"Jak matki pójdą do nieba…". Janek czeka na spotkanie z minister Rafalską

"Jak matki pójdą do nieba…". Janek czeka na spotkanie z minister Rafalską
"Jak matki pójdą do nieba…". Janek czeka na spotkanie z minister Rafalską
Aneta Regulska | Fakty w Południe
"Jak matki pójdą do nieba…". Janek czeka na spotkanie z minister RafalskąAneta Regulska | Fakty w Południe

13-letni Janek apeluje do Elżbiety Rafalskiej. W poruszającym liście walczy o środowiskowe domy samopomocy dla dorosłych osób z autyzmem, bo tylko w specjalnych placówkach takie osoby mogą uczyć się samodzielności. Ministerstwo z obietnicy budowy domów wycofało się po cichu, dlatego teraz Janek głośno prosi minister rodziny, pracy i polityki społecznej o pilne spotkanie.

"Mam kilka trudności i dużo zalet. Jestem odważny i interweniuję w ważnych sprawach" - tak brzmi fragment listu, który 13-letni Janek napisał do minister Elżbiety Rafalskiej. Janek choruje na autyzm, ale ma wielką determinację. Szczególnie wrażliwy jest na los i łamanie praw osób niepełnosprawnych. Powód, by interweniować u samej minister Elżbiety Rafalskiej, ma wyjątkowo ważny.

- Zniknęły domy ŚDS-y typu D - tłumaczy 13-latek i dodaje, że takie ośrodki są szczególnie ważne, bo osoby, które cierpią na podobne schorzenie jak on, powinny mieć stałą opiekę, "jak matki pójdą do nieba".

Nastolatek walczył już o ciche oklaski dla osób z autyzmem i likwidację dzwonków w szkołach. Teraz walczy o przyszłość swoją i swoich kolegów. W środowiskowych domach samopomocy typu D dorośli z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością mogliby uczyć się samodzielności i integrować ze społeczeństwem. Gdy jednak kończą edukację, na takie wsparcie trudno im liczyć.

Są "neurowyjątkowi"

- Gdy wchodzą w dorosłość, pomysłu na nich już nie ma. Często niestety kończą w przysłowiowych "czterech ścianach" ze schorowanymi, wycieńczonymi opieką rodzicami - twierdzi Anna Duniewicz z inicjatywy "Chcemy Całego Życia!".

W obecnym systemie są trzy typy środowiskowych domów pomocy, ale albo są przepełnione, albo dla autystycznych dorosłych nie ma w nich miejsca, albo nie gwarantują im odpowiedniej opieki.

- Hałas, duża liczba osób w otoczeniu, zapachy nawet, smak. Wszelkiego rodzaju bodźce sensoryczne w dużym natężeniu powodują po prostu, że ta osoba nie radzi sobie ze swoim życiem - tłumaczy Zbigniew Worony z inicjatywy "Chcemy Całego Życia!".

Mówi się, że są "neurowyjątkowi". Wrażliwi na świat i otoczenie. Mają swoje problemy, ale i potrzeby, które trzeba zrozumieć.

- Im jest potrzebna komunikacja alternatywna, pokoje wyciszeń, wykwalifikowana kadra, która dobrze odpowiada na ich potrzeby, która nie będzie ich zapinać pasami, która nie użyje przemocy, bo niestety z przemocą często się spotykają - uważa Anna Duniewicz.

Odpowiednią pomoc gwarantowałyby małe, specjalnie przystosowane placówki. O ich utworzenie rodzice walczyli od dawna.

"My chcemy rozwiązań systemowych"

Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej inicjatywę poparł, ale ostatecznie, jeszcze przed świętami, z planu stworzenia domów się wycofał.

- Spadło to na nas jak kubeł zimnej wody tak naprawdę. Okazało się, że po prostu te domy zniknęły z rozporządzenia, że tego zapisu zwyczajnie nie ma - opowiada Sylwia Mądra, mama 13-letniego Janka.

Rodzice dorosłych z autyzmem zebrali już ponad 85 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie utworzenia domów.

Minister Elżbieta Rafalska na apel Janka na razie odpowiedziała, ale tylko w internecie.

"Zapewniam Cię, że to ważny temat dla nas. Chcemy stworzyć środowiskowe domy samopomocy dla osób z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami" - brzmiała odpowiedź minister Rafalskiej.

- My nie chcemy się zadowalać jakimiś ogólnikami. My chcemy konkretów. My chcemy rozwiązań systemowych - tłumaczy Monika Cycling z inicjatywy "Chcemy Całego Życia!".

Konkretów na razie brak, a w sprawie szczegółów ministerstwo milczy. Janek wciąż czeka na spotkane z minister Rafalską, a w swoim liście zapewnia: "zostawimy nerwy przed wejściem i zrobimy dobrą rozmowę o nas".

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS