Fakty w Południe

Bez nich operacje "nie będą możliwe do przeprowadzenia". "Dramatyczne niedobory" anestezjologów

Bez nich operacje "nie będą możliwe do przeprowadzenia". "Dramatyczne niedobory" anestezjologów

W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"

Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Skalska / Fakty w Południe
Dramatyczne dane dotyczące anestezjologów w polskich szpitalach. Jest ich zdecydowanie za mało, a bez nich duże zabiegi operacyjne nie są możliwe do przeprowadzenia. Są miejsca, gdzie jeden anestezjolog przypada na 10 tysięcy osób.

Wydatki na ochronę zdrowia w Unii. Polska w ogonie

Kraje Unii Europejskiej wydają na ochronę zdrowia przeciętnie jedną dziesiątą Produktu Krajowego...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Bez nich żaden zabieg nie odbyłby się bezboleśnie, ale anestezjologów w polskich szpitalach jest zdecydowanie za mało.

- Jak ich zabraknie, to w większości przypadków duże zabiegi operacyjne nie będą możliwe do przeprowadzenia. Zaburzone będzie funkcjonowanie bloku operacyjnego - mówi Konrad Jarosz, anestezjolog ze Szczecina.

W całej Polsce jest 6872 anestezjologów, z czego 1266 ma powyżej 65 lat.

Praca anestezjologa to nie tylko blok operacyjny. - Realizacja na intensywnej terapii, każda resuscytacja, poradnia leczenia bólu - wymienia prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Niewielka liczba anestezjologów, bo tak trzeba powiedzieć, utrudnia realizację świadczeń medycznych w bardzo szerokim zakresie - dodaje.

Przekładając to na liczby, na każde sto tysięcy Polaków przypada około 15 anestezjologów. Są miejsca w Polsce, gdzie nie ma ich nawet tylu. W województwie podkarpackim na sto tysięcy mieszkańców przypada 10 anestezjologów, czyli jeden na 10 tysięcy osób.

- Lekarzy anestezjologów jest zdecydowanie za mało. Zresztą, jest to deficytowa specjalizacja, jak każda inna w naszym kraju. Liczba lekarzy daleko odbiega od średniej unijnej - tłumaczy prof. Matyja.

Pielęgniarka zamiast anestezjologa

Śmierć na SOR-ach. Helsińska Fundacja Praw Człowieka domaga się kontroli w szpitalach

39-latek z podejrzeniem zatoru trafił do szpitala w Sosnowcu i zmarł po 9 godzinach. 35-latek z...

Z problemem braku anestezjologów borykało się już kilku ministrów zdrowia. - Mieliśmy dramatyczne niedobory kadr i mamy jeszcze te niedobory - przyznaje minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Częściowo zmieniamy funkcjonowanie anestezjologów, choćby takie rzeczy jak znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie, gdzie do tej pory był jeden anestezjolog na jedną pacjentkę. W tej chwili, po przeszkoleniu, położne już mogą prowadzić tę pacjentkę po założeniu znieczulenia - dodaje jednak.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku od zaraz zatrudniłby 16 anestezjologów. - Brak anestezjologów jest odczuwalny we wszystkich szpitalach w Polsce, więc nawet, jak byśmy chcieli zatrudnić, to nie ma ich skąd wziąć, bo każdy szpital chętnie zatrudniłby anestezjologów - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy szpitala.

Szpitale starają się organizować pracę tak, by pacjent braku lekarzy nie odczuł, ale nie wszystko da się zaplanować.

- Okres wakacji, kiedy nasi pracownicy chcą iść na urlop, okres zimowy, kiedy są infekcje, szkolenia, wyjazdy. Incydentalnie pojawiają się sytuacje, że musimy przesuwać operacje planowe - mówi Malinowska-Olczyk.

W szpitalu klinicznym w Szczecinie, gdzie jest 17 sal operacyjnych, zespół anestezjologów liczy 50 osób, a mimo to lekarze nadal pracują około dwustu godzin miesięcznie.

Nie ma danych, które pokazują, ilu z czynnych polskich anestezjologów pracuje poza granicami kraju.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
janko_emigrant
janko_emigrant

Ale dalej jest ważniejsza polityka niż służba zdrowia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Spotkanie szefa NIK z marszałek Sejmu

    Spotkanie szefa NIK z marszałek Sejmu

    Po tym, jak CBA w środę od świtu do zmroku kontrolowało mieszkania i biuro Mariana Banasia w siedzibie Najwyższej Izbie Kontroli, był sprzeciw szefa NIK i oświadczenie, że działania służb to naruszenie niezależności konstytucyjnego organu. Było też oczekiwanie spotkania z marszałek Sejmu. Do spotkania doszło w piątek koło południa.

    czytaj więcej »
   • Nie okazali dokumentów, potrącili policjantów i uciekli. Zostali szybko namierzeni

    Nie okazali dokumentów, potrącili policjantów i uciekli. Zostali szybko namierzeni

    Ucieczka i potrącenie policjantów zamiast okazania dokumentów. Funkcjonariusze chcieli wylegitymować dwóch mężczyzn, stojących w lesie przy samochodzie. Oni, zamiast wykonać polecenie, wsiedli do auta, potrącili policjantów i rzucili się do ucieczki. Już zostali zatrzymani. Ich nazwiska policji są znane, bo notowani byli za przestępstwa narkotykowe. Za czynną napaść na policjanta za kratami mogą spędzić nawet 10 lat.

    czytaj więcej »
   • Apele o weto. Senat szuka dodatkowych pieniędzy na onkologię

    Apele o weto. Senat szuka dodatkowych pieniędzy na onkologię

    Problemy polskiej onkologii i apele o weto prezydenta nie schodzą z ust polityków opozycji i lekarzy. Senacka opozycja natomiast szuka kolejnego sposobu, aby w budżecie znaleźć dodatkowe pieniądze dla pacjentów. I zapowiada, że chce wprowadzić poprawkę do ustawy budżetowej, którą zajmowała się komisja zdrowia, bo w walce o zdrowie pacjentów liczy się każda złotówka. Zbierane są też podpisy pod apelem o prezydenckie weto.

    czytaj więcej »
   • Strzelanina w Hanau. Media donoszą o liście, który zostawił sprawca

    Strzelanina w Hanau. Media donoszą o liście, który zostawił sprawca

    Dziewięć osób zastrzelonych i co najmniej sześć kolejnych osób poważnie rannych. Zamachowiec zaatakował w barach z fajkami wodnymi w niemieckim Hanau. Nie żyje też napastnik, który prawdopodobnie popełnił samobójstwo podczas szturmu policjantów na jego dom. Na miejscu odkryto jeszcze ciało matki sprawcy. Według niemieckich mediów ofiarami ataku byli Kurdowie, a napastnik, Tobias R., był Niemcem. Według dziennika "Bild" sprawca pozostawił list pożegnalny i nagranie, w których miał wyrazić swoje skrajnie prawicowe poglądy.

    czytaj więcej »
   • Marian Banaś pod lupą CBA. Prokuratura Krajowa pod lupą NIK

    Marian Banaś pod lupą CBA. Prokuratura Krajowa pod lupą NIK

    Do mieszkań Mariana Banasia i jego córki, do hotelu, w którym przebywał jego syn, w końcu także do siedziby Najwyższej Izby Kontroli, a nawet gabinetu samego prezesa. Agenci CBA weszli do wielu różnych lokalizacji, poszukując dowodów przeciwko szefowi NIK. Jednocześnie Prokuraturę Krajową odwiedzili kontrolerzy NIK.

    czytaj więcej »
   • Rozdano nagrody BRIT Awards 2020

    Rozdano nagrody BRIT Awards 2020

    BRIT Awards 2020 rozdane. To najważniejsze nagrody muzyczne przyznawane przez brytyjski przemysł fonograficzny. Głównymi zwycięzcami zostali londyński raper Dave i szkocki piosenkarz Lewis Capaldi. Billie Eilish, która w ostatnim sezonie zgarnia nagrodę za nagrodą, triumfowała w kategorii "najlepsza międzynarodowa artystka". Podczas gali po raz pierwszy na żywo wykonała tytułową piosenkę z najnowszego Bonda.

    czytaj więcej »
   • Apele w sprawie finansowania onkologii

    Apele w sprawie finansowania onkologii

    Ustawa dotycząca rekompensaty dla mediów państwowych czeka na podpis prezydenta. O jej zawetowanie do Andrzeja Dudy apeluje opozycja, która chce, by zaoszczędzone w ten sposób blisko dwa miliardy złotych przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę między innymi z chorobami nowotworowymi. Apelują też lekarze, którzy dokładnie punktują braki w polskiej onkologii.

    czytaj więcej »
   • "Mamy do czynienia ze schizofrenią systemu prawnego"

    "Mamy do czynienia ze schizofrenią systemu prawnego"

    Polska nie jest krajem praworządnym. Mamy do czynienia ze schizofrenią systemu prawnego - tak brzmi diagnoza sędziego Sądu Najwyższego profesora Włodzimierza Wróbla, którą przedstawił w "Faktach po Faktach" TVN24. To właśnie Wróbel był jednym z sędziów wygłaszających uzasadnienie uchwały trzech połączonych izb Sądu Najwyższego o legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych na wniosek nowej KRS. W jego opinii wybór tego gremium został dokonany z naruszeniem prawa.

    czytaj więcej »
   • Śledztwo po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Na Podhalu trwają kontrole

    Śledztwo po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Na Podhalu trwają kontrole

    Śledztwo w sprawie tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej zostaje przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie. Niewykluczone, że śledczy będą sprawdzać też działalność samych inspektorów nadzoru budowlanego. Trwają kontrole małych obiektów budowlanych na całym Podhalu. Do tej pory najwięcej nielegalnych budowli jest w najpopularniejszym kurorcie narciarskim, przy wyciągach w Białce Tatrzańskiej.

    czytaj więcej »
   • Górnicy protestują. Oczekują podwyżek i zatrzymania importu węgla

    Górnicy protestują. Oczekują podwyżek i zatrzymania importu węgla

    Górnicy wciąż protestują. Chcą podwyżek i zablokowania importu węgla, więc zablokowali terminal przeładunkowy w Sławkowie na Śląsku. To właśnie tam kończy bieg szeroki tor kolejowy ze wschodu. Węgiel przywożony z Rosji, przed transportem w głąb kraju, przesypywany jest do mniejszych wagonów. W czwartek kolejna runda negocjacji pomiędzy protestującymi a zarządem Polskiej Grupy Górniczej.

    czytaj więcej »
   tvnpix