W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS są niepokojące
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS są niepokojące
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Najnowsze dane GUS są niepokojąceEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

W ostatnich miesiącach więcej osób zmarło, niż się urodziło, a to oznacza, że w Polsce przyrost naturalny jest ujemny. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że do 2050 roku będzie nas mniej o prawie cztery i pół miliona. Eksperci wskazują, że pary decyzję o potomstwie chcą dokładnie przemyśleć, a kolejne świadczenia nie wpłyną na poprawę demograficznych statystyk.

Alicja urodziła się we wtorek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Miewa się bardzo dobrze. Śpi, je- informuje pani Ewelina Brzozowska, mama dziewczynki.

Pani Ewelina też czuje się dobrze, między innymi dlatego, że mogła urodzić w miejscu, które doskonale zna, bo na co dzień pracuje w białostockim szpitalu klinicznym. - Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się tutaj urodzić. Rodziliśmy razem z mężem - mówi pani Ewelina.

Przypadek białostockiego szpitala na mapie Polski wydaje się być ewenementem, bo tam liczba urodzeń w niewielkim stopniu wzrosła w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku. Nie bez wpływu na to wydaje się być opieka, jaką szpital może zaoferować kobietom.

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny jako jedyny na Podlasiu jest w programie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Kobiety mogą prowadzić ciążę, korzystać ze szkoły rodzenia, która jest w szpitalu, mają 6-tygodniową opiekę po porodzie. Mogą korzystać z poradni laktacyjnej - wskazuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzić
Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzićTVN24

Dane GUS

Tymczasem liczba ludności w Polsce spada. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec czerwca w kraju żyło niewiele ponad 37 i pół miliona ludzi, o około 130 tysięcy mniej niż pod koniec czerwca ubiegłego roku.

- Te dane pokazują to, o czym demografowie mówili od dawna. Liczba dzieci rodzących się w Polsce będzie malała i będziemy mieć ujemny przyrost demograficzny - zwraca uwagę prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki, dyrektorka Instytutu Statystki i Demografii SGH.

Profesor Chłoń-Domińczak wskazuje na starzejące się pokolenia powojennego wyżu demograficznego, co oznacza, że więcej osób będzie umierać, niż się rodzić. - Dzisiaj matkami są kobiety z niżu demograficznego, więc nawet przy nieco większej dzietności liczba urodzeń w Polsce nie będzie raczej rosła - uważa Chłoń-Domińczak.

W pierwszym półroczu tego roku urodziło się prawie 140 tysięcy dzieci. To o ponad 14 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Liczba urodzeń i zgonówGUS

Odkładają decyzję o macierzyństwie

Młode kobiety - jak mówią - decyzję o macierzyństwie chcą dokładnie przemyśleć. - Kobiety chcą być bardziej niezależne. Chcą się też rozwijać bardziej, jeśli chodzi o karierę - wskazuje Lidia, mieszkanka Szczecina. - Państwo powinno bardziej patrzeć na kobiety, nie tylko pod względem rodzenia dzieci, ale też na ich potrzeby - dodaje Martyna, mieszkanka Szczecina.

Zobacz też: Dziecko? Nie, dziękuję. Era świadomej bezdzietności

Alicja to drugie dziecko pani Eweliny. Jej starszy syn na rodzeństwo czekał 6 lat. - Bardzo dużo rzeczy trzeba było wziąć pod uwagę. Od kwestii finansowych, bo tutaj w grę wchodzi żłobek czy opieka do dziecka, po kwestie organizacyjne - wyjaśnia kobieta.

Nawet, jeśli wszystko da się dobrze zorganizować, to wcześniej kobiety chcą mieć pewność, że w czasie ciąży i porodu będą bezpieczne.

- Żeby to było inaczej zorganizowane, a nie że policja wchodzi do szpitala - mówi pani Grażyna. Mieszkanka Szczecina nawiązuje do niedawnej sytuacji pani Joanny, której po samodzielnym dokonaniu aborcji - co nie jest zabronione - podczas wizyty w krakowskim szpitalu towarzyszyli policjanci.

Zaostrzenie prawa antyaborcyjnego w Polsce odsuwa decyzję o macierzyństwie u wielu kobiet - słyszymy od doktora Macieja Sochy, kierownika Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. - Kobiety są przerażone tym, do jakich zmian dochodzi w prawie, słysząc o sytuacjach innych kobiet, o umierających pacjentkach ze względu na to, że nie można było przerwać ciąży. My o tym słyszymy głównie od wyroku Trybunału Konstytucyjnego - wskazuje lekarz.

Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki
Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki Michał Tracz/Fakty TVN

500 plus nie przekłada się na liczbę urodzeń

Po wprowadzeniu programu 500 plus widać było chwilowy wzrost przez dwa lata, a później sukcesywny spadek. Wiele wskazuje na to, że w tym roku po raz pierwszy od początku pomiarów w Polsce przyjdzie na świat mniej niż 300 tysięcy dzieci.

- Liczba osób urodzonych była większa niż w projekcjach GUS-u sprzed kilku lat - podkreśla jednak Piotr Mueller, rzecznik rządu.

- Na polityce prorodzinnej jest wyłącznie lans - odpowiada posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska.

Koalicja Obywatelska pod lupę wzięła też pikniki 800 plus finansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W weekend w takim pikniku w Krotoszynie brał udział premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Marlena Maląg. W czasie wystąpień o polityce prorodzinnej zbyt wiele nie można było usłyszeć.

Czytaj też: Madka bombelka wydaje na tipsy czy inwestujemy w dzieci? Co Polacy naprawdę myślą o 500 plus

- Polacy widzą, że są środki na promocję polityki prorodzinnej, ale to nie przekłada się w żaden sposób na więcej urodzeń w Polsce - wskazuje posłanka Gajewska.

Rzecznik rządu zapewnia, że waloryzacja programu 500 plus przełoży się na sytuacje polskich rodzin. - Program 500 plus, a zaraz program 800 plus, jest też sposobem, aby sytuacja polskich rodzin była lepsza - mówi Mueller.

Eksperci jednak wskazują, że kolejne środki nie wpłyną znacząco na poprawę demograficznych statystyk. - Świadczenia pieniężne to nie wszystko. Przede wszystkim decyzje o rodzeniu dzieci, to są także decyzje związane z innymi elementami - podkreśla profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. A rolą rządu - jak mówi profesor - jest nie tylko przygotowanie rozwiązań zwiększających liczbę urodzeń dzieci, ale także zaopiekowanie się osobami starszymi.

Według Głównego Urzędu Statystycznego do 2050 roku liczba ludności Polski zmniejszy się o prawie 4 i pół miliona.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN