Fakty w Południe

Co dalej ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Co dalej ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Foto: tvn24 | Video: Aneta Regulska / Fakty w Południe
Co dalej z funduszem alimentacyjnym? Prawo do świadczenia z funduszu uzależnione jest od kryterium dochodowego. Obecnie wynosi ono 800 złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że próg podniesie do 900 złotych. Jak twierdzą samotni rodzice - to problemu nie rozwiąże.

Nawet jeśli zarabiają płacę minimalną, przekraczają próg. "Jesteśmy karani za naszą zaradność"

Samotni rodzice apelują o zmiany w funduszu alimentacyjnym. Prawo do tego świadczenia uzależnione...

Osiemset złotych na osobę i ani grosza więcej - taki jest próg dochodowy pozwalający liczyć na pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Próg, który dla wielu samotnych rodziców jest poważnym problemem.

- W tej chwili już nawet zarabiając minimalną krajową samodzielny rodzic z dzieckiem przekracza tę kwotę - mówi Maria Zych-Nowacka ze Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych "Dla Naszych Dzieci".

W przesłanej w czwartek odpowiedzi na pytania o kryterium dochodowe Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że osoba zarabiająca minimalną krajową ma szanse na środki z funduszu, dlatego że obecnie prawo do tych świadczeń ustalane jest w oparciu o dochód z 2018 roku. Wówczas minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 2100 złotych miesięcznie brutto, czyli 1530 złotych netto.

To nadal wyklucza większość pracujących rodziców, dlatego Lewica chce zmian w systemie. - Proponowaliśmy i nadal podtrzymujemy tę propozycję, aby całkowicie znieść próg dla funduszu alimentacyjnego - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

Jak szacują organizacje zajmujące się sprawami alimentacyjnymi, z powodu zbyt rygorystycznych wymogów i przy stale podnoszącej się pensji minimalnej, w ciągu ostatnich trzech lat z pomocy funduszu wykluczonych zostało około 70 tysięcy dzieci.

- W 2015 roku dzieci uprawnionych do pobierania funduszu było 302 tysiące, a w 2018 roku było to już tylko 233 tysiące - podkreśla Dorota Herman z Fundacji KIDS.

Wniosków jest coraz mniej

Z funduszu alimentacyjnego można korzystać w przypadku, gdy były parter uchyla się od płacenia alimentów na dziecko. Zgodnie z nowymi przepisami, każdego kto zalega z alimentami, może spotkać kara od grzywny do roku więzienia. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że to przyniosło efekty. Ściągalność alimentów do funduszu w 2019 roku wzrosła o 200 procent i obecnie wynosi 39 procent.

"Tym samym do państwa wracają wydane pieniądze z funduszu, dzięki czemu państwo ma więcej pieniędzy na alimenty dla kolejnych uprawnionych, którym zobowiązani nie płacą" - podkreśla resort sprawiedliwości.

W niektórych miastach liczba korzystających z funduszu alimentacyjnego jednak spada.

- Tych wniosków faktycznie jest co raz mniej, kwota wypłacanego funduszu również maleje, a jeżeli pojawia się jakaś odmowa, to jest ona związana z przekroczeniem kryterium dochodowego - wyjaśnia  Bogumiła Jastrzębska kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych MOPS w Katowicach.

Wielu samotnych rodziców nawet nie składa wniosku, bo uważają że nie spełniają wyśrubowanych wymogów. Często, żeby utrzymać siebie i dziecko pracują ponad siły.

- Pracują często więcej niż na jeden etat. Tylko po to, żeby zrekompensować brak pomocy ze strony drugiego rodzica lub brak pomocy ze strony funduszu alimentacyjnego i państwa - mówi Maria Zych-Nowacka ze Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych "Dla Naszych Dzieci".

Ministerstwo pracuje nad zmianami

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało, że pracuje nad zmianami i podniesie próg do 900 złotych. Tyle, że to problemu nie rozwiązuje. Według szacunków niektórych ekspertów, prawo do świadczenia po podniesieniu progu uzyska 1-2 procent samotnych rodziców.

Zaległości Polaków w górę. Rekordzista ma do oddania prawie 71 milionów

Zaległości płatnicze Polaków na koniec czerwca przekroczyły 76,6 miliarda złotych - wynika z...

- Powstaje pytanie: skoro te prace już trwają dlaczego nie zrobiono tego, od tego rozliczeniowego okresu świadczeń, czyli właściwie od września - pyta Daria Gostek-Popiołek z Lewicy.

Prócz propozycji organizacji zrzeszających samotnych rodziców, czyli zniesienia progu, pojawiają się też inne rozwiązania.

- Na przykład złotówka za złotówkę. Przekroczenie progu oznacza nie odebranie całości kwoty z funduszu, ale tylko i wyłącznie fragmentu - mówi Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Niedawno rząd proponował wprowadzenie tak zwanych alimentów natychmiastowych. Nowe prawo umożliwiałoby szybkie uzyskanie świadczenia w kwocie określonej przez państwo zależnej od liczby dzieci. I - co najważniejsze - nie zamykałoby to rodzicom drogi do sądowego ubiegania się o wyższe alimenty.

- To utknęło w zamrażarce, jak wiele innych, dobrych rozwiązań - mówi Daria Gostek-Popiołek z Lewicy.

Szacuje się, że w Polsce około miliona dzieci nie otrzymuje zasadzonych alimentów.

Autor: Aneta Reglska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

  • Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

    Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

    To seniorzy są w kręgu najbardziej zagrożonych koronawirusem. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał dla nich specjalny komunikat. Jeżeli to możliwe, to seniorzy powinni do minimum ograniczyć wychodzenie z domu, a o zakupy czy leki poprosić bliskich.

    czytaj więcej »
  • Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

    Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

    Jest już 16 osób w Polsce, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jednym z chorych jest starszy mężczyzna z Dolnego Śląska, którego stan lekarze określają jako ciężki. Stan kobiety ze Szczecina pogorszył się i w poniedziałek rano została przeniesiona na OIOM. Lekarze apelują o przestrzeganie kwarantanny, mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekowanie żelami antybakteryjnymi i unikanie dużych zgromadzeń. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i cierpiących na inne schorzenia.

    czytaj więcej »
  • Weto, podpis czy Trybunał Konstytucyjny? Coraz większa presja i coraz mniej czasu

    Podpis, weto, czy Trybunał Konstytucyjny? Prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. Czas ma do piątku do północy. Doradca prezydenta sugeruje, że decyzja w tej sprawie to kość niezgody między Pałacem Prezydenckim, a partią rządzącą. Opozycja twierdzi, że kwota dwóch miliardów bardziej przysłuży się pacjentom onkologicznym, niż rządowym mediom, ale władza nazywa to demagogią.

    czytaj więcej »
  • Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

    Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

    Jedyny jak dotąd zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce czuje się dobrze. Pacjent przebywa w izolatce i pozostanie w niej na pewno jeszcze przez tydzień. Kolejne osoby zgłaszają się na oddziały zakaźne i przechodzą badania. W Dobrzyniu nad Wisłą odwołano zajęcia w dwóch szkołach z powodu kwarantanny czterech mieszkańców. Na Dolnym Śląsku policyjna akcja i zatrzymanie samochodu, w którym jechała 21-latka z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2. Kobieta trafiła do szpitala.

    czytaj więcej »
  • Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

    Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

    Pierwszy i jedyny w Polsce pacjent zakażony nowym koronawirusem, który przebywa w szpitalu Zielonej Górze, dochodzi do zdrowia. Na ten moment w Polsce jest to jedyny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby, które jechały z nim autobusem z Niemiec, nie mają żadnych objawów. W całym kraju monitoringiem służb sanitarnych objętych jest ponad cztery i pół tysiąca osób.

    czytaj więcej »
  • Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

    Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

    Podwyższony stan gotowości, wsparcie straży pożarnej, mobilne izby przyjęć, gotowe na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, dodatkowe testy do diagnozowania, specjalne ćwiczenia. Gotowe muszą być wszystkie szpitale, a zwłaszcza oddziały zakaźne. Pierwszą placówką, która sprawdzi skuteczność procedur, jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, gdzie trafił pierwszy w Polsce pacjent zakażony koronawirusem.

    czytaj więcej »
  • Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

    Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

    W Policach z powodu podejrzenia obecności koronawirusa SARS-CoV-2 zamknięto dwa szkolne obiekty. Dwustu uczniów i wychowawców nie może wejść ani wyjść za bramy internatów. Wdrożone zostały kwarantanna i specjalne procedury sanepidu. W całym kraju służby są w stanie podwyższonej gotowości z powodu możliwości wystąpienia epidemii koronawirusa Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka ograniczają odwiedziny w szpitalu. We Wrocławiu odwołano debatę naukową. Do tej pory w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

    czytaj więcej »
  • Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

    Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

    Szpitale, samorządy i wojsko - wszyscy postawieni w stan najwyższej gotowości. Przygotowują się na koronawirusa, który jest coraz bliżej Polski. Jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia, ale sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje na całym świecie do podwojenia wysiłków, by skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Polska przygotowuje się na wirusa, który dociera do kolejnych krajów Europy.

    czytaj więcej »
  • Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

    Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

    Prokuratura Krajowa chce zniesienia immunitetu sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma to umożliwić postawienie mu ewentualnego zarzutu karnego, związanego z jego decyzją z 2017 roku przy rozpoznawaniu zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego obrad Sejmu z 2016 roku w Sali Kolumnowej. Wniosek ma rozpoznać 20 marca nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna.

    czytaj więcej »
tvnpix