Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK
Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK
Marcin Olkowicz/Fakty TVN
Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TKMarcin Olkowicz/Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym miały - przynajmniej w założeniach - odpolitycznić TK, ale teraz o tym, czy wejdą w życie, zdecydują sędziowie tego samego Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko po decyzji prezydenta.

- Nie da się tych ustaw, które zostały przedstawione panu prezydentowi do podpisu, uznać za jakąkolwiek naprawę sytuacji w Trybunale, dlatego że przede wszystkim te rozwiązania biją w sytuację prawną obywateli - komentuje Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta. - Uznanie, że nie ma grupy sędziów, uznanie, że nie było orzeczeń, które wywarły już określony skutek prawny - wymienia.

RPO: nie można tworzyć tego rodzaju precedensów

Prezydentowi w ustawach o TK chyba najbardziej nie podoba się zapis, który zakłada, że orzeczenia wydane przez tak zwanych sędziów dublerów są nieważne. W tej sprawie z prezydentem zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Nie można tworzyć tego rodzaju precedensów, że parlament o określonej większości politycznej może stwierdzić, że jakaś grupa orzeczeń Trybunału Konstytucjonalnego to nie są w rzeczywistości orzeczenia. (...) To jest moim zdaniem niedopuszczalne i takich precedensów nie wolno tworzyć - mówi prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich..

Bo chodzi o prawie sto orzeczeń wydanych w składach z udziałem tak zwanych sędziów dublerów, czyli powołanych na już zajęte stanowiska. - W znacznej mierze były orzeczeniami korzystnymi dla osób z niepełnosprawnościami, dla osób ubezpieczonych, dla podatników i dla wielu różnych obywateli - mówi Marcin Wiącek.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent skierował ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego do kontroli TK

Jak mało kiedy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich zgadzają się posłowie Zjednoczonej Prawicy. - Ona próbuje obejść konstytucję. Ustawa zakłada, że ustawą Sejm uchyla wyroki Trybunału Konstytucyjnego - komentuje poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta.

- Jest to dobra decyzja, alternatywą było tylko weto - ocenia poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki. - To jest zamach tak naprawdę na instytucję, jedną z najważniejszych w państwie - wtóruje mu poseł Suwerennej Polski Michał Wójcik.

Koalicja rządząca odpowiada. - Chodzi tutaj o orzeczenia, które dotknięte są wadą nieważności w zakresie tym, że uczestniczyły w składach osoby, które nie powinny zasiadać w Trybunale Konstytucyjnym - mówi Sławomir Ćwik, poseł Polski 2050.

Co ustawy zakładają?

Ustawy przyjęte ostatecznie przez Sejm w połowie września miały wprowadzić nowy wybór sędziów większością trzech piątych głosów, co ma sprawić, żeby musiał być to wybór ponadpartyjny. Inny przepis reguluje, że kandydatami na sędziów TK nie mogą być osoby, które w ciągu ostatnich czterech lat były członkami partii, posłami lub senatorami.

- Te ostatnie cztery lata przed wyborem nie można być członkiem żadnej partii. To są bardzo ważne przepisy, jeśli chodzi o niezależność tych osób później pełniących urząd - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

O nieważności orzeczeń wydanych przez tak zwanych dublerów mówi Ustawa - przepisy wprowadzające Ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Ale prezydent wysłał do Trybunału obie ustawy, także tę, która właśnie wprowadza nowy wybór sędziów.

Trwają prace nad budżetem na przyszły rok. Czy Sejm obetnie finansowanie TK i neo-KRS?
Trwają prace nad budżetem na przyszły rok. Czy Sejm obetnie finansowanie TK i neo-KRS?Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

- Dodatkowo w tej ustawie była jawność oświadczeń majątkowych, żeby Krystyna Pawłowicz ich nie ukrywała - tak jak jest od lat - i najważniejsze: odcięcie polityków od Trybunału Konstytucyjnego - zauważa senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski.

To wszystko prezydent odesłał do TK. Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny nie jest uznawany przez cały szereg unijnych instytucji. W marcu Sejm wydał uchwałę, w której stwierdził, że sędziowie dublerzy nie są sędziami, a funkcję prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Jeszcze niecały rok kadencji Andrzeja Dudy

- Uważam, że pan prezydent nie skorzystał z szansy, żeby wreszcie rozwiązać - a ręka została mu przez parlament w tej sprawie podana - ten dramatyczny kryzys, który wokół Trybunału Konstytucyjnego narósł - komentuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent jedzie do Ramstein. Premier ma pilną prośbę do ministrów

To już przecież kolejna ważna ustawa, którą prezydent odesłał do Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że wylądowała tam choćby ustawa, która miała odpolitycznić Krajową Radę Sądownictwa. Tym razem TK będzie decydował sam o sobie.

- Prezydent ustawy, które mają naprawiać sytuację w Trybunale Julii Przyłębskiej, kieruje gdzie? Do Trybunału. Ręce opadają - podsumowuje Krzysztof Kwiatkowski.

- Poczekamy do samego końca, do końca prezydentury, ale ja jestem zwolennikiem, żebyśmy my robili swoje - mamy projekt ustawy, przegłosujmy go w Sejmie, niech przejdzie przez Senat i idzie do prezydenta, żeby nikt nam nie zarzucał, że myśmy nic nie zrobili. Myśmy zrobili. Zablokował to prezydent - mówi poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

Do końca kadencji Andrzeja Dudy zostało niemal 10 miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pół biedy, jeśli chodziłoby tylko o dynie, choć to nasz eksportowy hit. W tym roku i same dynie, i zbiory, są mniejsze. Tegoroczna susza szkodzi wielu roślinom uprawnym. To uderza po kieszeni i rolników, i nas wszystkich. Jaką cenę płacimy już teraz za kryzys klimatyczny?

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Źródło:
Fakty TVN

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

Pięciomiesięczny chłopiec, który pierwszego listopada z podejrzeniem pobicia trafił do koszalińskiego szpitala, jest w stanie stabilnym. Trzeciego listopada jego rodzice zostali doprowadzeni do prokuratury i usłyszeli zarzuty. Ojciec decyzją sądu został zatrzymany w areszcie na trzy miesiące, wobec matki zastosowano dozór policyjny.   

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS