Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczni
Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczni
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczniMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Prawo i Sprawiedliwość nie wyklucza powyborczej koalicji z Konfederacją, jeśli partii zabraknie głosów do samodzielnych rządów. Konfederacja nie chce o tym teraz mówić. Coraz bardziej łagodzi też swój język, by trafić do umiarkowanych wyborców, chociaż jej działacze słynęli wcześniej z kontrowersyjnych i skrajnych wypowiedzi.

Posłowie Konfederacji już prezentują liderów list w okręgu podwarszawskim. To naturalne działania w okresie kampanijnym, ale pojawiają się pytania, co będzie potem - czyli po wyborach.

- Uważam, że Jarosław Kaczyński jest już po słowie z panem Sławomirem Mentzenem. Wszyscy, którzy myślą, że zagłosują na fajnego Sławka z TikToka, to będą głosować tak naprawdę na niefajnego Jarosława z Nowogrodzkiej - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Ewentualna powyborcza koalicja PiS-u i Konfederacji to nie tylko przewidywania opozycji. Takiego wariantu nie wykluczają też posłowie partii rządzącej. - Wszystko przed nami, poczekajmy na decyzję Polaków, naszych wyborców - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Polak, dodając, że jego partia dogadałaby się z politykami Konfederacji. - Ja osobiście jestem koncyliacyjną osobą i różne mogą być scenariusze - mówi Anna Cicholska, posłanka PiS.

Sondaż pracowni Kantar Public wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość może mieć problem z utworzeniem samodzielnego rządu. Szukać wsparcia może rzeczywiście u Konfederacji. - To będą bardzo ciężkie czasy dla tych wszystkich, którzy wyznają wartości demokratyczne, którzy wierzą w to, że Polska może być normalna, kolorowa czy tolerancyjna, a przede wszystkim praworządna - ocenia Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Kaczyński pytany o ewentualną koalicję z Konfederacją
Kaczyński pytany o ewentualną koalicję z KonfederacjąTVN24

Co reprezentuje Konfederacja?

Jak pokazało "Czarno na białym" w reportażu "Mroczne widmo", scenariusz Konfederacji jest znany od lat. Partia, obok zmian w przepisach podatkowych, promuje też takie podejście: "Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej" - mówił w 2019 roku Sławomir Mentzen. Choć polityk ze słów wypowiedzianych 4 lata temu wycofuje się, to jednak na ostatniej konwencji Konfederacji padły łudząco podobne hasła. - Nie będą nas uczyć historii Niemcy ani Żydzi. Nie będzie nam eurokołchozowa rada komisarzy ludowych tłumaczyła, jak mamy się rządzić we własnym państwie - mówił Grzegorz Braun, poseł Konfederacji.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "MROCZNE WIDMO" W TVN24 GO

Publiczność po wystąpieniu Brauna biła brawa na stojąco, ale polityk Konfederacji jest znany nie tylko ze skrajnych poglądów, ale też z kontrowersyjnych zachowań. - To ekipa, która za wszelką cenę będzie chciała wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, ograniczać prawa obywatelskie i prawa kobiet - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Konfederacja nie kryje się z poglądami dotyczącymi aborcji. Sławomir Mentzen na pytanie dotyczące aborcji w przypadku gwałtu odpowiedział, że "nie wolno zabijać dzieci".

Radykalne hasła, twardy elektorat. Skąd bierze się popularność Konfederacji?
Radykalne hasła, twardy elektorat. Skąd bierze się popularność Konfederacji?Paweł Płuska/Fakty TVN

"Nie zamierzamy przedłużać władzy PiS-u"

Konfederację tworzą trzy ugrupowania: narodowcy, korwiniści i przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej. - Jak rozpisali hasła, które ich dzielą, to nie było miejsca, więc postanowili napisać to, co ich łączy, i w zasadzie wyszło, że to są niskie podatki, liberalizm i precz z lewactwem - wskazuje Marcin Kącki, dziennikarz, autor książki "Chłopcy idą na Polskę".

ZOBACZ WYWIAD ARTURA WARCHOLIŃSKIEGO Z MARCINEM KĄCKIM, AUTOREM KSIĄŻKI "CHŁOPCY. IDĄ PO POLSKĘ"

- Nie przyznają się do wyborów, że chcą koalicji z PiS, ale to jest oszustwo, bo jeśli spojrzymy na to, jakie interesy, jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe, reprezentuje Konfederacja, to są dokładnie te same interesy, które reprezentuje PiS - zwraca uwagę posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Czy te same wartości po wyborach połączą PiS i Konfederację? - Nie zamierzamy przedłużać władzy PiS-u. Nie zamierzamy z PiS-em zawierać koalicji, nie zamierzamy zawierać koalicji z PO. Nie zamierzamy umożliwić powrotu Tuskowi do władzy. Konfederacja jest alternatywą dla skompromitowanych polityków, którzy powinni iść już na emeryturę, jak Tusk i Kaczyński - zapewnia Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS