Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieciKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

W rozmowach z ludowcami w sprawie związków partnerskich wciąż nie ma przełomu, ale jest szansa na kompromis. - Od czegoś trzeba zacząć - skomentował Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Lewicy.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ministra Katarzyna Kotula 24 czerwca spotkała się z posłanką PSL Urszulą Pasławską. - Otrzymaliśmy dopiero projekt ustawy, w związku z tym będziemy pracować nad konkretnymi zapisami - zapowiedziała Urszula Pasławska.

Ludowcy muszą sprawę przedyskutować między sobą, bo związkom partnerskim, a szczególnie zapisowi o przysposobieniu biologicznym dzieci jednego z partnerów, są przeciwni.

- Jestem głęboko wdzięczna, że pani posłanka Pasławska jest w klubie PSL-Trzecia Droga i liczę na nią bardzo gorąco, bo naprawdę ułatwi ludziom życie, to jest XXI wiek - zaznaczyła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

W 16 państwach Unii Europejskiej obowiązuje równość małżeńska. Pary jednopłciowe mają te same prawa i obowiązki, co pary heteroseksualne. W sześciu krajach są związki partnerskie, a w pięciu - Bułgarii, Rumunii, na Słowacji, Litwie i w Polsce - to wciąż nieuregulowana kwestia.

- Czas najwyższy to zrobić, więc ja mogę tylko zaapelować, żeby przyspieszyli rozmowy, zakończyli, żebyśmy mogli przegłosować, bo wiele milionów Polaków na to czeka - skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Spór o przysposobienie dzieci w związkach partnerskich

Chodzi o kwestie podatkowe, dostęp do informacji medycznych czy dziedziczenie, ale i o prawne zabezpieczenie dzieci takich jak Olek i Jagienka. Wychowują je dwie mamy. Do obu tak się zwracają, ale tylko tę biologiczną uznaje prawo. - Co by było, gdyby dzisiaj coś mi się stało? Karola wtedy będzie musiała podjąć największą walkę w swoim życiu - mówi jedna z mam.

W tęczowych rodzinach w Polsce według szacunków żyje 50 tysięcy dzieci. - W ten sposób ludzie żyją. Naszym obowiązkiem jest stworzyć ramy prawne - skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. - To jest krzywda przede wszystkim dla tego dziecka, które się z tymi rodzicami czuje bezpiecznie - podkreśliła Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: "To nie jest tylko kwestia godnościowa, to nie jest tylko kwestia miłości"

Gajewska: to nie jest tylko kwestia godnościowa
Gajewska: to nie jest tylko kwestia godnościowa TVN24

- Tutaj prawodawstwo musi pochylić się do tych wszystkich szczegółowych sytuacji - stwierdziła Ewa Schädler, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

- Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca, a jeśli jest ojciec, to na pewno jest be - skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

W Polskim Stronnictwie Ludowym trudno dzisiaj o jasną deklarację, jak rozkładają się głosy. Wiemy, że są politycy konserwatywni, przeciwni związkom partnerskim, a w klubie nie ma dyscypliny głosowania w kwestiach światopoglądowych.

- Ja poparłabym projekt, który dąży do przysposobienia dzieci, natomiast dzisiaj nie ma większości dla tego rodzaju rozwiązań - powiedziała Urszula Pasławska.

Na jakie ustępstwa gotowa jest Lewica?

Poseł Adrian Zandberg przypomina konserwatywnemu skrzydłu ludowców, kto wprowadził równość małżeńską w Wielkiej Brytanii. - Wprowadzili torysi, czyli koalicjant Prawa i Sprawiedliwości w Europie (w europarlamencie, przed brexitem - przyp. red.), więc może już naprawdę czas wyjść z takiej XIX-wiecznej polityki? - zapytał poseł Lewicy.

- Ten temat nie jest ujęty w umowie z tegoż właśnie powodu, że uczciwie przyjęliśmy swoje stanowisko - ocenił Piotr Zgorzelski.

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców projekt bez zapisu o przysposobieniu gotowa byłaby poprzeć, dając koalicji większość w Sejmie. Stąd pytanie: na jakie ustępstwa gotowa jest Lewica?

ZOBACZ TEŻ: "Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

- Zobaczymy, jaka będzie zwrotna informacja, tak że nie przesądzam. Docelowo programem Lewicy i takim idealnym rozwiązaniem jest równość małżeńska - oświadczyła Anna Maria Żukowska. Jednocześnie każdy ma świadomość, że w obecnym Sejmie i z prezydentem Dudą taki projekt nie miałby szans powodzenia.

- Ustawę o związkach partnerskich trzeba przeprowadzić, a później nawet, jak czegoś w nie będzie, ją zmieniać. Jeżeli tego nie zrobimy, to też będziemy mieli problem, bo nigdy tego nie zrobimy. Lewica się zobowiązała, że to w rządzie złoży, i złoży - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Długa droga do wejścia przepisów w życie

Związki partnerskie to też jedna z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Nie chodzi tu tylko o pary jednopłciowe. W krajach europejskich, gdzie związki partnerskie już są, zawierają je głównie pary heteroseksualne. W Belgii, Francji czy Holandii to ponad 90 procent.

- Warto zrobić wszystko, żeby zbudować kompromis wokół tej ustawy i nawet jeżeli wszystkie strony nie będą czuły satysfakcji, to uchwalić tę ustawę jako ważny pierwszy krok - ocenił Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Za jest też większość w klubie Polski 2050 i tu padają nawet deklaracje wsparcia w negocjacjach z ludowcami. - Bardzo będę też chciała ich zachęcać do tego, żeby jednak zliberalizowali swój pogląd, ale czy się uda, zobaczymy - skomentowała Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Według posłanki Pasławskiej po uzyskaniu wstępnej zgody koalicjantów prace nad rządowym projektem trwać będą kilkanaście tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS