W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS są niepokojące
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS są niepokojące
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS są niepokojąceEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

W ostatnich miesiącach więcej osób zmarło, niż się urodziło, a to oznacza, że w Polsce przyrost naturalny jest ujemny. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że do 2050 roku będzie nas mniej o prawie cztery i pół miliona. Eksperci wskazują, że pary decyzję o potomstwie chcą dokładnie przemyśleć, a kolejne świadczenia nie wpłyną na poprawę demograficznych statystyk.

Alicja urodziła się we wtorek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Miewa się bardzo dobrze. Śpi, je- informuje pani Ewelina Brzozowska, mama dziewczynki.

Pani Ewelina też czuje się dobrze, między innymi dlatego, że mogła urodzić w miejscu, które doskonale zna, bo na co dzień pracuje w białostockim szpitalu klinicznym. - Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się tutaj urodzić. Rodziliśmy razem z mężem - mówi pani Ewelina.

Przypadek białostockiego szpitala na mapie Polski wydaje się być ewenementem, bo tam liczba urodzeń w niewielkim stopniu wzrosła w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku. Nie bez wpływu na to wydaje się być opieka, jaką szpital może zaoferować kobietom.

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny jako jedyny na Podlasiu jest w programie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Kobiety mogą prowadzić ciążę, korzystać ze szkoły rodzenia, która jest w szpitalu, mają 6-tygodniową opiekę po porodzie. Mogą korzystać z poradni laktacyjnej - wskazuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzić
Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzićTVN24

Dane GUS

Tymczasem liczba ludności w Polsce spada. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec czerwca w kraju żyło niewiele ponad 37 i pół miliona ludzi, o około 130 tysięcy mniej niż pod koniec czerwca ubiegłego roku.

- Te dane pokazują to, o czym demografowie mówili od dawna. Liczba dzieci rodzących się w Polsce będzie malała i będziemy mieć ujemny przyrost demograficzny - zwraca uwagę prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki, dyrektorka Instytutu Statystki i Demografii SGH.

Profesor Chłoń-Domińczak wskazuje na starzejące się pokolenia powojennego wyżu demograficznego, co oznacza, że więcej osób będzie umierać, niż się rodzić. - Dzisiaj matkami są kobiety z niżu demograficznego, więc nawet przy nieco większej dzietności liczba urodzeń w Polsce nie będzie raczej rosła - uważa Chłoń-Domińczak.

W pierwszym półroczu tego roku urodziło się prawie 140 tysięcy dzieci. To o ponad 14 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Liczba urodzeń i zgonówGUS

Odkładają decyzję o macierzyństwie

Młode kobiety - jak mówią - decyzję o macierzyństwie chcą dokładnie przemyśleć. - Kobiety chcą być bardziej niezależne. Chcą się też rozwijać bardziej, jeśli chodzi o karierę - wskazuje Lidia, mieszkanka Szczecina. - Państwo powinno bardziej patrzeć na kobiety, nie tylko pod względem rodzenia dzieci, ale też na ich potrzeby - dodaje Martyna, mieszkanka Szczecina.

Zobacz też: Dziecko? Nie, dziękuję. Era świadomej bezdzietności

Alicja to drugie dziecko pani Eweliny. Jej starszy syn na rodzeństwo czekał 6 lat. - Bardzo dużo rzeczy trzeba było wziąć pod uwagę. Od kwestii finansowych, bo tutaj w grę wchodzi żłobek czy opieka do dziecka, po kwestie organizacyjne - wyjaśnia kobieta.

Nawet, jeśli wszystko da się dobrze zorganizować, to wcześniej kobiety chcą mieć pewność, że w czasie ciąży i porodu będą bezpieczne.

- Żeby to było inaczej zorganizowane, a nie że policja wchodzi do szpitala - mówi pani Grażyna. Mieszkanka Szczecina nawiązuje do niedawnej sytuacji pani Joanny, której po samodzielnym dokonaniu aborcji - co nie jest zabronione - podczas wizyty w krakowskim szpitalu towarzyszyli policjanci.

Zaostrzenie prawa antyaborcyjnego w Polsce odsuwa decyzję o macierzyństwie u wielu kobiet - słyszymy od doktora Macieja Sochy, kierownika Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. - Kobiety są przerażone tym, do jakich zmian dochodzi w prawie, słysząc o sytuacjach innych kobiet, o umierających pacjentkach ze względu na to, że nie można było przerwać ciąży. My o tym słyszymy głównie od wyroku Trybunału Konstytucyjnego - wskazuje lekarz.

Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki
Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki Michał Tracz/Fakty TVN

500 plus nie przekłada się na liczbę urodzeń

Po wprowadzeniu programu 500 plus widać było chwilowy wzrost przez dwa lata, a później sukcesywny spadek. Wiele wskazuje na to, że w tym roku po raz pierwszy od początku pomiarów w Polsce przyjdzie na świat mniej niż 300 tysięcy dzieci.

- Liczba osób urodzonych była większa niż w projekcjach GUS-u sprzed kilku lat - podkreśla jednak Piotr Mueller, rzecznik rządu.

- Na polityce prorodzinnej jest wyłącznie lans - odpowiada posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska.

Koalicja Obywatelska pod lupę wzięła też pikniki 800 plus finansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W weekend w takim pikniku w Krotoszynie brał udział premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Marlena Maląg. W czasie wystąpień o polityce prorodzinnej zbyt wiele nie można było usłyszeć.

Czytaj też: Madka bombelka wydaje na tipsy czy inwestujemy w dzieci? Co Polacy naprawdę myślą o 500 plus

- Polacy widzą, że są środki na promocję polityki prorodzinnej, ale to nie przekłada się w żaden sposób na więcej urodzeń w Polsce - wskazuje posłanka Gajewska.

Rzecznik rządu zapewnia, że waloryzacja programu 500 plus przełoży się na sytuacje polskich rodzin. - Program 500 plus, a zaraz program 800 plus, jest też sposobem, aby sytuacja polskich rodzin była lepsza - mówi Mueller.

Eksperci jednak wskazują, że kolejne środki nie wpłyną znacząco na poprawę demograficznych statystyk. - Świadczenia pieniężne to nie wszystko. Przede wszystkim decyzje o rodzeniu dzieci, to są także decyzje związane z innymi elementami - podkreśla profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. A rolą rządu - jak mówi profesor - jest nie tylko przygotowanie rozwiązań zwiększających liczbę urodzeń dzieci, ale także zaopiekowanie się osobami starszymi.

Według Głównego Urzędu Statystycznego do 2050 roku liczba ludności Polski zmniejszy się o prawie 4 i pół miliona.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS