Bosak zapewnia, że Konfederacja nie wejdzie w koalicję z PiS-em. Terlecki: będziemy o tym myśleć po wyborach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Bosak zapewnia, że Konfederacja nie wejdzie w koalicję z PiS-em. Terlecki: będziemy o tym myśleć po wyborach
Bosak zapewnia, że Konfederacja nie wejdzie w koalicję z PiS-em. Terlecki: będziemy o tym myśleć po wyborach
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Bosak zapewnia, że Konfederacja nie wejdzie w koalicję z PiS-em. Terlecki: będziemy o tym myśleć po wyborachKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Kto z kim po wyborach i jaką rolę w tworzeniu nowego rządu odegra Konfederacja? To pytanie, które pada coraz częściej, bo partia w sondażach wyrasta na trzecią siłę i może rozstrzygnąć, kto będzie rządził. Opozycja zarzuca PiS-owi, że już teraz hoduje sobie koalicjanta, ale Konfederacja zapewnia, że nie ma zamiaru budować koalicji z partią Jarosława Kaczyńskiego.

Na trzy miesiące przed wyborami Konfederacja zapewnia, że nie prowadzi rozmów z Prawem i Sprawiedliwością. - Nie ma i nie będzie żadnych rozmów na temat współrządzenia z PiS-em, na temat koalicji z PiS-em. My chcemy PiS odsunąć od władzy - deklaruje Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.

Jednocześnie partia do samodzielnych rządów też najwyraźniej nie jest gotowa. - Idziemy do wyborów po to, żeby wzmacniać reprezentację naszych wyborców w polityce parlamentarnej i po wyborach zawsze są dwie drogi: współrządzenie albo opozycja i my się żadnej z tych dróg nie boimy - podkreśla Bosak.

Pytania o powyborczą koalicję z PiS-em, a wśród opozycji wręcz pewność, że taka koalicja powstanie, to efekt przede wszystkim ujawnionego maila Michała Dworczyka, w którym ówczesny szef kancelarii premiera relacjonował swoją rozmowę z Robertem Winnickim, członkiem Konfederacji. Dworczyk w mailu miał napisać, że prosił o tonowanie ataków na PiS, co Robert Winnicki obiecał zrobić, a obaj panowie mieli umówić się na spotkanie i dłuższą rozmowę o kooperacji po wyborach.

Kaczyński pytany o ewentualną koalicję z Konfederacją
Kaczyński pytany o ewentualną koalicję z KonfederacjąTVN24

- Z maili Dworczyka wyłania się bardzo jasny obraz Konfederacji jako przyszłego koalicjanta PiS-u i jako fałszywej opozycji. To, co łączy obie partie, to jest przede wszystkim wola wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Ujawniona wiadomość byłego szefa kancelarii premiera ma pochodzić z 7 lipca 2020 roku, czyli na pięć dni przed drugą turą wyborów prezydenckich, a jej ujawnienie zbiegło się w czasie z publikacją sondażu, w którym Konfederacja osiągnęła ponad 15 procent poparcia.

- Nie jesteśmy zainteresowani żadnymi tego typu konszachtami i uważamy, że dla higieny politycznej polskiego systemu politycznego i wobec wszelkiego rodzaju nadużyć, które widzieliśmy wcześniej i które widzimy teraz, PiS powinien zostać odsunięty od władzy, a co będzie dalej, to będą decydować wyborcy - podkreśla Krzysztof Bosak.

"Mroczne widmo"- oglądaj reportaż "Czarno na białym" w TVN24 GO

PiS nie wyklucza współpracy

W nieoficjalnych rozmowach politycy Konfederacji przyznają, że przedstawiciele PiS kontaktują się z nimi i namawiają na spotkanie, a na pytania o powyborczą koalicję z Konfederacją politycy PiS nie mówią nie.

- Będziemy o tym myśleć po wyborach. W Konfederacji są osoby, które wydają się zainteresowane współpracą z nami, ale są i takie, które mówią, że w żadnym wypadku. Zobaczymy, jak to wyjdzie po niedzieli wyborczej - komentuje wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- Najpierw idziemy do wyborów, a po wyborach będziemy się zastanawiać, jak będzie wyglądać koalicja. Dzisiaj idziemy po to, aby powalczyć, aby Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczona Prawica mogła trzecią kadencję sprawować władzę dla Polski, z miłości do Polski - zapewnia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Słowa minister rodziny są ważne także w kontekście głosowania nad ustawą zwiększającą ochronę dzieci przed przemocą. Przeciwko niej zagłosowali tylko posłowie Konfederacji i Wolnościowcy, którzy wcześniej byli członkami konfederacji.

Czytaj także: Sejm przyjął "ustawę Kamilka"

Kontrowersyjne pomysły

- Byłaby przede wszystkim koalicją nienawiści do konkretnych grup społecznych: kobiet, społeczności LGBT. To byłaby koalicja, która dzieliłaby Polaków na lepszych i gorszych, która wzniecałaby nienawiść, która byłaby oparta na hejcie - uważa Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

Rosa: Konfederacja to nie jest partia wolnościowa, tylko własnościowa
Rosa: Konfederacja to nie jest partia wolnościowa, tylko własnościowa TVN24

Ze słów o "Piątce Konfederacji" Sławomir Mentzen się wycofał, ale pytanie o obecność Polski w Unii Europejskiej wciąż sprawia mu problem. W rozmowie w RMF FM nie był w stanie konkretnie odpowiedzieć, czy jest za wyjściem Polski z Unii Europejskiej.

Kontrowersyjne są także inne pomysły - Sławomir Metzen mówi o tym, że nie płacimy podatków, a sprawy u lekarza załatwiamy bonem za 4700 złotych. To jest taki bon, który dzisiaj nie wystarczyłby na opłacenie porodu - wskazuje Kotula.

Konfederacja ma obecnie w Sejmie 9 posłów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć, a okazuje się, że nie, że kandydat PiS-u może te granice przekroczyć - oceniła wydarzenia na Jasnej Górze posłanka Monika Rosa (KO). - Złe jest to, że w tę pielgrzymkę tak mocno zaangażowali się ojcowie paulini - komentował Piotr Zgorzelski (PSL). Tematem rozmowy w "Faktach po Faktach" była również sprawa ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS