Fakty w Południe

Co dalej ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Co dalej ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Co dalej ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Foto: tvn24 | Video: Aneta Regulska / Fakty w Południe
Co dalej z funduszem alimentacyjnym? Prawo do świadczenia z funduszu uzależnione jest od kryterium dochodowego. Obecnie wynosi ono 800 złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że próg podniesie do 900 złotych. Jak twierdzą samotni rodzice - to problemu nie rozwiąże.

Nawet jeśli zarabiają płacę minimalną, przekraczają próg. "Jesteśmy karani za naszą zaradność"

Samotni rodzice apelują o zmiany w funduszu alimentacyjnym. Prawo do tego świadczenia uzależnione...

Osiemset złotych na osobę i ani grosza więcej - taki jest próg dochodowy pozwalający liczyć na pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Próg, który dla wielu samotnych rodziców jest poważnym problemem.

- W tej chwili już nawet zarabiając minimalną krajową samodzielny rodzic z dzieckiem przekracza tę kwotę - mówi Maria Zych-Nowacka ze Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych "Dla Naszych Dzieci".

W przesłanej w czwartek odpowiedzi na pytania o kryterium dochodowe Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że osoba zarabiająca minimalną krajową ma szanse na środki z funduszu, dlatego że obecnie prawo do tych świadczeń ustalane jest w oparciu o dochód z 2018 roku. Wówczas minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 2100 złotych miesięcznie brutto, czyli 1530 złotych netto.

To nadal wyklucza większość pracujących rodziców, dlatego Lewica chce zmian w systemie. - Proponowaliśmy i nadal podtrzymujemy tę propozycję, aby całkowicie znieść próg dla funduszu alimentacyjnego - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

Jak szacują organizacje zajmujące się sprawami alimentacyjnymi, z powodu zbyt rygorystycznych wymogów i przy stale podnoszącej się pensji minimalnej, w ciągu ostatnich trzech lat z pomocy funduszu wykluczonych zostało około 70 tysięcy dzieci.

- W 2015 roku dzieci uprawnionych do pobierania funduszu było 302 tysiące, a w 2018 roku było to już tylko 233 tysiące - podkreśla Dorota Herman z Fundacji KIDS.

Wniosków jest coraz mniej

Z funduszu alimentacyjnego można korzystać w przypadku, gdy były parter uchyla się od płacenia alimentów na dziecko. Zgodnie z nowymi przepisami, każdego kto zalega z alimentami, może spotkać kara od grzywny do roku więzienia. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że to przyniosło efekty. Ściągalność alimentów do funduszu w 2019 roku wzrosła o 200 procent i obecnie wynosi 39 procent.

"Tym samym do państwa wracają wydane pieniądze z funduszu, dzięki czemu państwo ma więcej pieniędzy na alimenty dla kolejnych uprawnionych, którym zobowiązani nie płacą" - podkreśla resort sprawiedliwości.

W niektórych miastach liczba korzystających z funduszu alimentacyjnego jednak spada.

- Tych wniosków faktycznie jest co raz mniej, kwota wypłacanego funduszu również maleje, a jeżeli pojawia się jakaś odmowa, to jest ona związana z przekroczeniem kryterium dochodowego - wyjaśnia  Bogumiła Jastrzębska kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych MOPS w Katowicach.

Wielu samotnych rodziców nawet nie składa wniosku, bo uważają że nie spełniają wyśrubowanych wymogów. Często, żeby utrzymać siebie i dziecko pracują ponad siły.

- Pracują często więcej niż na jeden etat. Tylko po to, żeby zrekompensować brak pomocy ze strony drugiego rodzica lub brak pomocy ze strony funduszu alimentacyjnego i państwa - mówi Maria Zych-Nowacka ze Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych "Dla Naszych Dzieci".

Ministerstwo pracuje nad zmianami

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało, że pracuje nad zmianami i podniesie próg do 900 złotych. Tyle, że to problemu nie rozwiązuje. Według szacunków niektórych ekspertów, prawo do świadczenia po podniesieniu progu uzyska 1-2 procent samotnych rodziców.

Zaległości Polaków w górę. Rekordzista ma do oddania prawie 71 milionów

Zaległości płatnicze Polaków na koniec czerwca przekroczyły 76,6 miliarda złotych - wynika z...

- Powstaje pytanie: skoro te prace już trwają dlaczego nie zrobiono tego, od tego rozliczeniowego okresu świadczeń, czyli właściwie od września - pyta Daria Gostek-Popiołek z Lewicy.

Prócz propozycji organizacji zrzeszających samotnych rodziców, czyli zniesienia progu, pojawiają się też inne rozwiązania.

- Na przykład złotówka za złotówkę. Przekroczenie progu oznacza nie odebranie całości kwoty z funduszu, ale tylko i wyłącznie fragmentu - mówi Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Niedawno rząd proponował wprowadzenie tak zwanych alimentów natychmiastowych. Nowe prawo umożliwiałoby szybkie uzyskanie świadczenia w kwocie określonej przez państwo zależnej od liczby dzieci. I - co najważniejsze - nie zamykałoby to rodzicom drogi do sądowego ubiegania się o wyższe alimenty.

- To utknęło w zamrażarce, jak wiele innych, dobrych rozwiązań - mówi Daria Gostek-Popiołek z Lewicy.

Szacuje się, że w Polsce około miliona dzieci nie otrzymuje zasadzonych alimentów.

Autor: Aneta Reglska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

  Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

  Opozycja przygotowuje wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji, a zarazem koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. To reakcja na reportaż "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek", opowiedział o naciskach ze strony Mariusza Kamińskiego, których miał doświadczyć jako agent CBA. Tomasz Kaczmarek miał wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

  czytaj więcej »
 • Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

  Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

  Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w poniedziałek weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. We wtorek Jourova ma rozmawiać o polskim systemie prawnym i upolitycznieniu polskich sądów między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Niewykluczone jest też spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej »
 • Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

  Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

  W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą statusu i legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Odpowiedź Zbigniewa Ziobry i wiceministrów sprawiedliwości na uchwałę pojawiła się po dwóch i pół godzinach. - Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - mówił Ziobro. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z prawem uchwałę połączonych izb Sądu Najwyższego może uchylić tylko uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej »
 • Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

  Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

  Niepewność i chaos - nie tylko polskich, ale i europejskich sądów, bo dziś nie mamy pewności, kto został sędzią - słyszymy z Sądu Najwyższego. Jest uchwała w sprawie tego, czy sędziowie powołani przez nową - wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa - są sędziami wybranymi legalnie czy nie. I czy ich orzeczenia są legalne. - To nie jest wymysł Sądu Najwyższego. - Sprawdzenia wymaga od nas unijny Trybunał Sprawiedliwości - mówi sędzia SN Włodzimierz Wróbel. Politycy PiS twierdzą, że uchwałę wydano z rażącym naruszeniem prawa, ale kierują ją do Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej »
 • Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

  Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

  Pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz więcej. W zeszłym roku zatrzymano ich aż sto jedenaście tysięcy - sześć tysięcy więcej niż w 2018 roku. Przykładów nie brakuje. W Bolesławcu zatrzymano kierowcę, który zderzył się z drogową barierą, a przed policyjnym radiowozem usiłował ukryć się w lesie. Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali 28-letniego kierowcę Ubera, który miał dwa promile alkoholu we krwi. Konsekwencje takich zachowań mogą być tragiczne.

  czytaj więcej »
 • Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

  Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

  W czwartek rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zgromadzenie 60 sędziów dotyczy podstawowej kwestii - legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Przed rozpoczęciem posiedzenia rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zapewniał, że sąd ma całą gamę teoretycznych możliwości.

  czytaj więcej »
 • Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

  Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

  Nowy rekordzista i nowy rekordowy przekręt. Policjanci z łódzkiej drogówki nie mieli wątpliwości, że przy liczniku ktoś coś kręcił, ale że "wykręcił" grubo ponad milion kilometrów, to sytuacja niecodzienna. Jeden z mieszkańców Mławy cofnął licznik w swojej ciężarówce o ponad milion 326 tysięcy kilometrów. Jak pokazują policyjne statystyki, powszechną rzeczą jest to, że kierowcy przy licznikach majstrują, chociaż to przestępstwo.

  czytaj więcej »
 • Listy poparcia do KRS pozostają niejawne. "Ja bym to ujawnił"

  Listy poparcia do KRS pozostają niejawne. "Ja bym to ujawnił"

  Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki, który jest też członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, specjalnie przerwał urlop, by ręcznie napisać zawiadomienie o cofnięciu delegacji na wyjazd do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. To posłużyło za pretekst Kancelarii Sejmu, by sędziemu Juszczyszynowi nie pokazywać żadnych list poparcia kandydatów na członków sędziów KRS. Za ujawnieniem list są poseł PiS Zbigniew Girzyński i rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

  czytaj więcej »
 • Kolejna ofiara tajemniczego wirusa z Chin

  Kolejna ofiara tajemniczego wirusa z Chin

  Zmarła czwarta osoba zakażona tajemniczym wirusem z Chin, który wywołuje chorobę płuc. Tamtejsze służby mówią o ponad 200 chorych, ale według międzynarodowych ekspertów do spraw zdrowia - może być ich nawet 10 razy więcej. Wszystko wskazuje na to, że nowy koronawirus, którego ognisko wykryto w mieście Wuhan, jest równie groźny jak SARS, który pojawił się na początku tego tysiąclecia i zabił 700 osób. Wirus nie jest już tylko zmartwieniem Chin, bo przedostał się za granicę.  

  czytaj więcej »
 • Podróż do Sejmu i cofnięta delegacja. Czy sędzia Juszczyszyn zobaczył listy poparcia?

  Podróż do Sejmu i cofnięta delegacja. Czy sędzia Juszczyszyn zobaczył listy poparcia?

  Sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi nie okazano list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie wrócił z urlopu i cofnął wcześniej wydaną przez wiceprezesa delegację. Paweł Juszczyszyn do Kancelarii Sejmu przyjechał, by zobaczyć listy poparcia dla sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia postanowił w procesie sprawdzić, czy inny sędzia jest prawidłowo powołany. Ponieważ uczyniła to nowa KRS - musiał sprawdzić, czy i członkowie KRS powołani są zgodnie z prawem.

  czytaj więcej »
tvnpix