Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczni
Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczni
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS nie wykluczają koalicji z Konfederacją. Za to członkowie Konfederacji są bardziej sceptyczniMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Prawo i Sprawiedliwość nie wyklucza powyborczej koalicji z Konfederacją, jeśli partii zabraknie głosów do samodzielnych rządów. Konfederacja nie chce o tym teraz mówić. Coraz bardziej łagodzi też swój język, by trafić do umiarkowanych wyborców, chociaż jej działacze słynęli wcześniej z kontrowersyjnych i skrajnych wypowiedzi.

Posłowie Konfederacji już prezentują liderów list w okręgu podwarszawskim. To naturalne działania w okresie kampanijnym, ale pojawiają się pytania, co będzie potem - czyli po wyborach.

- Uważam, że Jarosław Kaczyński jest już po słowie z panem Sławomirem Mentzenem. Wszyscy, którzy myślą, że zagłosują na fajnego Sławka z TikToka, to będą głosować tak naprawdę na niefajnego Jarosława z Nowogrodzkiej - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Ewentualna powyborcza koalicja PiS-u i Konfederacji to nie tylko przewidywania opozycji. Takiego wariantu nie wykluczają też posłowie partii rządzącej. - Wszystko przed nami, poczekajmy na decyzję Polaków, naszych wyborców - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Polak, dodając, że jego partia dogadałaby się z politykami Konfederacji. - Ja osobiście jestem koncyliacyjną osobą i różne mogą być scenariusze - mówi Anna Cicholska, posłanka PiS.

Sondaż pracowni Kantar Public wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość może mieć problem z utworzeniem samodzielnego rządu. Szukać wsparcia może rzeczywiście u Konfederacji. - To będą bardzo ciężkie czasy dla tych wszystkich, którzy wyznają wartości demokratyczne, którzy wierzą w to, że Polska może być normalna, kolorowa czy tolerancyjna, a przede wszystkim praworządna - ocenia Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Kaczyński pytany o ewentualną koalicję z Konfederacją
Kaczyński pytany o ewentualną koalicję z KonfederacjąTVN24

Co reprezentuje Konfederacja?

Jak pokazało "Czarno na białym" w reportażu "Mroczne widmo", scenariusz Konfederacji jest znany od lat. Partia, obok zmian w przepisach podatkowych, promuje też takie podejście: "Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej" - mówił w 2019 roku Sławomir Mentzen. Choć polityk ze słów wypowiedzianych 4 lata temu wycofuje się, to jednak na ostatniej konwencji Konfederacji padły łudząco podobne hasła. - Nie będą nas uczyć historii Niemcy ani Żydzi. Nie będzie nam eurokołchozowa rada komisarzy ludowych tłumaczyła, jak mamy się rządzić we własnym państwie - mówił Grzegorz Braun, poseł Konfederacji.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "MROCZNE WIDMO" W TVN24 GO

Publiczność po wystąpieniu Brauna biła brawa na stojąco, ale polityk Konfederacji jest znany nie tylko ze skrajnych poglądów, ale też z kontrowersyjnych zachowań. - To ekipa, która za wszelką cenę będzie chciała wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, ograniczać prawa obywatelskie i prawa kobiet - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Konfederacja nie kryje się z poglądami dotyczącymi aborcji. Sławomir Mentzen na pytanie dotyczące aborcji w przypadku gwałtu odpowiedział, że "nie wolno zabijać dzieci".

Radykalne hasła, twardy elektorat. Skąd bierze się popularność Konfederacji?
Radykalne hasła, twardy elektorat. Skąd bierze się popularność Konfederacji?Paweł Płuska/Fakty TVN

"Nie zamierzamy przedłużać władzy PiS-u"

Konfederację tworzą trzy ugrupowania: narodowcy, korwiniści i przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej. - Jak rozpisali hasła, które ich dzielą, to nie było miejsca, więc postanowili napisać to, co ich łączy, i w zasadzie wyszło, że to są niskie podatki, liberalizm i precz z lewactwem - wskazuje Marcin Kącki, dziennikarz, autor książki "Chłopcy idą na Polskę".

ZOBACZ WYWIAD ARTURA WARCHOLIŃSKIEGO Z MARCINEM KĄCKIM, AUTOREM KSIĄŻKI "CHŁOPCY. IDĄ PO POLSKĘ"

- Nie przyznają się do wyborów, że chcą koalicji z PiS, ale to jest oszustwo, bo jeśli spojrzymy na to, jakie interesy, jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe, reprezentuje Konfederacja, to są dokładnie te same interesy, które reprezentuje PiS - zwraca uwagę posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Czy te same wartości po wyborach połączą PiS i Konfederację? - Nie zamierzamy przedłużać władzy PiS-u. Nie zamierzamy z PiS-em zawierać koalicji, nie zamierzamy zawierać koalicji z PO. Nie zamierzamy umożliwić powrotu Tuskowi do władzy. Konfederacja jest alternatywą dla skompromitowanych polityków, którzy powinni iść już na emeryturę, jak Tusk i Kaczyński - zapewnia Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS