RPO żąda wyjaśnień w sprawie 19-letniej Moli. "Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę?"

11.12.2020 | RPO żąda wyjaśnień w sprawie 19-letniej Moli. "Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę?"
11.12.2020 | RPO żąda wyjaśnień w sprawie 19-letniej Moli. "Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę?"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.12.2020 | RPO żąda wyjaśnień w sprawie 19-letniej Moli. "Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę?"Renata Kijowska | Fakty TVN

Ręka złamana w trzech miejscach i pytanie do policji - jakiej siły trzeba użyć, żeby to zrobić? Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich żąda od policji wyjaśnień w sprawie 19-letniej dziewczyny, która po środowym proteście będzie miała operację.

Aleksandra, dla przyjaciół Mola, to dziewiętnastoletnia licealistka. Przyszła przed komendę policji przy ulicy Wilczej w Warszawie, by wyrazić solidarność z osobami zatrzymanymi na środowym proekologicznym proteście, czyli na "Marszu dla przyszłości". Po godzinie 22 do grupy młodych osób wyszli policjanci. Zarzucili im zakłócanie ciszy nocnej.

- Została mi wykręcona ręka tak brutalnie w drodze do radiowozu, że została złamana. Przez pół godziny czekałam w radiowozie, aż znajdzie się policjant, który to zrobił. Niestety, nie zgłosił się, więc jakiś inny policjant mnie legitymował - powiedziała dziennikarzom po zdarzeniu.

- Siedzi dziewczyna z ręką obwisłą, "martwą". Siedzą z nią policjanci, którzy nie pomagają - tak sytuację opisała Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Podczas obdukcji lekarz określił to jako złamanie spiralne z odłamem pośrednim trzonu kości ramiennej lewej.

- Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę? To jest w ogóle niewyobrażalne. My w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich podjęliśmy, oczywiście z urzędu, tę sprawę (...) - powiedziała doktor Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, która przyjechała na miejsce pół godziny po rozpoczęciu interwencji policji. Domaga się od policji wyjaśnień.

- Widzimy funkcjonariusza i boimy się nieprzewidywalności jego zachowania. Wiemy, że on jest albo źle wyszkolony i nie wie, jakie procedury go obowiązują, i nie zna prawa - dodała Hanna Machińska.

"To był wstrząsający obraz"

O naruszeniu standardów antytorturowych i ewentualnej odpowiedzialności karnej funkcjonariusza napisał w oświadczeniu podległy RPO zespół Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

- Zachęcam do tego, żeby nie bawić się w tej chwili w sędziów, bo już widzę w kontekście wypowiedzi poszczególnych osób, że w tym przypadku mamy do czynienia z winnym policjantem - powiedział nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji.

Rzecznik policji wytłumaczył, że do urazu by nie doszło, gdyby licealistka stosowała się do poleceń i nie próbowała się wyrwać. Dlatego policjanci użyli "chwytów transportowych". - Policjanci, podejmując interwencję, używając środków przymusu bezpośredniego, nie robią tego po to, żeby komuś coś złamać, tylko robią po to, żeby ta osoba zachowywała się zgodnie z prawem - stwierdził.

Doktor Machińska nie widziała, by był powód do użycia siły. Udzielała wsparcia dwóm zakutym w kajdanki kobietom. Jedna z nich miała w ogóle nie uczestniczyć w proteście. Zatrzymano ją na ulicy. - Została doprowadzona do toalety w kajdankach. Muszę powiedzieć, że to był wstrząsający obraz - opisała zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

19-letnia Aleksandra twierdzi, że policjanci odmówili udzielenia pomocy. Policja zapewnia, że zaproponowała jej podwiezienie do szpitala, ale zatrzymana nie chciała skorzystać. Aleksandrę czeka operacja ręki.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS