W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"
W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
W polski szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Brakuje lekarzy i specjalistów. Mamy gigantyczną wyrwę personalną w systemie ochrony zdrowia. Komunikaty o wakatach pojawiają się w dziesiątkach placówek. Nie ma młodych lekarzy, a ci, którzy są, zbliżają się do wieku emerytalnego.

Chirurga, neurologa, onkologa, pediatrę, geriatrę, pulmonologa, anestezjologa i innych specjalistów pilnie zatrudnię - tak mógłby napisać w ogłoszeniu niejeden dyrektor szpitala w Polsce. - Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie - mówi doktor Dariusz Kopyczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, który chce zatrudnić 20 specjalistów. - Niestety, na rynku brakuje lekarzy - twierdzi. W placówce brakuje specjalistów na oddziałach intensywnej terapii, chirurgii, urologii czy zakresu medycyny ratunkowej.

Podobny problem ma też szpital w Bytomiu. - Jestem w stanie zatrudnić od zaraz co najmniej trzech, a nawet czterech neurochirurgów - przyznaje Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu.

Braki kadrowe są zmorą całego systemu opieki zdrowotnej, od lat. - Jeżeli wybierzemy się do mniejszych miejscowości, do szpitali powiatowych, to tam widać, jak duży niedobór personelu jest - wyjaśnia doktor Tomasz Karauda, lekarz specjalista chorób płuc ze Szpitala imienia Barlickiego w Łodzi.

Pacjenci szpitali również potrafią postawić trafną diagnozę. - Brakuje zdecydowanie lekarzy. Zwłaszcza młodych lekarzy, którzy, uważam, że naprawdę wnieśliby też jakąś taką nową siłę, nową energię do tego zawodu - jest zdania Krystian Jedynak, pacjent Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

- Kadra lekarska również starzeje się, odchodzi na emerytury. Ci emeryci też nam pomagają, dlatego to funkcjonuje w dalszym ciągu - mówi doktor Dariusz Kopyczyński. Średni wiek chirurga w Polsce to 60 lat, a neurologa 55 - lat. Aż 33 procent z czynnych zawodowo lekarzy ma już prawa emerytalne. Młodych nie przekonują ani dobrze wyposażone oddziały, ani wysokie uposażenie. - Ci lekarze mówią wprost, oni są wypaleni zawodowo, oni są przemęczeni - wyjaśnia Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Problemy finansowe szpitala w Nowogardzie
Problemy finansowe szpitala w NowogardzieTVN24

Ogólnopolski problem

W Koszalinie zawieszono działanie oddziału neurologii, bo nie było chętnych do pracy. W Chorzowie do niedawna brakowało onkologów i hematologów dziecięcych. Oddziałowi groziło tymczasowe zwieszenie. Podobnych historii jest coraz więcej. Zawsze z tego samego powodu - braku lekarzy. - Są takie szpitale, w których jeden lekarz prowadzi dwa oddziały na dyżurze i jeszcze zbiega konsultować pacjentów, którzy przychodzą ze skierowaniem. Ryzyko błędu, ryzyko pomylenia się jest tak duże, że czyni to pracę bardzo stresującą, o podwyższonym ryzyku - dodaje doktor Tomasz Karauda.

Jak się okazuje - problemem są też braki w kształceniu nowego pokolenia. - Miejsc rezydenckich jest tak niewiele, że często są oni kierowani do specjalizacji, których nie chcą wykonywać - wyjaśnia doktor Karauda.

Wszystko przez wiele lat zaniedbań. Na przykład liczba czynnych zawodowo neurologów w Polsce poprawiła się, ale neurologów dziecięcych jest nadal zaledwie 481 na całą Polskę. To zatrważająco mało. Ministerstwo Zdrowia złożyło w sejmie projekt ustawy, która ma temu zaradzić. Otwieranych ma być więcej kierunków lekarskich na uczelniach wyższych. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba uczelni z kierunkami lekarskimi się podwoiła, ale na efekty w postaci większej liczby lekarzy trzeba będzie jeszcze poczekać.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS