Bez nich operacje "nie będą możliwe do przeprowadzenia". "Dramatyczne niedobory" anestezjologów

Aktualizacja:
W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"
W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"
Fakty w Południe
W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"Fakty w Południe

Dramatyczne dane dotyczące anestezjologów w polskich szpitalach. Jest ich zdecydowanie za mało, a bez nich duże zabiegi operacyjne nie są możliwe do przeprowadzenia. Są miejsca, gdzie jeden anestezjolog przypada na 10 tysięcy osób.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Bez nich żaden zabieg nie odbyłby się bezboleśnie, ale anestezjologów w polskich szpitalach jest zdecydowanie za mało.

- Jak ich zabraknie, to w większości przypadków duże zabiegi operacyjne nie będą możliwe do przeprowadzenia. Zaburzone będzie funkcjonowanie bloku operacyjnego - mówi Konrad Jarosz, anestezjolog ze Szczecina.

W całej Polsce jest 6872 anestezjologów, z czego 1266 ma powyżej 65 lat.

Praca anestezjologa to nie tylko blok operacyjny. - Realizacja na intensywnej terapii, każda resuscytacja, poradnia leczenia bólu - wymienia prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Niewielka liczba anestezjologów, bo tak trzeba powiedzieć, utrudnia realizację świadczeń medycznych w bardzo szerokim zakresie - dodaje.

Przekładając to na liczby, na każde sto tysięcy Polaków przypada około 15 anestezjologów. Są miejsca w Polsce, gdzie nie ma ich nawet tylu. W województwie podkarpackim na sto tysięcy mieszkańców przypada 10 anestezjologów, czyli jeden na 10 tysięcy osób.

- Lekarzy anestezjologów jest zdecydowanie za mało. Zresztą, jest to deficytowa specjalizacja, jak każda inna w naszym kraju. Liczba lekarzy daleko odbiega od średniej unijnej - tłumaczy prof. Matyja.

Pielęgniarka zamiast anestezjologa

Z problemem braku anestezjologów borykało się już kilku ministrów zdrowia. - Mieliśmy dramatyczne niedobory kadr i mamy jeszcze te niedobory - przyznaje minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Częściowo zmieniamy funkcjonowanie anestezjologów, choćby takie rzeczy jak znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie, gdzie do tej pory był jeden anestezjolog na jedną pacjentkę. W tej chwili, po przeszkoleniu, położne już mogą prowadzić tę pacjentkę po założeniu znieczulenia - dodaje jednak.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku od zaraz zatrudniłby 16 anestezjologów. - Brak anestezjologów jest odczuwalny we wszystkich szpitalach w Polsce, więc nawet, jak byśmy chcieli zatrudnić, to nie ma ich skąd wziąć, bo każdy szpital chętnie zatrudniłby anestezjologów - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy szpitala.

Szpitale starają się organizować pracę tak, by pacjent braku lekarzy nie odczuł, ale nie wszystko da się zaplanować.

- Okres wakacji, kiedy nasi pracownicy chcą iść na urlop, okres zimowy, kiedy są infekcje, szkolenia, wyjazdy. Incydentalnie pojawiają się sytuacje, że musimy przesuwać operacje planowe - mówi Malinowska-Olczyk.

W szpitalu klinicznym w Szczecinie, gdzie jest 17 sal operacyjnych, zespół anestezjologów liczy 50 osób, a mimo to lekarze nadal pracują około dwustu godzin miesięcznie.

Nie ma danych, które pokazują, ilu z czynnych polskich anestezjologów pracuje poza granicami kraju.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN