziadach". "Dziadów" nie lubię, więc, no, było średnio - relacjonowała po egzaminie jedna z maturzystek.

Była rozprawka na temat: czym dla człowieka może być wolność w odniesieniu do trzeciej części "Dziadów". Osoby, które bardziej lubują się w liryce, mogły zająć się też interpretacją wiersza Anny Świrszczyńskiej. "Perła rozmaitości", "Egzystencja bez esencji" - takie sformułowania mogły wywołać u uczniów pewien niepokój.

Murem za nauczycielami

Nie tylko tematy bywały zaskoczeniem. Strój piszących matury również mógł zaskakiwać. Konkretnie, preferowane w jednym z wrocławskich ogólniaków obuwie, czyli klapki, które miały być pewnego rodzaju formą poparcia dla nauczycieli.

- Uważam, że walczą w słusznej sprawie. Każdy chce godnie żyć, robiąc to, co lubi - uważa jedna z maturzystek.

- Powstała kampania "nosimy klapki na nogach a nie na oczach", żeby docenić bardziej starania nauczycieli - tłumaczy maturzystka.

Jedni pokazywali swoją dojrzałość, a inni swoją niedojrzałość. Mowa o tych, którzy wysłali maile do 122 szkół, w których były informacje o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych. W większości szkoły sprawdzono i to jeszcze przed rozpoczęciem matur. W części kontrole przeprowadzono po rozpoczęciu, jednak egzaminy zostały przeprowadzone.

- W trzech przypadkach egzamin został czasowo zawieszony. Zdający, pod pełnym nadzorem członków zespołu nadzorującego, czekali na to, aż policja sprawdzi bezpieczeństwo w salach egzaminacyjnych - relacjonuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W jednym z wrocławskich liceów przeprowadzono ewakuację. Tam egzamin odbędzie się w czerwcu.

- Mam nadzieję, że już nie znajdzie się jakiś idiota, pożal się Boże dowcipniś - mówi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Policja szuka osoby lub osób, które rozsyłały informacje o rzekomych ładunkach.

- Czasami to trwa krócej, czasami to trwa dłużej, ale w każdym niemal przypadku policja ustala takie osoby, które później odpowiadają zarówno karnie, jak i cywilnie za swoje postępowanie - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Sprawcom grozi do ośmiu lat więzienia. Służby mogą tez zażądać zwrotu kosztów akcji. Po kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedną.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS