Fakty w Południe

"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana

"Ty będziesz szczepionkowcem, ja antyszczepionkowcem". Powstała "przewrotna" gra karciana

Foto: tvn24 | Video: Marta Balukiewicz / Fakty w Południe
Powstała satyryczna gra, która ma edukować i tłumaczyć, jak groźne polio, krztusiec czy odra. To fikcja, ale pokazuje realne zagrożenie, jakie niesie za sobą nieszczepienie dzieci.

Częstochowscy radni chcą premiować szczepione dzieci. Idą do sądu

Częstochowscy radni zdecydowali o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji...

Jak to jest zbijać kokosy na medycynie alternatywnej i zniechęcać ludzi do szczepień? Istnieje gra karciana, która w satyryczny sposób pokazuje, jak naprawdę działa ruch antyszczepionkowy. Gra nazywa się "Antyszczepionkowcy.biz".

- Nazwa jest przewrotna, sama gra również jest przewrotna, ponieważ wcielamy się w rolę hochsztaplerów, którzy z jednej strony próbują przepchnąć szkodliwe ustawy, z drugiej sprzedać suplementy diety lub inne bezużyteczne przedmioty - tłumaczy Ola Stefaniak, współautorka gry.

Tabletki z kiszonej kapusty, kurs powiększania biustu hipnozą czy urynoterapia - to tylko kilka z przykładów pseudomedycznego biznesu, jaki możemy prowadzić podczas karcianej rozgrywki.

- W grze mogą nam jednak przeszkodzić choroby i tu jest plot twist (zwrot akcji), bo wraz z naszymi działaniami choroby stają się coraz bardziej niebezpieczne - wyjaśnia Ola Stefaniak.

W walce z teoriami spiskowymi

Gra to tylko fikcja, ale pokazuje realne zagrożenie, jakie niesie za sobą nieszczepienie ludzi. W walce o fotel pierwszego prezesa "Naczelnej Izby Antyszczepionkowej" naszymi największymi przeciwnikami nie są konkurenci, a krztusiec, odra, świnka czy polio.

- To, że te choroby, które mogły być całkowicie już pokonane, nagle odżywają, dlatego że ktoś w internecie pisze o tym, że szczepienia są złe, wzbudził nasz wewnętrzny sprzeciw - tłumaczy Jakub Stefaniak, współautor gry.

Trwają badania kliniczne "szczepionki" przeciw cukrzycy

Miliony pacjentów czekają na "szczepionkę" przeciw cukrzycy. Do badań klinicznych nad nią...

Sprzeciw, który przerodził się w pomysł na grę. Ola jest lekarką i doktorantką uniwersytetu medycznego. Jakub jest programistą. Razem chcą walczyć ze współczesnymi mitami, uświadamiać i edukować poprzez zabawę.

- (Gra jest o tym), jak zwalczać teorie spiskowe i jak pomagać ludziom odzyskać zaufanie do rzeczy, których nie powinniśmy się bać, nie powinniśmy w nie wątpić - tłumaczy Jakub Stefaniak.

- To nie jest gra śmiejąca się z osób nieszczepiących dzieci. Tytułowymi antyszczepionkowcami nazywamy wyłącznie osoby, które próbują skorzystać z  negatywnej otoczki dotyczącej szczepień, sami rozsiewają plotki i fałszywe informacje - wyjaśnia Ola Stefaniak.

Coraz więcej niezaszczepionych dzieci

Grę można bezpłatnie ściągnąć z internetu i karty wydrukować samemu. Można też zamówić gotową wersję. Część zysków ze sprzedaży Ola i Jakub chcą przeznaczyć na zakup szczepionek w ramach projektu UNICEF-u.

- Uważam, że każda metoda, która przebija się do ludzi, jest słuszna. Koronnym argumentem przemawiającym za skutecznością (szczepionek - przyp. red.) są trzy zgony z bieżącym roku z powodu grypy pacjentów, którzy prawdopodobnie by nie umarli na grypę. Mogli się zaszczepić, ale czytali o szkodliwości szczepień, nie szczepili się i zmarli z powodu powikłań okołogrypowych - komentuje prof. Krzysztof Simon z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Szczepienia, a raczej ich brak, jest w Polsce coraz większym problemem. W 2018 roku niezaszczepionych dzieci było już ponad 40 tysięcy. To ponad dwa razy więcej niż trzy lata temu. Z kolei w 2010 roku niezaszczepionych dzieci było tylko niecałe 3,5 tysiąca. W tym roku odnotowano już 520 zachorowań na odrę. Są to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

  • Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

    Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

    To seniorzy są w kręgu najbardziej zagrożonych koronawirusem. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał dla nich specjalny komunikat. Jeżeli to możliwe, to seniorzy powinni do minimum ograniczyć wychodzenie z domu, a o zakupy czy leki poprosić bliskich.

    czytaj więcej »
  • Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

    Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

    Jest już 16 osób w Polsce, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jednym z chorych jest starszy mężczyzna z Dolnego Śląska, którego stan lekarze określają jako ciężki. Stan kobiety ze Szczecina pogorszył się i w poniedziałek rano została przeniesiona na OIOM. Lekarze apelują o przestrzeganie kwarantanny, mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekowanie żelami antybakteryjnymi i unikanie dużych zgromadzeń. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i cierpiących na inne schorzenia.

    czytaj więcej »
  • Weto, podpis czy Trybunał Konstytucyjny? Coraz większa presja i coraz mniej czasu

    Podpis, weto, czy Trybunał Konstytucyjny? Prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. Czas ma do piątku do północy. Doradca prezydenta sugeruje, że decyzja w tej sprawie to kość niezgody między Pałacem Prezydenckim, a partią rządzącą. Opozycja twierdzi, że kwota dwóch miliardów bardziej przysłuży się pacjentom onkologicznym, niż rządowym mediom, ale władza nazywa to demagogią.

    czytaj więcej »
  • Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

    Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

    Jedyny jak dotąd zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce czuje się dobrze. Pacjent przebywa w izolatce i pozostanie w niej na pewno jeszcze przez tydzień. Kolejne osoby zgłaszają się na oddziały zakaźne i przechodzą badania. W Dobrzyniu nad Wisłą odwołano zajęcia w dwóch szkołach z powodu kwarantanny czterech mieszkańców. Na Dolnym Śląsku policyjna akcja i zatrzymanie samochodu, w którym jechała 21-latka z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2. Kobieta trafiła do szpitala.

    czytaj więcej »
  • Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

    Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

    Pierwszy i jedyny w Polsce pacjent zakażony nowym koronawirusem, który przebywa w szpitalu Zielonej Górze, dochodzi do zdrowia. Na ten moment w Polsce jest to jedyny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby, które jechały z nim autobusem z Niemiec, nie mają żadnych objawów. W całym kraju monitoringiem służb sanitarnych objętych jest ponad cztery i pół tysiąca osób.

    czytaj więcej »
  • Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

    Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

    Podwyższony stan gotowości, wsparcie straży pożarnej, mobilne izby przyjęć, gotowe na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, dodatkowe testy do diagnozowania, specjalne ćwiczenia. Gotowe muszą być wszystkie szpitale, a zwłaszcza oddziały zakaźne. Pierwszą placówką, która sprawdzi skuteczność procedur, jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, gdzie trafił pierwszy w Polsce pacjent zakażony koronawirusem.

    czytaj więcej »
  • Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

    Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

    W Policach z powodu podejrzenia obecności koronawirusa SARS-CoV-2 zamknięto dwa szkolne obiekty. Dwustu uczniów i wychowawców nie może wejść ani wyjść za bramy internatów. Wdrożone zostały kwarantanna i specjalne procedury sanepidu. W całym kraju służby są w stanie podwyższonej gotowości z powodu możliwości wystąpienia epidemii koronawirusa Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka ograniczają odwiedziny w szpitalu. We Wrocławiu odwołano debatę naukową. Do tej pory w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

    czytaj więcej »
  • Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

    Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

    Szpitale, samorządy i wojsko - wszyscy postawieni w stan najwyższej gotowości. Przygotowują się na koronawirusa, który jest coraz bliżej Polski. Jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia, ale sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje na całym świecie do podwojenia wysiłków, by skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Polska przygotowuje się na wirusa, który dociera do kolejnych krajów Europy.

    czytaj więcej »
  • Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

    Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

    Prokuratura Krajowa chce zniesienia immunitetu sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma to umożliwić postawienie mu ewentualnego zarzutu karnego, związanego z jego decyzją z 2017 roku przy rozpoznawaniu zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego obrad Sejmu z 2016 roku w Sali Kolumnowej. Wniosek ma rozpoznać 20 marca nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna.

    czytaj więcej »
tvnpix